‘Iznad Sabora nije više samo dragi Bog, nego i Plenković, i svi ministri i svi činovnici’

Autor:

Sabornica Sabora Republike Hrvatske 17.10.2018., Zagreb -  Hrvatski Sabor. Photo: Igor Soban/PIXSELL

Igor Soban/PIXSELL

Nakon nepune četiri godine rada, 10. saziv Hrvatskog sabora u četvrtak je raspušten, odluku o tome donio je jednoglasno, sa 143 glasa za raspuštanje. Cijelo jutro proveli smo u razgovoru s brojnim saborskim zastupnicima koji su nam otkrili kako gledaju na raspuštanje Sabora, je li ugled te institucije narušen. Ono što je sigurno, to kaži i lijevi i desni, Hrvatski sabor spao je na ‘dizačicu ruku’, no hrvatskim građanima danas je vraćen suverenitet u ruke i oni mogu odlučiti tko će i kako voditi u idućem sazivu.

Najprije smo porazgovarali s Vesnom Vučemilović, saborskom zastupnicom Hrvatskih suverenista, koja nam je kazala da su Suverenisti “rođeni spremni” za nadolazeće parlamentarne izbore. “Koalicija je dogovorena s Mostom, još prošlo ljeto, tako da se mi pripremamo već duže vrijeme i nadamo se da će biti što prije”, kazala je u razgovoru za nacional.hr.

Otkrila je i što smatra svojim najvećim uspjehom u ovome sazivu. Kaže da je cijeli mandat bio specifičan – od korona mjera i rada u izvanrednim okolnostima do raznih pojedinačnih slučajeva. “Najviše sam se angažirala kao predsjednica Odbora za mlade i sport u situaciji oko Zambije gdje smo uspjeli zakonski okvir, upravo nastojanjima Odbora, riješiti tako da više nema tih praznina. Bilo je tu još puno stvari kojima sam se bavila”, rekla je.

Spomenula je i aferu “Milijarda”. “Inzistiranje na tome da plin koji se crpi na nalazištima u Hrvatskoj, da se ne izvozi što je tadašnji ministar Davor Filipović i usvojio”, podsjetila je.

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Je li zbog HDZ-a narušen ugled Sabora jer smo vidjeli da je gotovo svaki konstruktivan prijedlog oporbe odbijen, upitali smo. “Pa i ovo raspuštanje Sabora prije dva tjedna bio je zahtjev oporbe. Jučer je bila rasprava na inicijativu vladajućih. U ovome Sazivu ovo je postalo čak malo i infantilno. U principu: ‘E ne može kad vi hoćete, nego kada mi kažemo’”, odgovorila je.

Takav način, smatra, nije dovoljan i ne radi u korist razvoja demokracije u Hrvatskoj. “Mi imamo mladu demokraciju pa sve ovo – i Lex AP i sve što se događa ide ka zarobljavanju institucija, ka jednom vraćanju autokracije što nije dobro. Mislim da u idućem sazivu Sabora moramo vratiti dignitet Hrvatskom saboru. Uz ovu vladajuću garnituru to će biti teško”, poručila je.

Kad na Vladi imate najavu o raspuštanju Sabora, onda vam je jasno kako stvari stoje, dodala je. “Nije Vlada ta koja će raspustiti Sabor, nego vladajuća većina u Saboru. Žao mi je što su ti zastupnici vladajuće većine pristali na to minoriziranje Hrvatskog sabora. Očito je želja Andreja Plenkovića da dominira i da sebe prikaže kao nekog tko odlučuje o apsolutno svemu. Vladu bira i potvrđuje Hrvatski sabor. Ne obratno”, zaključila je.

Davorko Vidović: Došlo je vrijeme da se politika vrati u Sabor. Pretvoren je u dizačicu ruku

Davorko Vidović iz Socijaldemokrata kaže nam da je današnje raspuštanje Sabora još jedna demonstracija moći od strane HDZ-a. “Mogli su puno mudrije postupiti. To je, zapravo, još jedan pokušaj podcjenjivanja oporbe i pokazivanja: ‘Ne možete vi što hoćete, bit će kad mi kažemo’. Pa i način na koje je obznanjeno raspuštanje Sabora govori o tome koliko je HDZ podcijenio najviše zakonodavno tijelo u ovoj zemlji. Mogao je barem simbolično dati Gordanu Jandrokoviću, kao predsjedniku Sabora, da on to objavi i obznani javnosti. Ovako je pokazao ‘ja sam taj’… Pokazali su još jednom da je Sabor oruđe i igračka u njihovim rukama”, rekao je Vidović.

To je, smatra, strašno loša poruka koja govori o tome da još uvijek nismo ušli u ozbiljan parlamentarni sustav te da Hrvati ne znaju što je parlamentarizam.

“Došlo je vrijeme, to je ono što mi zagovaramo, da se politika vrati u ovu instituciju”, kazao je. Dodaje da se izvršna vlast godinama nameće kao jedini bitan politički akter u ovoj zemlji, a Sabor je pretvoren u “dizačicu ruku”.

Danas su, spominje, imali jedan-jedini primjer, u četiri godine, da je saborski zastupnik HDZ-a glasao drugačije od svoje većine. “U normalnim demokratskim sustavima, u ovoj bi se zgradi donosile politike, a Vlada bi se morala ravnati – bez obzira imala ona većinu ili ne”, kazao je.

“Malo sam stariji pa se sjećam kad se govorilo: ‘Iznad Sabora je samo dragi Bog’. Sad vidimo da je iznad Sabora, ne samo dragi Bog, nego i Plenković i svaki ministar i svaki pomoćnik ministra, državni tajnik i svaki činovnik. To je nedopustiva degradacija Sabora”, zaključio je.

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Željko Sačić: Narod će uvidjeti razlike između većine i nas

S tvrdnjom da je Sabor zarobljen u rukama HDZ-a slaže se i Željko Sačić iz Suverenista. Kaže da saborska većina današnjim raspuštanjem pokazala “svevlast” te da na niti jedan način nije htjela dati značaj oporbi.

“Andrej Plenković je svemoćan, u skladu sa svojom parolom: ‘Mogu što hoću’. Mislim da je dobro da će hrvatski narod uvidjeti razliku između saborske većine i nas i da će se to promijeniti u idućem mandatu”, kazao je dodajući da su Suverenisti spremni za izbore.

Bojan Glavašević: Politički folklor HDZ-a

Bojan Glavašević (ZLB) kaže da se Sabor mogao raspustiti i kad je bila opozicijska inicijativa. “Ali, to je dio političkog folklora HDZ-a. Puno puta u ovom mandatu bio je slučaj da naprave ono što je bio prijedlog opozicije, ali da može zvučati kao da je bio njihov prijedlog”.

Na pitanje misli li da će se situacija promijeniti u idućem sazivu, Glavašević odgovara: “Ovo mi je drugi saziv u koji sam bio izabran. Neke stvari su i u ovom sazivu bile bolje u odnosu na prošli, a neke su bile gore. U idućem sazivu nešto će biti bolje, nešto gore, ali kumulativna promjena na bolje osjetit će se samo ako dođe do promjene vlasti”.

Zastupnik Glavašević slaže se s tvrdnjom da je narušena uloga Hrvatskog sabora. “Vrlo ozbiljno je narušena, o tome sam govorio. Kompletno težište vlasti prebačeno je na izvršnu vlast. Dakle, na Vladu. I to je ostavština Andreja Plenkovića. To je korak prema autoritarnom”, rekao je.

Plenković je to godinama, kaže, nazivao “stabilnost”, no zapravo je iza tebe pozitivno zvučeće riječi skrivena činjenica da je praktički ukinut parlamentarizam.

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Nino Raspudić: Nama dobro, a nek’ se HDZ-ovci pitaju…

“Očito je Plenković procijenio da mu iz neke njegove kalkulacije odgovara da parlamentarni izbori budu prije europarlamentarnih. Zanimljivo je da je on time propustio jednu prednost HDZ-a, a to je niska izlaznost koja bi sigurno bila takva da je Sabor raspustio 15. lipnja. Tad bi izbori bili između 15. srpnja i 15. kolovoza što bi svakako značilo nižu izlaznost, što bi za njih bila prednost. On je to žrtvovao iz neke svoje kalkulacije, a nama to odgovara. Ako izbori budu krajem travnja ili u svibnju, škola i dalje traju, izlaznost će biti veća”, kazao je.

“Nama dobro, a nek’ se HDZ-ovci pitaju zašto je to sad nagurao”, dodao je uz smijeh.

Slaže se s tvrdnjom da je narušen ugled Hrvatskog sabora. “Vidjeli smo i danas na koji način Gordan Jandroković vodi sjednicu. Cijelo vrijeme dao si je za pravo, iz pozicije predsjedavajućeg, držati govore i monologe, umjesto da poslovnički uzme riječ kao i svi drugi. S druge strane, HDZ je svjesno koristio trolove u Saboru, srozavajući razinu što je dio medija objeručke prihvaćao pa je javnost imala dojam da je Sabor kokošinjac u kojem se ništa ne radi, a istina je drugačija”, kazao je.

Konkretno kao klub, u ovom Sazivu imali su 34 zakonska prijedloga i gotovo 800 amandmana. “Mi smo se naradili… Nije istina da je Sabor nekakva brbljaonica za gubljenje vremena. Nažalost, ta slika otišla je dijelu javnosti”.

Kaže da bi dosta toga naveo kao uspjeh Mosta u ovom sazivu Sabora. “Uspjeli smo u jeku stožerokracije i korona krize, usred zime, prikupiti dovoljno potpisa i obustaviti jedan poguban trend. To je bilo teško, ali smo uspjeli u tom trenutku. Taj referendum je zaustavljen, ali je polučio konkretan efekt jer su ti procesi stali. Istaknuo bih i 34 zakonska prijedloga i sve te silne amandmane. Nažalost, puno naših dobrih stvari ostalo je u ladicama…”, kazao je Raspudić.

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Anka-Mrak Taritaš: Dobro je da idemo na izbore!

Ovo nije bio prvi put da je bila oporbena inicijativa pa da Plenković zajedno s HDZ-om nije reagirao, rekla nam je Anka Mrak Taritaš. Nakon dva tjedna se, dodaje, dozvao pameti. “Dobro je da se Sabor raspustio i dobro je da idemo na izbore”.

Apsolutno su, kaže, spremni za parlamentarne izbore. “Volim taj ‘šušur’, volim izbore, kontakt s ljudima kad ih možete pogledati u oči”, kazala je.

Karakteristika u ovom sazivu Sabora jest da je ugled te institucije narušen. “To je ono što zamjeram Plenkoviću. Narušio je ugled ovog Sabora”, zaključila je.

Marin Lerotić: Pojedinci su se spustili ispod svake razine…

Marin Lerotić iz IDS-a kaže da su vladajući sve ono što je oporba predlagala bez ikakvih argumenata odbijali. “Isto su napravili i s time da se Sabor raspusti prije nekih 2-3 tjedna. Oni odbijaju sve dolazi od oporbe, ali danas smo se raspustili i idemo na nove izbore”, kazao je.

HDZ-ova samovolja jedna je od razloga, smatra, zašto je narušeno povjerenje građana u Sabor. “Svake godine sve lošijom ocjenom ocjenjuju rad Hrvatskog sabora. Nevjerojatno je da od silnih prijedloga zakona i amandmana na proračun, da se baš ništa ne usvoji. Istaknuo bih i razinu komunikacije. Pojedini saborski zastupnici spustili su se ispod svake razine i danas je jedina ideja tko će kreativnije smisliti uvredu prema onome drugome”, kazao je.

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Miro Bulj: Ne ponovilo se…

Miro Bulj (Most) smatra da se ovaj saziv trebao odavno raspustiti. “Ne ponovio se ovaj 10. saziv! Po meni, bio je katastrofalan”, kazao je Bulj. Kaže da je dao najviše prijedloga koji su bili odbijeni. Nada se da se ovakav saziv Sabora neće ponoviti.

Za sebe kaže da je čovjek od terena. “Nisam samo salonski dečko. Ujedno sam i gradonačelnik Sinja pa poznajem probleme. Uspjeh je velik. Najgore što se događalo bilo je ukidanje sloboda za vrijeme covid krize”, rekao je o postignućima.

Brojne stvari, kaže nam, u Saboru nisu prihvaćene, ali on ih primijenjuje u Gradu Sinju.

 

 

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.