Brzi internet za ubrzani razvoj brodsko-posavskog kraja

Autor:

Brodsko-posavska županija

Brodsko-posavska županija pokrenula je projekt ‘Razvoj mreže širokopojasnog interneta – PRŠI‘ koji će osigurati infrastrukturne preduvjete za održivi društveni i gospodarski razvitak i investicije

Temeljem analiza, odnosno, podataka HAKOM-a, utvrđeno je da na području Brodsko-posavske županije postoje 28.163 širokopojasna priključka u nepokretnoj komunikacijskoj mreži, a to je svrstava na 13. mjesto u Republici Hrvatskoj. Njihova gustoća iznosi 17,76 posto, a po tom je pokazatelju ta županija na 18. mjestu u Hrvatskoj, što je znatno ispod državnog prosjeka gustoće od 25,58 posto. Također 41,19% kućanstava na području BPŽ koristi nepokretni širokopojasni pristup od 2 Mb/s i više.

Uzimajući u obzir da je suvremena komunikacijska infrastruktura velikih brzina važan pokretač razvoja ekonomije, kako za gospodarske subjekte i institucije, kućanstva tako i za privlačenje novih investicija, Brodsko-posavska županija pokrenula je projekt “Razvoj mreže širokopojasnog interneta – PRŠI”.

Temeljem Sporazuma iz travnja 2019. i dodatka Sporazumu iz veljače 2020. između Županije i općina, BPŽ je postao nositelj projekta na dva “obuhvata”; A – koji obuhvaća područja općina Bebrina, Brodski Stupnik, Bukovlje, Oriovac, Podcrkavlje i Sibinj, te “obuhvata” B koji obuhvaća općine Donji Andrijevci, Garčin, Gornja Vrba, Gundinci, Klakar, Oprisavci, Sikirevci, Slavonski Šamac, Velika Kopanica i Vrpolje.

Odabran je investicijski model kojim odgovornost za projektiranje, izgradnju i rad mreže preuzima operator

Projektom se planira implementacija suvremene nepokretne pristupne elektroničke komunikacijske mreže, koja će osigurati infrastrukturne preduvjete za održivi dugoročni društveni i gospodarski razvitak područja projekta. Planirano je da se projekt sufinancira bespovratnim sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a provodi se unutar Okvirnog programa za razvoj infrastrukture širokopojasnog pristupa u područjima u kojima ne postoji dostatan komercijalni interes za ulaganja.

Županija, kao nositelj projekta, poduzela je sve radnje u okviru Javnog poziva za iskaz interesa za sudjelovanje u postupku pred-odabira za izgradnju pristupnih mreža u NGA tzv. “bijelim područjima” (područja gdje ne postoji odgovarajuća širokopojasna infrastruktura), Javnog poziva za dostavu prijava i Ograničenog poziva, a kroz tri javna poziva u ožujku 2020. odabran je operator, odnosno, korisnik s kojim je potpisan Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava – Hrvatski Telekom d.d., koji se time obvezao da će u narednom razdoblju izgraditi optičke mreže koje omogućuju brzine od minimalno 100 Mbit/s, i to za 135.000 novih korisnika na područjima županija, gradova i općina diljem Hrvatske.

Trenutno je u fazi provedbe izgradnja širokopojasne infrastrukture za “obuhvat” B, a s obzirom na financijske kapacitete općina i Županije, odabran je investicijski model na temelju kojeg odgovornost za projektiranje, izgradnju i operativni rad mreže preuzima operator, pri čemu izgrađena mreža ostaje u vlasništvu tog operatora.

Završetkom ovog 6.268.463,6 eura ukupno vrijednog projekta, od čega je 2.398.637 eura iznos bespovratnih sredstava dok su ostalo sredstva HT-a, krajem 2023. godine za 90,01 posto stanova te za 91,74 posto poslovnih i javnih korisnika bit će omogućen 100 Mbit/s ultrabrzi internetski pristup putem FTTH tehnologije.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.