Plin bi za kućanstva mogao poskupjeti i do šest puta; spas je u intervenciji države

Autor:

15.10.2021., Zagreb - U jeku poskupljenja energenata, Gradska plinara Zagreb nasla se u centru pozornosti novog gradonacelnika. Zbog povecanja cijena plina za gospodastvo za danas je sazvao sastanak s direktorom Igorom Pirijom. Prema pisanju medija direktor bi mogao biti smijenjen jer je propustino nabaviti zalihe plina dok je cijena bila povoljnija.   Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek, Pixsell

Cijena prirodnog plina za kućanstva koja imaju sklopljen tržišni ugovor s nekim od opskrbljivača, od 1. listopada će biti višestruko veća, po nekim procjenama čak i do šest puta viša od trenutne, zbog čega neki opskrbljivači, poput riječkog Energa, već pripremaju obavijesti za kupce u kojima će im ponuditi mogućnost promjene opskrbljivača ili prelazak na opskrbu plinom u obavezi javne usluge, odnosno po reguliranoj cijeni.

Građani bi kakav-takav spas od enormnog rasta cijene mogli naći u raskidanju ugovora s opskrbljivačima i prelasku na plin iz obaveze javne usluge čija je cijena fiksirana do 1. travnja iduće godine, no i u tom slučaju će plin plaćati barem dvadeset do trideset, u nekim slučajevima i do 65 posto skuplje, barem na riječkom području. Upitno je hoće li i cijene plina iz Obaveze javne usluge opstati bez ogromnih intervencija države.

Nastavi li cijena plina na referentnim europskim burzama i dalje rasti, a čak i ako ostane na sadašnjim razinama, od oko 235 eura po megavatsatu, posve je izvjesno da opskrbljivači neće moći produljiti ugovore s korisnicima, koji mahom istječu 30. rujna, po sadašnjim cijenama, već po cijeni koja bi bila barem četverostruko viša. Kako i sami opskrbljivači procjenjuju da kupci takvu cijenu neće moći ni htjeti plaćati, detaljno će kupce obavijestiti o mogućnosti promjene opskrbljivača ili prelaska na isporuku plina u takozvanoj obavezi javne usluge, u kojoj su cijene fiksirane do 1. travnja iduće godine.

Podsjećamo, kupci mogu birati između sklapanja komercijalnog ugovora s nekim od opskrbljivača, pri čemu pojedinačno ugovaraju visinu cijene plina, a onima koji to nisu učinili, država je osigurala isporuku plina u obavezi javne usluge, putem opskrbljivača odabranog na javnom natječaju za svako distribucijsko područje posebno, piše Novi list.

Kupci koji imaju tržišne ugovore sklopljene s Energom, koji drži golemu većinu udjela u potrošnji na riječkom području, trenutno prirodni plin plaćaju, ovisno o tarifnom modelu, čak i do 65 posto niže od cijene prirodnog plina od 0,4383 kuna po kWh(s PDV-om), u obavezi javne usluge, koji na riječkom području isporučuje Gradska plinara Zagreb. Riječ je o kupcima koji prirodni plin koriste i za grijanje prostorija, a koji su upravo zbog niže cijene sklopili tržišne ugovore. Uskoro bi, međutim, velika većina njih mogla ponovo prijeći u obavezu javne usluge.

Iz Energa na upit Novog lista potvrđuju da će svojim kupcima, s kojima imaju sklopljene ugovore, uskoro poslati obavijesti o novom obračunu cijena i mogućnostima promjene opskrbljivača koje im stoje na raspolaganju.

“Nove cijene plina, počevši od 1. listopada 2022. godine, ovisit će o kretanju cijene plina na burzi. S obzirom na to da će se cijena mijenjati na mjesečnoj razini, ne možemo reći koliko će točno biti povećanje. Upravo iz tog razloga i nemogućnosti davanja precizne cijene, obavijest će sadržavati detaljno pojašnjenje novog načina izračuna cijene s referentnog tržišta, a sve u cilju kako bi svi kupci mogli razumjeti novi način obračuna i odlučiti čiju uslugu opskrbe plinom žele primati u budućnosti. Potrebno je napomenuti da će ovakav oblik obračuna od 1. listopada 2022. godine preuzeti većina opskrbljivača. Energo će transparentno kupcima objasniti situaciju. Na primjer, u slučaju kada se radi o kupcu kategorije kućanstvo, kome država omogućava jeftiniji plin kroz opskrbu u obvezi javne usluge, kupcu ćemo jasno objasniti razliku u cijeni Energove tržišne opskrbe i navedene opskrbe u obvezi javne usluge”, odgovaraju iz Energa.

Kupcima iz kategorije kućanstva ugovori s opskrbljivačima istječu 30. rujna ove godine, nakon čega mogu zatražiti promjenu opskrbljivača ili jednostavno ne sklopiti ugovor ni s jednim od njih te prijeći u opskrbu kroz obavezu javne usluge. Naime, svi krajnji kupci iz kategorije kućanstvo zbog povećanja cijena plina imaju pravo na jednostrani prijevremeni raskid ugovora o opskrbi plinom bez plaćanja naknade ili bilo kakvih drugih troškova, kao i na besplatan postupak promjene opskrbljivača.

Redakciju Novog lista zanimalo je i hoće li očekivano povećanje cijene plina od pet do šest puta utjecati i na jednako toliko povećanje cijene toplinske energije iz gradskih toplana kojima upravlja Energo, što bi efektivno značilo krah sustava toplinarstva u Rijeci.

“Kada govorimo o cijeni plina, ne možemo govoriti o povećanju o pet ili šest puta, jer će cijena biti vezana uz burzu i ne znamo kolika će biti. Ono što možemo reći je da su svi energetski subjekti koji se bave i opskrbom toplinskom energijom, uključujući Energo, posredstvom Hrvatske gospodarske komore u stalnom kontaktu s radnim timom iz resornog Ministarstva. Do sad su održana dva sastanka u resornom ministarstvu, u travnju i srpnju, uz redovitu izmjenu relevantnih podataka, te se intenzivno radi na definiranju optimalnog rješenja kako za energetske subjekte, tako i za krajnje kupce toplinske energije, sve u kontekstu povoljnije nabavke energenata za predstojeću ogrjevnu sezonu. U ovom trenutku ne možemo govoriti o konkretnim brojevima”, odgovaraju iz Energa.

Po kojoj cijeni će plin nabavljati toplinari, ne samo u Rijeci, nego i na drugim distribucijskim područjima, odnosno hoće li im biti omogućena nabava plina po cijeni iz obveze javne usluge za kategorije građanstvo, s obzirom da toplinsku energiju isporučuju uglavnom građanima, pitali su i Ministarstvo gospodarstva.

“Opskrbljivači toplinskom energijom su preko Grupacije za toplinsku djelatnost HGK-a iznijeli problematiku povećanja cijena toplinske energije. U pitanju nije samo nabavna cijena plina, već i činjenica da određeni opskrbljivači nisu ugovorili količine potrebne za proizvodnju toplinske energije. Radi se na rješenju u skladu s pravilima o državnim potporama kojim bi bilo omogućeno da se u konačnici cijena toplinske energije po kWh za krajnjeg kupca ne razlikuje od one koju plaćaju krajnji kupci plina na pojedinom distribucijskom području”, odgovorili su iz Ministarstva.

Opskrbu plinom u obvezi javne usluge (OJU) u najvećem broju distribucijskih područja u Hrvatskoj obavlja Gradska plinara Zagreb. Uz sadašnje cijene plina, i još više cijene u najavi za ovu jesen, potpuno je jasno da ta tvrtka teško da će moći isporučivati plin po propisanim cijenama iz obaveze javne usluge, a koje su već sada na burzama četiri puta više od cijene iz OJU-a, i pritom opstati na tržištu.

Jedini način da se cijena iz OJU-a održi do 1. travnja iduće godine je ozbiljna intervencija države putem nekog od načina subvencioniranja ili preuzimanje obaveze od strane državne tvrtke, konkretno HEP-a. Što će se događati, najvjerojatnije će se saznati u idućih nekoliko tjedana.

OZNAKE: plin, poskupljenja

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.