Sjednica Vlade: Plenković osudio neopravdano dizanje cijena i najavio mjere nadzora

Autor:

Photo: HRT/Screenshot

Na dnevnom redu sjednice Vlade, koja je u tijeku, među ostalim je točka kojom bi se Vlada trebala suprotstaviti valu poskupljenja koji je stigao s uvođenjem eura. Mnogi su, naime, zaokružili cijene naviše, na štetu građana koji su bijesni, prenosi HRT.

Premijer Andrej Plenković na početku sjednice osvrnuo se na ulazak u Schengen i uvođenje eura 1. siječnja, ističuću benefite koje će to donijeti Hrvatskoj.

Zahvalio je brojnim gospodarskim subjektima i svima koji su učinili sve da proces zamjene kune eurom “bude na zaista visokoj razini”.

Naglašavajući da se ne radi o generaliziranju, rekao je da su neki “iskoristili konverziju kako bi neopravdano podizali cijene, za što ne postoji nikakav razlog ni opravdanje budući da se konverzija obavlja bez naknade”.

Zahvalio je svim poslovnim subjektima, velikoj većini, koja se u skladu s propisima prilagodila i izvršila prelazak poslovanja na euro, pri čemu su zadržali cijene i nisu nametnuli bespotrebna i neopravdana poskupljenja.

Osudio je “čisto profiterstvo, lov u mutnome pojedinih poslovnih subjekata”.

“Mi ćemo se tome snažno suprotstaviti mjerama Vlade u narednom razdoblju, počevši od današnje sjednice i točke 3 zaključka koji smo pripremili ovih dana”, rekao je Plenković.

– Naša je politika da vodimo računa da upravljamo krizama na način da smo oslonac i građanima i gospodarstvu, i to uvijek u dobroj volji, poručio je.

Rekao je da trebamo imati konkurentna poduzeća, ali i potrošače bez kojih nema gospodarskog rasta ni radnih mjesta.

“Moramo voditi računa o svim akterima na ovom slobodnom tržištu. Slobodno tržište – da, kapitalizam – da, slobodno formiranje cijena – da, ali profiterstvo u ovakvoj situaciji – to ne. To nikako ne”, poručio je Plenković.

Rekao je da se ne smije dogoditi da pohlepa prevlada nad solidarnosti (pri čemu je spomenuo Gordona Gekka, lik iz filma Wall Street) te da će Vlada učiniti sve da se to ne dogodi.

Predstavljajući Prijedlog zaključka o provedbi načela zabrane neopravdanog povećanja cijena, ministar gospodarstva Davor Filipović rekao je da se svi poslovni subjekti koji su povisili cijene roba i usluga protivno Zakonu o uvođenju eura obvezuju da revidiraju maloprodajne cijene tako da budu određene najviše do visine maloprodajnih cijena koje su vrijedile na dan 31. prosinca 2022. godine.

Pojačani nadzor

Plenković je rekao da Vlada zadužuje sve nadležne resore da pojačaju nadzor gospodarskih subjekata, a Ministarstvo gospodarstva da poduzme sve mjere kako bi prikupilo potpune i točne informacije o kretanju i praćenju cijena. Vlada je, kako je rekao, zadužila i Ministarstvo poljoprivrede da prikupi podatke o kretanju cijena poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, a sve nadležne resore da razmotre pripremu izmjena odgovarajućih propisa i drugih akata Vlade kako bi se još bolje zaštitili potrošači.

“To ćemo napraviti, a kad kažem mjere, da ne bi bilo dilema, mislim i na subvencije i druge poreze. Država neće ovo odgledati bez reakcije, a svi koji misle da mogu u ovoj situaciji od jedne izrazito pozitivne i korisne stvari svojom neodgovornom poslovnom politikom baciti sjenu ili naštetiti strateškom uspjelu države vlade, društva i svih nas, u tome neće uspjeti”, rekao je Plenković.

Najavio je da će sve službe izaći na teren kako bi “ispravile sve ovo što nam neodgovorni pojedinci čine, bez ikakva razloga”.

“Dizati cijene, baciti sjenu na uvođenje eura i pridonositi inflaciji, to je nepoštena praksa i to neće ići, rekao je Plenković.

Kaže da je Vlada bila svjesna i upozoravala da će doći do minimalnog povećanja cijena uslijed konverzije, od zanemarivih 0,2% i 0,4%, što je bio slučaj u drugim zemljama kada su uvodile euro, ali da “ni globalne ni nacionalne okolnosti nisu takve da pohlepa prevlada nad odgovornošću”.

Neopravdana poskupljenja po njegovom mišljenju ukazuju na manjak društvene solidarnosti i odgovornosti onih aktera koji svojim radnjama bezrazložno potiču povećanje inflacije. Dodaje da prelazak na euro nije situacija koju pojedinci trebaju iskoristiti da bi ostvarivali ekstra profit nad građanima koji se ionako suočavaju s posljedicama šire energetske i prehrambene krize. To je, kako je rekao, jasno rečeno i predstavnicima trgovačkih lanaca i udruženja na ovotjednom sastanku u Ministarstvu gospodarstva.

S druge strane, premijer je pozdravio što se, kako je rekao, velika većina poduzetnika pridržava pravila i njih pozvao da se distanciraju od onih koji ih krše i time bacaju sjenu na društvenu odgovornost svih hrvatskih poduzetnika.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.