NEKIMA NIKAD DOSTA U Hrvatskoj su brzine i stabilnost interneta i mobilnih mreža iznad prosjeka EU

Autor:

Image: 548198044, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Denys Rudyi / Alamy / Alamy / Profimedia

Denys Rudyi/Alamy/Profimedia

Koliko smo zadovoljni brzinom i stabilnošću internetske mreže, na koji način se mijenjaju navike korištenja elektroničkim komunikacijskim uslugama te koje su poteškoće koje kao potrošači najčešće ističemo, istražili su u emisiji Dobro jutro, Hrvatska.

Danas svi želimo što brži internet uz što povoljniju cijenu. U Hrvatskoj najveću brzinu nudi svjetlovodna mreža što se tiče fiksne mreže, no kakva je situacija s mobilnim mrežama?

Rukovoditelj Odjela ekonomije tržišta u HAKOM-u Mladen Sikirica ističe da se već nekoliko godina intenzivno gradi nova 5G mreža.

“Te mreže isporučuju vrlo velike brzine pristupa, međutim kod mobilne mreže ta brzina ne može biti garantirana jer nikada nije poznat broj korisnika koji se istovremeno spajaju na baznu stanicu. Korisnici koji su u području pokrivanja jedne bazne stanice dijele taj ukupni raspoloživi kapacitet, odnosno brzinu, i što ih je više spojeno, ta je brzina smanjena“, objašnjava Sikirica.

Posebni problemi nastaju u vrijeme turističke sezone.

Veliki projekt gradnje državnog interneta konačno se pomaknuo s mrtve točke

“Iako operatori u vrijeme turističke sezone pojačavaju kapacitete baznih stanica na obali. Mi pratimo kvartalna ulaganja pa se recimo vidi da je u kvartalu sezone ta ulaganja pojačana, međutim zbog velike gustoće korisnika na nekom mjestu, uvijek može doći do degradacije usluge”, napominje Sikirica.

“Ja bih rekao da smo iznad prosjeka Europske unije što se tiče pokrivanja mobilnom 5G mrežom i kvalitetom usluge. Sva tri naša operatora imaju vrlo velike brzine na mobilnim mrežama. Dovoljno je da probamo koristiti mreže na autocestama kroz recimo Italiju ili Austriju, i to usporedimo s našom autocestom, vidjet ćemo da je razlika u korist Hrvatske“, napominje Sikirica.

Najniže cijene na najboljim mrežama

Kod nas je paradoksalna situacija, nastavlja Sikirica, da su najniže cijene korištenja na najboljim mrežama.

Operatori nastoje monetizirati te novoizgrađene mreže i migrirati korisnike sa stare bakrene mreže pa je jedini način da ih privuku je cijena. Iako se mnogi žale, veliki broj korisnika je zadovoljan onim što dobivaju preko bakrene mreže i stoga nevoljko prelaze na svjetlovodnu koja osigurava nemjerljivo bolju kvalitetu usluge”, kaže Sikirca.

Brzi internet i bolja povezivost za urbane i ruralne dijelove EU-a  

Osnovna brzina putom svjetlovodnih mreža danas je 300 megabita u sekundi, a bakrena mreža u najboljem slučaju može osigurati 100 do 200 megabita u seknundi.

Treba spomenuti da korisnici mogu raskinuti ugovor ako je brzina manja od ugovorene, što se može utvrditi HAKOM-ovom aplikacija za mjerenje brzine interneta. Brzina ne bi smjela pasti ispod 70 posto minimalne, a u slučaju da padne korisnik ima pravo raskinuti ugovor, objavio je HRT.

Brzi internet za ubrzani razvoj brodsko-posavskog kraja

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.