Policija u Slavoniji ima povijest zataškavanja okolnosti prometnih nezgoda

Autor:

Hrvoje Jelavic, Dubravka Petric/PIXSELL

Slučajevi Damira Dekanića i Zdravka Tušeka nisu jedini za koje postoje indicije da je policija zataškala okolnosti prometnih nesreća te da su se štitile podobne osobe ili iz političkog ili policijskog vrha.

Nacional je prije par godina pisao o okolnostima vezanim uz prometnu nesreću u kojoj je sudjelovao aktualni načelnik Policijske postaje Vukovar Vlado Božić u lipnju 2010. Nakon te nesreće Božić je prekršajno prijavljen te je proglašen krivim jer je utvrđeno da je vozio brže od dozvoljenog. No iza ove prometne nesreće vuku se neka pitanja koja do danas nisu dobila odgovor. Naime, Božić zbog sudjelovanja u prometnoj nesreći nikada nije disciplinski odgovarao niti je protiv njega pokrenut bilo kakav postupak, što je normalna praksa u takvim slučajevima. Osim toga, Božić je upravljao vozilom marke Passat koji je glasio na mlađu žensku osobu. Ozbiljan problem za Božića predstavljalo je to što je navedeni automobil uvezen na tzv. uvoznicu na ime navedene ženske osobe. Uvoznicom su automobili iz uvoza oslobođeni bilo kakvih davanja, ali ona je neprenosiva na druge osobe koji nisu u bliskoj rodbinskoj vezi i automobile koji su kupljeni s uvoznicom ne smiju voziti druge osobe. U slučaju da automobile voze druge osobe pokreće se carinski postupak i najmanja kazna je da se za automobil plate porezi i carine, ali je moguće i da se oni zatečeni u automobilu kazneno gone. U ovom slučaju nije jasno kako je moguće da Vlado Božić nakon prometne nesreće nije prijavljen da je vozio automobil na uvoznicu te kako je moguće da je nekoliko godina kasnije, nakon što je istekao rok u kojem se automobil kupljen na uvoznicu može prodati, kupio taj isti automobil te je postao njegov vlasnik. Da stvar bude gora, Nacionalu su predočeni dokazi da je baš Božić prilikom kupnje navedenog automobila na uvoznicu u osječkoj auto kući Duo, dao svoj stari automobil Audi A4 kao dio cijene za novi Passat koji je glasio na drugu osobu koja je imala pravo na uvoznicu. Drugim riječima, Božić je od samog početka svjesno izigrao državu te je svoj stari automobil zamijenio za novi s kojim je kasnije sudjelovao u prometnoj nesreći, iako s njime uopće nije smio upravljati.

Osim u slučaju župana Dekanića, sumnjive su i okolnosti nesreće načelnika PP-a Vukovar Vlade Božića. FOTO: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Drugi slučaj je vezan uz policiju u Osječko-baranjskoj županiji, a na njega je pozornost na društvenim mrežama proteklog vikenda skrenuo Filip Novoselnik, uspješni poduzetnik te suosnivač i direktor tvrtke Protostar Lab koja je fokusirana na razvoj tehnologija umjetne inteligencija i računalnog vida za industrijske primjene. On je na Facebooku objavio status u kojem je opisao okolnosti prometne nesreće koju je doživio u prosincu 2016. godine. Taj status prenosimo u cijelosti:

“Ovih dana su mediji puni priče o županu Dekaniću koji je pijan skrivio prometnu nesreću koju su zatim pokušali zataškati. 29.12.2016.,dva dana prije Nove godine, dva frenda i ja smo se vraćali iz pravca Osijeka kad je na našu stranu prešla Opel Omega, za dlaku smo izbjegli direktan sudar. Vozač je pobjegao, a mi smo po dolasku policije alkotestirani i odvezeni u KBC Osijek. Nekoliko sati nakon smo se vratili na mjesto nesreće gdje smo zatekli Opel Omegu dovezenu na vučnoj službi i muškarca i ženu koji su navodno bili u vozilu. Ispostavilo se da je muškarac tadašnji zamjenik načelnika PP Belišće koji je bio u vidno pijanom stanju. Žena je rekla da je ona vozila, a zamjenik načelnika je bio suvozač. Na licu mjesta je bio i njegov nadređeni, tadašnji načelnik PP Belišće. Iako su pobjegli s mjesta nesreće i bilo je jasno da su krivi, nisu bili alkotestirani! Nas su alkotestirali odmah po dolasku. Dan nakon nesreće, zamjenik načelnika je priznao da je on vozio, ali tad je bilo kasno. Kako nije bio alkotestiran, završio je s 3300 kn kazne. Tijekom sudskog procesa javio se svjedok koji je htio svjedočiti da je muška osoba vozila, no sud ga nije htio pozvati. Mene su u procesu stavili u svojstvo svjedoka. Ženska osoba, koja vjerojatno nije ni bila u autu, nije odgovarala za davanje lažnog iskaza. A ja sam završio s trajnim oštećenjem sluha i tinitusom da me trajno podsjeća na šljam koji je zataškao nesreću i izbjegao alkotestirati svoga kolegu”.

O slučaju Zdravka Tušeka i kako su policija i Ministarstvo pokušali zataškati nesreću državnog tajnika pročitajte u novom broju Nacionala…

Policija i Ministarstvo pokušali zataškati nesreću državnog tajnika

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.