PROBLEMI S KOALICIJOM 2019.: Propada projekt ujedinjenja hrvatske liberalne ljevice

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO

Objavljeno u Nacionalu br. 1089, 05. ožujak 2019.

Potencijalna koalicija stranaka okupljena oko bivše predsjednice Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Dalije Orešković već u začetku ima ozbiljnih poteškoća i čini se da neće biti ostvarena jer nijedna strana nije spremna na kompromise

Projekt okupljanja lijevo-liberalnih snaga uoči europskih izbora u svibnju ove godine, čiju bi osnovu trebala činiti bivša predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Dalija Orešković i njena stranka Start, već u začetku naišao je na ozbiljne poteškoće i čini se da neće biti ostvaren, osobito u slučaju ako nijedna strana neće biti spremna na kompromise. Premda većina relevantnih istraživanja pokazuju da bi okrupnjivanje na ovoj strani političkog spektra donijelo značajan sinergijski učinak na ionako solidan rejting Dalije Orešković i nekih potencijalnih partnera, zapelo je na načelnim političkim, ali i ideološkim preprekama. Kako Nacional doznaje, malo je vjerojatno da će se osim Starta na istoj izbornoj listi naći i splitska stranka Pametno Marijane Puljak i zagrebačka politička platforma Možemo! Svi žele biti dijelom nove inicijative, ali malo tko želi koalirati s preostalim strankama i imenima s kojima se barata u kuloarima. Kako doznaje Nacional, Start vodi intenzivne pregovore i s Novom ljevicom Dragana Markovine i ORaH-om koji je sada preuzeo Zorislav Antun Petrović, dugogodišnji vodeći čovjek nevladine organizacije Transparency International Hrvatska. Start će na neki način morati kompenzirati nedostatak infrastrukture, ali i ozbiljnog političkog iskustva te izbjeći ponavljanje grešaka sličnih stranaka koje su zabljesnule na političkoj sceni, a potom gotovo nestale, poput ORaH-a ili Laburista. Startu prijeti i opasnost da će se previše potrošiti na europskim i predsjedničkim izborima te ‘’ispuhati” do parlamentarnih izbora, osobito ako će kompletnu politiku temeljiti na jednom imenu, a svakako bi trebali izbjegavati i ponavljanje formalnih grešaka poput onog s promašivanjem datuma prijave na lokalne izbore u Lici.

Dalija Orešković o zajedničkom nastupu na izborima već puna dva mjeseca najintenzivnije razgovara s vodstvom stranke Pametno, što su obje strane potvrdile i za Nacional.

Međutim, neposredno prije zaključenja ovog broja stigla je informacija da su pregovori zapeli: po svemu sudeći Dalija Orešković neće pristati ni na kakvu koaliciju formalnog tipa, nego tek na eventualno pojavljivanje kandidata drugih stranaka na njenoj stranačkoj listi. Pametno na to neće pristati i ako ona ostane pri svome stavu, stranka Marijane i Ivice Puljka na izborima će nastupiti samostalno.

“Zasad još uvijek nismo na tragu konkretnog dogovora”, kazala je za Nacional Dalija Orešković i potvrdila da imaju kratak rok za formiranje lista za europske izbore. „Ankete ne treba previše komentirati jer meni je na umu, a vjerujem i ostalima s kojima razgovaramo, činjenica da će ovi izbori prije svega poslužiti za dokazivanje potencijala na političkoj sceni. Svi na umu moramo imati glavni cilj, a to su parlamentarni izbori”, dodala je i otvoreno potvrdila da njene ambicije ipak sežu prije svega na osvajanje što većeg broja saborskih mandata i promjenu odnosa političkih snaga unutar Hrvatske.

“Dio tog procesa su i predsjednički izbori o kojima treba voditi računa i ne treba ih preskakati, no o njima će se razgovarati kada za to dođe vrijeme. U ovom trenutku manje me zanimaju ankete i podrška koja nam stiže bilo individualno, bilo zajednički, a više smo fokusirani na to što bi eventualna suradnja s drugim strankama i inicijativama predstavljala u smislu koraka prema parlamentarnim izborima”, konkretno je rekla Dalija Orešković.

No ankete za sada idu u prilog ne samo Daliji Orešković, nego i mogućem zajedničkom nastupu s drugim novim opcijama ljevice. Računica je prilično jasna: po posljednjim istraživanjima Crobarometra za Novu TV Start će osvojiti vrlo dobrih 4,5 posto, a Pametno 3 posto glasova. Međutim, po najnovijem istraživanju koje je po narudžbi Pametnog provela agencija Ipsos, zajednički nastup donio bi im respektabilnih 13,3 posto glasova, odnosno i moguća dva mandata u Europskom parlamentu. Ove rezultate treba uzeti s ogradom jer se tim istraživanjem prethodno provjeravalo stavove ispitanika o stranci Pametno, no jasno je da bi koalicijom ove dvije stranke dobile značajno veći broj glasova nego samostalnim nastupom. Po istom istraživanju one bi u svibnju predstavljale treću najjaču snagu u državi, iza HDZ-a (24 posto) i SDP-a (16,4 posto), no ispred Živog zida (11,4 posto), Amsterdamske koalicije (11 posto), Mosta (6,1 posto) i Neovisnih za Hrvatsku (5,8 posto). ‘’Razgovaramo i nastojimo postići dogovor. O temama o kojima govori Dalija Orešković, Pametno istupa u javnosti već godinama, od gradske i županijske do nacionalne razine, poput korupcije, prekomjernog zapošljavanja i uhljebljivanja u administraciji, stranačkog kadroviranja i slično. Mi smo proeuropska stranka i snažno se zalažemo za europske vrijednosti”, kazala je Marijana Puljak za Nacional, priznavši da je nakon posljednjeg razgovora s Dalijom Orešković ipak znatno manje optimistična i da ne pristaje na zajednički izlazak na izbore ako se ne radi o formalnoj koaliciji i partnerstvu. “Žao mi je što u Startu po svemu sudeći ne prepoznaju puni potencijal naše suradnje”, dodala je ona. Po neslužbenim informacijama, Marijana Puljak je toj stranci ponudila prvo i po svemu sudeći prolazno mjesto na zajedničkoj listi za Europski parlament, dok je ostavila otvoren prostor za dogovor oko drugog mjesta koje u optimističnoj varijanti također može biti dostižno.

 

Zasad nije poznato ima li Dalija Orešković ambiciju natjecati se za predsjednicu države, a u slučaju dogovora s Marijanom Puljak moguće je da se kao zajednički kandidat pojavi Ivica Puljak

 

No u stranci Start postoje mišljenja da Pametno, unatoč nekim sličnostima, ne bi bila najbolja platforma za suradnju s njihovom opcijom, osobito ne na izborima za Europski parlament i to zato što, između ostalog, pripadaju različitim političkim grupacijama. Pametno je u ALDE-u, grupaciji liberala u koju spada i Amsterdamska koalicija, dok se Start još nije izjasnio, ali zagovaraju socijaldemokraciju nordijskog tipa i pretpostavlja se da bi im mjesto bilo u grupaciji socijalista i demokrata u Europskom parlamentu. Jedna od osoba izravno uključenih u organizaciju Starta ovako to vidi: “Ne vidim opravdanje za suradnju sa strankom Pametno jer je Pametno ALDE, a recept mora biti vrlo jasna politička profilacija. Smatram da bi za Start najbolje rješenje bila suradnja s opcijama koje se nisu uspjele afirmirati i sudjelovati u vlasti. Kad je riječ o stranci Pametno, oni se ponašaju kao obiteljski projekt, što za politiku ne može biti dobro. Ako pitate bilo koga, teško da će nabrojati ikoga iz te stranke osim Marijane i Ivice Puljka, a hvale se da postoje od 2015. S druge strane, Dalija, Možemo!, Nova ljevica i ORaH predstavljali bi crveno-zelenu koaliciju koja bi imala smisla i s ideoloških pozicija, što je iznimno bitno. Ekipa iz Možemo! već je izrazito zrela u svom ideološkom profilu i politikama kako ih zamišljaju te imaju vrlo jasan smjer. Dalija Orešković se bacila više na organizacijski aspekt i organizaciju na terenu, pa je u tom smislu njezin programski aspekt za nijansu slabiji, ali točno zna gdje se želi pozicionirati. Socijaldemokracija nordijskog tipa kakvu ona zamišlja vrlo je kompatibilna s onim što Možemo! želi napraviti, no to ovisi i o njima žele li takvu suradnju”.

Smatra se da stranka Start najviše birača uzima Mostu i Živom zidu, a ne toliko SDP-u, međutim, prema nekim tumačenjima, riječ je o onim biračima SDP-a koji su se prvi razočarali i prestali za njih glasati te traže rješenja izvan postojećeg sistema. U tom smislu, suradnja s opcijom Možemo! imala bi svoju logiku, a Nacionalovi izvori tvrde da i Dalija Orešković na svojoj listi želi vidjeti članove te inicijative koja okuplja niz zagrebačkih aktivista najoštrije suprotstavljenih gradonačelniku Milanu Bandiću i njegovim metodama upravljanja Zagrebom. Dalija Orešković to je prošlog tjedna i javno potvrdila, kao i podatak da su već vođeni neki razgovori ‘’načelne prirode”. No načelno, ova inicijativa ne želi imati posla sa strankom Pametno. ‘’Kao svoju primarno zadaću vidimo uspješnu mobilizaciju ljevice kroz okupljanje i povezivanje oko modela razvoja koji je usmjeren na smanjivanje nejednakosti i ekološku održivost. Stoga prije svega vidimo mogućnost suradnje sa strankama ljevice. Na Inicijativnom odboru platforme odlučeno je da se za početak krene u pregovore s Novom ljevicom i ORaH-om jer su njihovi programi srodni našem. Osobno ne vidim da je program stranke Pametno komplementaran s našim socio-ekonomskim ciljevima”, kazala je za Jutarnji list članica koordinacije Danijela Dolenc. Puljak je uzvratila da se njena stranka s inicijativom slaže po većini pitanja poput ljudskih prava i slobode pojedinaca, dok su ‘’druge teme nešto važnije za neke druge izbore”.

Stranka Pametno u početnoj je fazi bila pristala sudjelovati u osnivanju Amsterdamske koalicije s Glasom Anke Mrak-Taritaš i IDS-om. Ipak, od tog društva odmaknula se vrlo brzo, nakon što je otkriveno da je bivši predsjednik IDS-a Ivan Jakovčić bio angažiran u tvrtkama tadašnjeg vlasnika brodogradilišta Uljanik Danka Končara. Pametno kao stranka postoji nekoliko godina i stabiliziralo je svoju potporu prvenstveno u Splitu na oko 20 posto, dok se na nacionalnoj razini redovito pojavljuje u različitim istraživanjima u kojima drži dva do tri posto potpore građana. Na posljednjim parlamentarnim izborima za njih je glasovalo oko 40 tisuća birača, što je svakako znatan broj, ali ipak nedovoljan za osvajanje i jednog saborskog mandata.

Dogovor o eventualnom zajedničkom nastupu sa strankom Dalije Orešković na europskim izborima u svibnju nije tako jednostavan jer nosi i mogući nastavak suradnje na izborima koji slijede u idućim godinama, a to je također jedna od dilema čije rješenje zasad nije na vidiku. Dalija Orešković je u svakom slučaju trebala biti nositeljica liste za Europski parlament, premda za ovo zastupničko mjesto ona po svemu sudeći nema gotovo nikakav interes. Kao jedan od potencijalnih kandidata Starta spominjao se Bojan Glavašević, bivši esdepeovac, a danas nezavisni saborski zastupnik, no za sada u tom smislu još nema konkretnog dogovora. Glavašević je za N1 televiziju izjavio da, kako sada stvari stoje, neće biti na listi, no to ipak nije do kraja riješeno pitanje.

Međutim, izbori za Europski parlament Daliji Orešković bi trebali poslužiti tek kao uvertira u ozbiljnije političke pokušaje na nacionalnoj razini. Ondje bi joj, s obzirom na sličan profil potencijalnih glasača, suradnja sa strankom Pametno mogla donijeti višestruku korist u osvajanju lijevih birača koji su potpuno digli ruke od onemoćalog SDP-a. Zasad nije poznato ima li Dalija Orešković ambiciju natjecati se za predsjednicu države, a u slučaju šireg dogovora s Marijanom Puljak moguće je da se kao zajednički kandidat pojavi suprug predsjednice Pametnog Ivica Puljak, ugledni hrvatski fizičar. Njegove ambicije odavno su neslužbeno poznate i izvori Nacionala tvrde da nije nemoguća čak ni njegova samostalna kandidatura. Ako dogovor s Dalijom Orešković propadne i samostalno kandidiranje na europskim izborima moglo bi mu poslužiti kao uvertira i prvo konkretno testiranje političke snage. Dalija Orešković, s druge strane, zasad očito ne pokazuje spremnost na kompromise i ideju šireg okupljanja na ljevici te je ustrajna u namjeri da ona bude glavni i jedini protagonist u nekoliko idućih izbornih ciklusa, usprkos anketama i očekivanjima javnosti.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Veronica

prije 2 mjeseca

SAM VERA. NIKADA VAS NE MOGU ZAVESTI POGREŠNO... DOBIO SAM ZAJAM OD 25,000 EURA SA 3% NISKOM KAMATOM OD PRAVOG ZAJMODAVCA.MOLIMO VAS KONTAKTIRAJTE OVOG ZAJMODAVCAJA KOJI MI JE DAO ZAJAM U ROKU OD 24 SATA. {[email protected]} {WhatsApp: +38761545894}