Predstavljene bugarske književnice Svetla Georgieva i Valentina Radinska

Autor:

Zagreb, 19.3.2015. - (Ilustracija) Èlanica Knjižnice Dubrava 14-godišnja Maja Mazarekiæ, odlièna uèenica osmoga razreda Osnovne škole Mate Lovraka, proglašena je u èetvrtak za "Najèitateljicu Knjižnica grada Zagreba" jer je tijelom prošle godine proèitala èak 248 knjiga, odnosno više od èetiri knjige tjedno, a kako je posvjedoèila, najdraži su joj fantastika i pustolovni romani. Arhivska fotografija od 30.5.2006. prikazuje American corner u Knjižnici Bogdana Ogrizoviæa u Zagrebu. 
foto HINA/ Denis CERIÆ/ mm

hina

Književni susret na kojemu su predstavljene bugarske književnice Svetla Georgieva i Valentina Radinska održan je u utorak Društvu hrvatskih književnika (DHK) u Zagrebu.

O bugarsko-hrvatskoj kulturnoj suradnji govorila je tajnica Nacionalne zajednice Bugara u Hrvatskoj Diana Glasnova, predsjednik DHK Đuro Vidmarović, a o književnom i kulturnom radu Svetle Georgieve i Valentine Radinski profesorice na Katedri za bugarski jezik i književnost Filozofskoga fakulteta u Zagrebu Marijana Bijelić i Ana Vasung.

Tekstove bugarskih književnica čitala je dramska umjetnica Doris Šarić Kukuljica.

Glasnova je istaknula kako su hrvatsko-bugarske veze od 19. stoljeća pa sve do današnjih dana odvijale ponajprije na planu kulturno-prosvjetne i znanstveno-intelektualne suradnje.

Podsjetila je i kako je u novije vrijeme objavljeno više bugarskih knjiga u Hrvatskoj te naglasila kako se kao narodi međusobnim čitanjem možemo bolje upoznati.

Po Vidmarovićevim riječima bugarska manjina u Hrvatskoj je most suradnje dviju država i naroda. Ovoreni smo za suradnju s bugarskim književnicima, rekao je ocijenivši kako se moramo međusobno više čitati.

Profesorica Ana Vasung je istaknula kako je Svetla Georgieva ne samo književnica, negi je i slikarica, skladateljica i pjevačica. Diplomirala je na Sofijskoj akademiji za umjetnost specijaliziranu za grafiku i grafičko oblikovanje, napomenula je dodavši kako je imala 21 samostalnu izložbu u Bugarskoj i inozemstvu.

Georgieva radi na, kako je rekla, području grafičke umjetnosti i grafičkog dizajna. Napomenula je i kako je, osim toga, autorica poezije i fikcije.

Objavila je više zbirki pjesama i proze, istaknula je dodavši kako su joj brojne kratke priče razasute po medijima. Djela su joj prevođena na glavne svjetske jezike, podsjetila je Vasung napomenuvši kako se u njezinim prozama istodobno prelijevaju boje, zvukovi i riječi.

Govoreći o Valentini Radinski profesorica Marijana Bijelić naglasila  je kako se Radinski školovala u Sofiji i Moskvi.

Radinski je radila kao novinarka i urednica, napomenula je dodavši kako je i autorica nekoliko scenarija za dokumentarne i tv filmove.

Po riječima profesorice Bijelić, Radinska je vodila tečajeve za kreativno pisanje, a posljednje četiri godine vodi seminar o pisanju na Sveučilištu u Sofiji.

Naglasila je kako je autorica sedam zbirki pjesama te dodala kako joj poeziju odlikuje tradicionalizam oslonjen na bugarsku književnost.

Svetla Georgieva ocijenila je kako njezine bugarske riječi čudesno zvuče na hrvatskom jeziku, dok je Valentinu Radinsku posebno začudio prepoznatljiv hrvatski jezik, s kojeg je prevodila pjesme Vesne Parun.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.