Ogorec: “Cilj je napraviti novi izbjeglički val prema Europi i destabilizirati je”

Autor:

epa10263122 Local people evacuated from Kherson arrive to railway station in Dzhankoi, Crimea, 24 October 2022, where temporary accomodation centers have been set up. The authorities of the Kherson region announced the mass displacement of residents of several municipalities, including the city of Kherson, to the left bank of the Dnieper. According to the Acting Governor of the region Vladimir Saldo, this is necessary because of the increased frequency of attacks by the Armed Forces of Ukraine, as well as in connection with the threat of flooding of the territories due to the possible destruction of the dam of the Kakhovskaya hydroelectric power station. According to the deputy head of the regional administration Kirill Stremousov, about 30,000 people were transported to the other side of the Dnieper.  EPA/STRINGER

EPA/STRINGER

U Zagrebu je u utorak održan Krimski summit. Poruke poslane sa summita analizirali su za Hrvatski radio analitičari Božo Kovačević, Marinko Ogorec i Branimir Vidmarović.

“Kad se pročita završna deklaracija, onda je jasno da su se ovdje skupile države koje pretpostavljaju da predstavljaju stranu pobjednicu u ukrajinskom ratu i tu se jednostrano postavljaju uvjeti Rusiji koja će biti poražena strana. To može funkcionirati uz bezrezervnu podršku kakvu SAD sada daje. Ako dođe do promjena u Kongresu, vjerojatno je da će Biden biti suočen s poteškoćama, morat će više obrazlagati svoje odluke i stoga je faktor vremena sada iznimno važan. Ako Rusija bude poražena prije predsjedničkih izbora u SAD-u onda je sasvim sigurno da će sve ovo što je u završnoj deklaraciji Krimske platforme iskazano biti i ostvareno”, rekao je Božo Kovačević, bivši veleposlanik u Ruskoj federaciji.

Vojni analitičar Marinko Ogorec istaknuo je da nije tako optimističan kad se govori o skorom završetku rata. Naglasio je da nadolazeća zima ide u prilog Rusiji. “Rusija još ima potencijala da dosta dugo vodi ovaj rat. Vidimo da je rat ušao u novu fazu koja se odražava na kompletno uništavanje ukrajinske kritične infrastrukture i stambenog fonda. Koji je cilj toga? Stvoriti predispozicije da ljudi budu bez struje, vode i mogućnosti boravka i života pred zimu. Cilj je napraviti novi izbjeglički val prema Europi i dodatno je destabilizirati. Ukrajina je do sada bila veliki izvoznik električne energije u Europsku uniju, a sada to više neće moći tako da je i to dodatni udar na energetske potencijale Europe. To je planirana strategija”, rekao je Ogorec i dodao da, ako se uspije dočekati zima sa sadašnjim statusom, boji se da će biti ozbiljnih problema.

Njemački predsjednik Steinmeier jučer je bio kod ukrajinskog predsjednika Zelenskog. Branimir Vidmarović, vanjsko-politički analitičar, rekao je za Hrvatski radio da je taj susret signal da Njemačka u političkom smislu kompletno stoji iza Ukrajine. Međutim, naglasio je kako stvari s Njemačkom i dalje nisu potpuno jasne.

“Ima jako puno analiza i tekstova o tome da Njemačka još uvijek drži dualističku, svojevrsnu ziherašku, poziciju iz nekih svojih unutarnjih razloga – unutarnja energetska sigurnost i njemačka industrija. Njemačka, prema jednoj analizi, drži tu poziciju da s jedne strane želi pomoći Ukrajini i odmaknuti se od Rusije, a s druge strane gleda u smjeru SAD-a. Njemačka ne želi u potpunosti pokvariti odnose s Rusijom, želi zadržati gospodarsku poveznicu za ubuduće, a s druge strane sluša poruke iz Washingtona i to joj stvara probleme. Njemačka je prekrupna zemlja da bi odabrala samo jednu stranu i kompletno odrezala kanale za obnovu gospodarskih kontakata u budućnosti”, zaključio je Vidmarović.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.