NBA LeBron James donio produžetak pa promašio bacanja za pobjedu

epa07108542 Los Angeles Lakers forward LeBron James (C) is defended by Houston Rockets forward PJ Tucker (R) and teammate James Harden (L) during the NBA basketball game between the Los Angeles Lakers and the Houston Rockets at the Staples Center in Los Angeles, California, USA, 20 October 2018.  EPA/MIKE NELSON  SHUTTERSTOCK OUT

LeBron James još nije osjetio slast pobjede u dresu Los Angeles Lakersa, za što i sam snosi dobar dio odgovornosti, jer je u završnici produžetka dvoboja sa San Antoniom promašio dva slobodna bacanja i omogućio Spursima da košem Pattyja Millsa dođu do pobjede 143-142.

To je već treći poraz Lakersa, a drugi zaredom pred njihovim navijačima, koji su bili u deliriju nakon što su njihovi ljubimci u posljednjih 70 sekundi osnovnog dijela utakmice uspjeli nadoknaditi osam koševa zaostatka i tricom LeBrona Jamesa 2.4 sekunde prije isteka vremena izboriti produžetak.

No, u produžetku se James iz junaka prometnuo u tragičara. Naime, pri vodstvu Lakersa 142-141 na 12.8 sekundi prije kraja produžetka najveća košarkaška zvijezda današnjice promašila je oba slobodna bacanja i dala priliku gostima da dođu do pobjede. Spursi su to iskoristili, a pobjednički koš postigao je Patty Mills koji je završio dvoboj sa 12 poena.

Najbolji igrači kod pobjednika bili su LaMarcus Aldridge sa 37 koševa, 10 skokova i pet asistencija te DeMar DeRozan sa 32 koša, 14 asistencija i osam skokova.

LeBron James je ubacio 32 koša uz 14 asistencija i osam skokova, a sjajnu utakmicu je odigrao Kyle Kuzma koji je ubacio 37 koševa uz osam skokova. Josh Hart je spojio 20 poena i 10 skokova za domaćine, kod kojih je prve četiri minute u novoj sezoni odigrao i Ivica Zubac te za to vrijeme skupio jedan skok i imao jednu blokadu.

Za razliku od Lakersa, igrači Washingtona su nakon izborenog produžetka došli do pobjede na gostovanju kod Portlanda svladavši Trail Blazerse sa 125-124. Wizardsi su do produžetka došli tricom Bradleya Beala za 111-111 na asistenciju Johna Walla. U dodatnih pet minuta glavnu ulogu realizatora preuzeo je Markieff Morris koji je ubacio devet od 14 koševa gostujuće momčadi. No, John Wall je umalo kompromitirao učinak svog suigrača promašivši oba slobodna bacanja pri vodstvu 125-124 na 6.6 sekundi do kraja produžetka. Damien Lillard je ugrabio loptu, pojurio prema košu, ali je njegov pokušaj za pobjedu Portlanda blokirao Otto Porter Jr.

Morris je sa 28 koševa i devet skokova bio najbolji igrač Washingtona. Beal je ubacio 25 poena, a po 16 su postigli Wall i Porter Jr. Kod Portlanda je Lillard ubacio 29 koševa i imao po osam skokova i asistencija. Odličnu utakmicu odigrao je Jusuf Nurkić koji je postigao 22 koša uz 18 skokova.

Najveće iznenađenje večeri priredio je Orlando svladavši Boston sa 93-90 na gostovanju u TD Gardenu. Celticsi nijednom tijekom utakmice nisu vodili, a Magic je u nekoliko navrata bio na 13 koševa prednosti. Unatoč napadačkoj lošoj večeri većine igrača Bostona, domaća momčad dobila je priliku izboriti produžetak, ali su pokušaji za tricu Kyrieja Irvinga i Gordona Haywarda završili na obruču.

Cijela početna petorka Magica imala je dvoznamenkasti broj koševa, a predvodio ih je Nikola Vučević sa 24 poena i 12 skokova. Jonathan Isaac je ubacio 18 koševa uz 12 skokova, a Evan Fournier je uz 14 poena imao 10 asistencija, koliko ih je podijelio i D. J. Augustin te postigao 10 koševa. Kod Celticsa je najefikasniji bio Iving sa 22 koša, osam skokova i pet asistencija. Al Horford je sa 15 koševa bio drugi strijelac.

Bojan Bogdanović je ubacio 20 koševa uz šut 8/12 i imao pet skokova, ali njegova vrlo dobra predstava nije pomogla košarkašima Indiana Pacersa koji su poraženi sa 101-91 na gostovanju kod Minnesote. Momčadi su ušle izjednačene u posljednju četvrtinu u kojoj su pričuvni igrači Timberwolvesa ubacili 25 od 29 koševa i odveli domaće do pobjede. Strijelce Minnesote predvodio je Jimmy Butler sa 20 koševa, dok je Karl-Anthony Towns imao učinak od 17 koševa i 15 skokova. Uz Bogdanovića, 20 koševa za Pacerse ubacio je i Victor Oladipo, ali je šutirao samo 8/23 iz igre.

Mario Hezonja je odigrao 30 minuta na gostovanju kod Milwaukeeja i iskoristio priliku. Dubrovčanin je postigao 18 koševa uz četiri skoka i tri asistencije, ali su New York Knicksi poraženi sa 124-113. Bucksi su na poluvremenu imali 19 koševa prednosti, ali su dopustili gostima da u četvrtoj četvrtini čak i dođu do jedinog vodstva na utakmici. U posljednjih 3:42 minute momčadi su ušle izjednačene, ali su gosti uspjeli ubaciti svega tri, a primili su 14 koševa.

Giannis Antetoukounmpo sa 31 košem i 15 skokova, Khris Middleton sa 30 poena i sedam skokova te Eric Bledsoe sa 16 koševa i 13 asistencija bili su najzaslužniji za treću uzastopnu pobjedu Milwaukeeja na otbaranju sezone. Knickse su predvodili Tim Hardaway Jr. sa 24 poena i Trey Burke sa 19 koševa, dok je Enes Kanter imao 14 poena i 13 skokova.

Drugu pobjedu zaredom pred svojim navijačima ostvario je Dallas, a Slovenac Luka Dončić bio je među najistaknutijim pojedincima Mavericksa i u trijumfu nad Chicagom od 115-109. Dončić je završio dvoboj sa 19 koševa  šest asistencija. DeAndre Jordan je ubacio 18 koševa uz 16 skokova, a najbolji strijelac Dallasa bio je Wesley Matthews sa 20 poena. Bullsima nisu pomogla 34 koša Zacha LaVinea i 20 poena Jabarija Parkera.

Golden State je pred svojima navijačima lakoćom svladao Phoenix sa 123-103, a aktualne prvake su do pobjede predvodili Stephen Curry sa 29 koševa i osam asistencija te Kevin Durant sa 22 koša. Dragan Bender je za Phoenix odigrao dvije minute i ugrabio jedan skok.

Novu, četvrtu uzastopnu pobjedu ostvarila je vodeća momčad lige Toronto Raptorsi, koji su u svom Air Canada Centeru svladali Charlotte Hornetse sa 127-106. Već u prvoj četvrtini su Raptorsi došli do dvoznamenkaste prednosti koja je rasla do najvećih 25 koševa pred kraj dvoboja. Nakon dana odmora u momčad se vratio Kawhi Leonard i predvodio strijelce Toronta sa 22 koša. Jonas Valančiunas je kao centar s klupe za 19 minuta postigao 17 koševa uz 10 skokova i dvije blokade. Kyle Lowry je ubacio 16 poena i podijelio 14 asistencija, a 16 koševa je postigao i Danny Green. Najbolji kod poraženih Hornetsa bio je Kemba Walker sa 26 koševa.

Očajnu šutersku večer vanjske linije Utah Jazza iskoristili su košarkaši Memphisa i sa 92-84 slavili u Salt Lake Cityju. Mike Conley je predvodio pobjednike sa 23 koša, Marc Gasol je ubacio 18 poena uz 13 skokova, a Shelvin Mack je predvodio igrače s klupe sa 12 poena. Najbolji strijelac domaćih bio je Jae Crowder sa 15 koševa, dok je 14 ubacio Donovan Mitchell.