Navijački neredi na finalu kupa talijanske treće lige, igrači se vratili na teren tek nakon policijske akcije

screenshot

Iako smo u ponedjeljak ušli u tjedan kada su na rasporedu reprezentativne utakmice, nešto nogometa se ipak igralo. Tako su Talijani na rasporedu imali prvu utakmicu finala Coppa Italia Serie C, kup-natjecanja u kojem sudjeluju, kako stoji u nazivu, klubovi trećeg ranga. Finale se igra na dvije utakmice a pobjednik osim trofeja dobiva i ulazak u doigravanje za viši rang, i to status nositelja što znači da u play-off ulazi tek u trećem kolu.

U finale ovosezonskog Kupa koji je počeo u kolovozu s 60 trećeligaša, Italija ima treću ligu s tri regionalne skupine po 20 klubova, ušli su Padova, koja je ovo natjecanja osvojila prije dvije godine, i Catania, klub koji je prije deset godina ispao iz Serie A, zatim potonuo do četvrte lige a ove se vratio u treću.

Favorizirana Padova, trenutno druga u Skupini A treće lige, je pred oko 6 tisuća gledatelja pobijedila Cataniju, 15. momčad Skupine C, s 2-1 a glavna priča nakon utakmice su bili ultrasi gostiju koji su, njih stotinjak od čak 2 tisuće koliko ih je prevalilo 1.200 kilometara od Sicilije do sjevera Italije, na kraju prvog poluvremena upali u teren i napali tribinu s domaćim navijačima. Nije se to dogodilo stoga što su navijači Catanije bili ljuti jer je njihova momčad u tom momentu gubila s 2-0, nego jer su ultrasi Padove prijatelji s tifosima Palerma, a otprilike možete misliti u kakvim su odnosima Catania i Palermo.

Početak drugog poluvremena je kasnio dok policija nije uvela red na terenu, vratila sve gostujuće ultrase na tribinu i garantirala sigurnost za igrače obje momčadi. Gosti su domaćima u ovom navijačkom napadu oteli jedan transparent a po izvještajima tri su gostujuća navijača uhićena.

Padova je povela golom Simonea Palombija (27), napadača s tri nastupa za talijansku U-21 reprezentaciju, u to vrijeme člana Lazija, a na 2-0 postavio je veznjak Lorenco Crisetig (31), nekada veliki talent Intera s 17 nastupa i dva gola za U-21 Italiju. Golom u 77. minuti nadu Cataniji vratio je stoper Salvatore Monaco (31) koji je od 2021. do 2023. bio igrač Padove. Hrvat Ivan Kontek, nekada igrač Dinama, Zagreba, Lokomotive i Sesveta koji je zimus prešao iz Entelle u Cataniju, ostao je na klupi. Uzvrat se igra u Cataniji 2. travnja.