Novi sindikat pozvia njemački Olymp da bivšim radnicama Orljave isplati naknadu. Na početku koronavirusa otkazali suradnju

Autor:

10.11.2022., Zagreb - Radnice Orljave nakon okupljanja na Trgu bana Jelacica krecu na provjed ispred Banskih dvora.  Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Novi sindikat pozvao je u četvrtak njemački Olymp da bivšim radnicama Orljave isplati naknadu, s obzirom da su 18 mjeseci bile bez posla i primanja, nakon što je Olymp otkazao suradnju s požeškom tvornicom na početku pandemije koronavirusa. Novi sindikat zajedno sa Sindikatom tekstila i obuće Hrvatske te članovima međunarodne organizacije Clean Clothes Campaign kreće u kampanju prema njemačkom brendu Olympu, za koji je Orljava proizvodila košulje više od 50 godina.

Prvi korak bit će predaja prigovora Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), najavio je čelnik Novog sindikata Mario Iveković na konferenciji za novinare održanoj ispred tvornice.

“Kroz taj prigovor pozivamo Olymp da preuzme odgovornost i isplati barem simboličnu naknadu radnicama – za otkaze u godinama u kojima je gotovo nemoguće naći novi posao, za 18 mjeseci bez posla i ikakvih primanja i za agoniju kroz koju su radnice prošle dok su čekale hoće li im otpremnina biti isplaćena”, poručio je.

Otkazivanje suradnje Olympa s Orljavom rezultiralo je neproduživanjem ugovora na određeno za stotinjak radnica, a potom i stečajem tvornice i otkazom za preostale 172 radnice. Nakon višemjesečne borbe i prosvjeda na Markovom trgu, Vlada je isplatila pune otpremnine za ukupno 237 radnica požeške tvornice

“Unatoč tome, u više od 18 mjeseci Olymp nije pokazao nikakvu odgovornost prema radnicama niti volju da nadoknadi svoje postupke sudjelovanjem u isplati otpremnina”, kaže Iveković.

Sindikat napominje da naknada koju je Olymp plaćao za košulje nije bila dovoljna ni za isplatu minimalne plaće, dok je ugovor o ekskluzivnosti sprječavao Orljavu da sklapa ugovore s drugim kupcima.

„Sada svjedočimo rasprodaji inventara, stečajnom postupku i zatvaranju dugogodišnje tradicije proizvodnje visokokvalitetnih košulja. Orljava je bila ono što smo trebali zadržati kao brend i suho zlato Požeštine“, rekla je zastupnica SDP-a Martina Vlašić Iljkić.

U sklopu europske građanske inicijative, radnice Orljave će 20.svibnja u Požegi skupljati potpise kojima će se od Europske komisije zatražiti da usvoji direktivu o dostojanstvenim plaćama u tekstilnoj industriji.

Tom direktivom sindikati žele obvezati modne kompanije iz Europske unije i one koje proizvode u njezinim članicama na nadzor nad radničkim pravima.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.