Ovog ljeta potražnja za sezoncima veća nego ikad, stižu i Meksikanci

Autor:

19.02.2018., Zagreb -  Posluzivanje kave u kaficu."nPhoto: Borna Filic/PIXSELL

Borna Filic/PIXSELL

Uskrsni blagdani bit će prvi pokazatelj kakva turistička sezona čeka Hrvatsku. Potreba za sezonskim radnicima raste, pa se taj broj s donedavnih četrdesetak tisuća sad procjenjuje na čak 70.000.

Iz Sindikata turizma i ugostiteljstva Hrvatske navode da je stalni rast potrebe za sezonskim radnicima – greška turističkog sektora. Smatraju da ne mijenja loše prakse i gubi kvalitetnu radnu snagu. Tu je i problem visine plaća i sigurnosti radnog mjesta, odnosno nedovoljnog broja ugovora na neodređeno vrijeme, piše Glas Slavonije.

Predsjednik STUH-a Eduard Andrić ističe kako je problem domaćeg turizma upravo sezonalnost, koja sprječava poslodavce da veći broj radnika zaposle za stalno. “Radnik je po završetku sezone trošak i ne donosi prihod poslodavcu, a Hrvatska uistinu ima prostora da produži sezonu, za što imamo razne oblike turizma za koje imamo uvjete, no na tom se polju, očito, ne radi dovoljno”, rekao je.

Najtraženija zanimanja u sezoni su konobar, kuhar i sobarica. U ovom trenutku poslodavci su na HZZ-ovoj burzi rada u kategoriji ugostitelji, radnici u turizmu dali 2162 oglasa za posao. Traže se kuhari, konobari, sobarice, recepcionari, pipničari, dostavljači i drugi. Istovremeno, ponudu za obavljanje tih zanimanja dalo je 14.557 posloprimaca.

Hotelijerska grupacija Valamar Riviera iz Poreča lani je zaposlila više od 8000 radnika, među kojima je, ističu u tom hotelijerskom lancu, izrazito visok udio domaćeg stanovništva – oko 83 posto. “Ostalih 17 posto čine zaposlenici iz regije i nešto manje iz ostalih zemalja. Svim sezonskim zaposlenicima osigurani su jednaki uvjeti, što uključuje kvalitetan smještaj i atraktivna primanja. I u nadolazećoj sezoni Valamar će zapošljavati više od 8000 zaposlenika, među kojima gotovo 1000 stalnih sezonaca. Velik broj naših kolega dolazi iz Slavonije i svake godine rado nam se vraćaju”, ističu.

Iz Sindikata napominju da se samo ugovorom na neodređeno vrijeme može zadržati dobrog radnika. “Dižu se plaće, no i dalje zaostaju u odnosu prema konkurenciji u Europi. Loše se reflektira i odluka Vlade da se neoporezivi iznos plaće iz godine u godinu diže na visine koje daju prostora da poslodavci kroz to nagrađuju radnike, ali on je poguban jer ljudima ne ide u “mirovinski”, jer to su primanja, a ne plaća, i sutra će se to osjetiti na mirovini”, dodao je Andrić.

Poručio je da se plaće moraju povisiti jer je u Hrvatskoj plaća konobara oko tisuću eura, a u inozemstvu – dvije i više. “U ovom trenutku konobar bi trebao imati 1400 ili 1500 eura, kuhari, dobri glavni kuhari 2200 eura, no imamo nelojalnu konkurenciju u obrtima gdje radnike prijavljuju na minimalac, a razliku daju na ruke”, istaknuo je Andrić.

Sezona neće uspjeti bez uvezenih radnika, osim onih iz zemalja u okruženju tu su i Filipinci, Indonežani, Indijci… “Na pojedinim destinacijama u Dalmaciji od lani su se pojavili i Meksikanci. Većina uvezenih radnika radi na pomoćnim poslovima, ima jezičnu barijeru, ne zna čak ni engleski, velika većina tih stranaca nema kvalifikaciju, znanje, iskustvo. Ako smo već prisiljeni na uvoz radne snage, onda treba raditi na njihovoj edukaciji, jer kad se kvaliteta usluge sroza u očima domaćih i stranih turista, teško da ćemo postići cilj, a to je da Hrvatska ima kvalitetan turizam”, rekao je Andrić za Glas Slavonije.

Upozorio je i na još jednu pojavu: “Sve je veći trend da nakon godine rada u Hrvatskoj, kada su stekli neko znanje i iskustvo, vide da je u okolici – Sloveniji, Austriji, pa i dalje – u Njemačkoj, plaća puno veća, te im poslužimo kao odskočna daska u godini dana i s tom referencom – da su radili u hrvatskom turizmu, odlaze u te zemlje radi bolje zarade”, zaključio je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.