“Ne dam je. Samo preko mene mrtve”. Banijci ogorčeni prisilnim klanjem svinja zbog nove bolesti

Autor:

27.06.2023, Posavski Podgajci - Na podrucju Posavskih Podgajaca, sela uz Savu u Vukovarsko - srijemskoj zupaniji, pojavila se africka kuga svinja. Potvrdio je to danas i Hrvatski veterinarski institut pozivajuci se na rezultate pronadjene u uzorcima krvi bolesnih svinja i u uzorcima organa uginulih svinja uzetih s dva objekta na podrucju Posavskih Podgajaca. Photo: Ivica Galovic/PIXSELL

Photo: Ivica Galovic/PIXSELL

Dio Banije određen je kao zaraženo područje zbog izbijanja afričke svinjske kuge. Ljudima nije jasno zašto moraju pobiti svoje domaće životinje.

“Ne dam je. Neka dođe tko hoće, ne dam je. Samo preko mene mrtve”, govori ljutita Daliborka Prišić i zabrinuto se ogledava po zidovima svog svinjca.

U Pilipovićima, zaseoku kraj Jabukovca, kraj Petrinje mještani su posljednjih dana sluđeni, ne znaju što će im se dogoditi s blagom. Ovdje, kao i u ostatku Banije, svinja je glavna namirnica. Nju goje, čuvaju, od nje preživljavaju cijelu godinu. A sad, kao da potresi, nevrijeme i valjda svaka moguća nepogoda nisu bili dovoljni, u dijelu županije pojavila se i afrička svinjska kuga. Krajem lipnja kraj Dvora je odstrijeljen vepar, nakon nekoliko dana utvrđeno je da je bio zaražen pa sad u krugu od 20 kilometara dio domaćih životinja čeka nož.

Kako se doznaje od upućenih s petrinjskog područja, izdana je službena naredba koja propisuje da se u roku od 15 dana domaće svinje iz određenih kategorija moraju poslati na klanje. Problem je što osim odstrijeljene divlje svinje, nema potvrđenih slučajeva zaraze kod domaćih životinja na tom području, ali država je svejedno taj teren proglasila zaraženom zonom. Štoviše, upozoravaju kako je zona nelogična – neka sela obuhvaćena su naredbom, a neka, u neposrednom susjedstvu, nisu. Neka nisu ni blizu lovišta u kojem je ubijen zaraženi vepar, ali svejedno su u zoni. Osim toga, čini se da životinje uopće neće testirati prije klanja.

Ljuba Novković iz Jabukovca kaže:

“Nije nam jasno zašto smo upali pod tu zonu. Samo smo odjednom dobili naredbu da naše svinje moraju ići na klanje. A nisu ih ni testirali, nema zaraženih domaćih svinja. Jedan vepar je bio zaražen i odstrijeljen je na Zrinskoj gori. A oni sad idu potamaniti domaće svinje, koje imamo samo za svoje potrebe. Ne prodajemo ih, samo su za nas.”

“Još jedna stvar. Neka sela su preskočena, a neka nisu. I bolje da nisu. Nismo mi protiv ljudi, ne želimo im zlo. Ali ovo nema smisla. Ludi smo od cijele situacije. Tu naredbu prenio nam je ovlašteni veterinar, a hoće li se ona provoditi ili ne, ne znam. Bojimo se, ne znamo što će se dogoditi. Trebaju nam odgovori. Ako nema zaraženih svinja, zašto ih moramo klati? Svinje su nam hrana za cijelu godinu. Kažu da ćemo dobiti meso, ali što da radimo s njim? Svinje sad imaju stotinjak kila, a mi ih hranimo do 200-250 kila. Još kažu da godinu dana ne smijemo imati svinje nakon toga. Kakvog to smisla ima?”, ljuti se Ljuba.

Njezin muž pokazuje naredbu koja kaže da su ljudi s objekata kategorije 0, 1 i 2 u zaraženim zonama dužni uputiti svinje na klanje nakon provedbe kliničkog pregleda od ovlaštenih veterinara.

Oglasili se iz Ministarstva

Iz Ministarstva poljoprivrede potvrđuju da je zaraza potvrđena na odstrijeljenoj divljoj svinji u lovištu Zrinska Gora II. Oko lokacije se obvezno morala utvrditi zaražena zona, utvrđena na temelju zahtjeva propisa iz područja veterinarstva i zdravlja životinja koji uključuju brojne parametre, među njima i profil bolesti, primijenjene mjere, zemljopisni položaj… Zaražena zona je u radijusu od 20 kilometara, a uključuje pojedina naselja s područja grada Petrinje, kao i naselja s područja grada Gline, općine Sunja, Hrvatske Dubice, te cijele općine Dvor, Donji Kukuruzari i Majur.

Kako kažu, u zaraženim zonama nije primarno određeno klanje, ali je određena razina biosigurnosti. Za sve objekte koji ne udovoljavaju minimalnim biosigurnosnim mjerama (0, 1 i 2), daje se mogućnost da se unaprijede na kategoriju 3 i 4. Ukoliko to ne učine, u roku od 10 dana od provedenog veterinarskog popisa, svinje moraju zaklati. Prije klanja, ukoliko se provodi na vlastitom objektu, obavezan je klinički pregled svinja od strane veterinara. Oni uzgoji koji unaprijede standarde za kategoriju 3 ili 4, mogu se prekategorizirati u višu kategoriju. Napominju kako svaki objekt mora biti kategoriziran i zadovoljavati standarde, odnosno imati kategoriju 3 ili 4.

Što se tiče naredbe, ona se mijenja s epidemiološkom situacijom, kažu iz Ministarstva. Dodaju da nastoje omogućiti daljnji kontinuitet proizvodnje mesa u zonama gdje je to moguće i dozvoljeno u skladu s izuzetno strogim propisima. Napominju i da su predvidjeli 7.5 milijuna eura proizvođačima na čijim objektima je provedeno usmrćivanje i uklanjanje svinja te je zabranjeno držanje svinja u razdoblju od najmanje 12 mjeseci, javljaju 24sata.

Ministrica poljoprivrede potvrdila: Za širenje afričke svinjske kuge u RH kriva je ljudska pogreška

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.