Stigla najavljena promjena vremena: U okolici Varaždina pala tuča veličine oraha, vjetar srušio stablo kod Zaboka

Autor:

16.06.2019., Zagreb - Grmljavinsko nevrijeme praceno pljuskovima u vecernjim satima pogodilo je Zagreb.rPhoto: Davor Puklavec/PIXSELL

Davor Puklavec/PIXSELL

Jako nevrijeme pogodilo je sjever Hrvatske.

U pola sata je na nebu iznad Varaždina zabilježen veliki broj munja.

Kako piše eVaraždin, tuča veličine oraha popraćena kišom je u Sračincu, ali i okolnim mjestima, gotovo zabijelila krovove i travnate površine, a pritom je uništila i dijelove usjeva i voćaka.

Tea Blažević, meteorologinja N1, objavila je fotografiju tuče koja je pala u okolici Varaždina. Kako je vidljivo na fotografijama i videozapisima, pada jaka tuča veličine jajeta.

Vjetar srušio stablo u Zagrebu

Olujni vjetar srušio stablo u Zagrebu, oštećena su tri automobila. Više o tome možete pročitati OVDJE.

Foto: Igor Soban/PIXSELL

Pogledajte trenutak kad je Zagreb pogodio orkanski vjetar.

Foto: Marko Prpic/PIXSELL

U Štrucljevu kod Zaboka vjetar je na cestu srušio stablo, objavljeno je na Facebook stranici Policija zaustavlja-Krapinsko zagorska županija.


U drugom dijelu dana sa sjeverozapada stiže nam jače naoblačenje, u unutrašnjosti i na sjevernom Jadranu s pljuskovima i grmljavinom, prognoza je Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) za Hrvatsku za petak.

Lokalno je moguće grmljavinsko nevrijeme s tučom.

U petak prijepodne na svom profilu oglasili se se iz DHMZ-a.

“S hladnom frontom danas popodne stižu jaki konvektivni procesi u obliku grmljavinskih nevremena. Stoga smo izdali najviši stupanj upozorenja za područja s najvećom vjerojatn. pojave tuče, kratkotrajno olujnog vjetra, bujičnih poplava”, navode.

DHMZ poziva na mjere samozaštite od grmljavine. “Djelujte prema savjetima danim od strane nadležnih tijela. Rasprostranjene i izražene oluje su vjerojatne pri čemu postoji opasnost za život od munja, tuče, bujičnih poplava i olujnog vjetra. Treba očekivati prekide u prometu te prekide u opskrbi energijom. Također je moguć značajniji prekid uobičajenih ruta prometovanja. Izbjegavajte putovanja koja nisu od iznimne važnosti”.

Crveno upozorenje za Zagreb i Osijek

Objavu DHMZ-a podijelili su iz Ravnateljstva civilne zaštite. U zagrebačkoj i osječkoj regiji prognozira se grmljavinsko nevrijeme s tučom. U kninskoj i karlovačkoj regiji na snazi je narančasto upozorenje zbog toplinskog vala.

Velebitski kanal označen je narančastim upozorenjem zbog jakog vjetra.

Na Meteolarmu se navodi kako je upozorenje za Zagreb na snazi od 15 sati do ponoći, dok je za Osijek od 17 sati do ponoći.

Oglasio se HT

“Danas se očekuje grmljavinsko nevrijeme pa preporučujemo da isključite telefonski i strujni kabel iz utičnice”, poručio je HT svojim korisnicima, piše Index.

DHMZ: Sustav obrane od tuče obavlja se prizemnim generatorima

 

Državni hidrometeorološki zavod u petak je o zahtjevu da se pod hitno pokrene sustav protugradne obrane, istaknuo da je postojeći sustav obrane od tuče u skladu s njihovim financijskim i kadrovskim mogućnostima i obavlja se prizemnim generatorima koji unose srebrov jodid u atmosferu.

“Postojeći sustav obrane od tuče, za koji skrbi DHMZ u skladu je s financijskim i kadrovskim mogućnostima koja su mu na raspolaganju, obavlja se prizemnim generatorima koji unose srebrov jodid u atmosferu. Međutim, u svjetskoj znanstvenoj zajednici i našoj krovnog organizaciji, Svjetskoj meteorološkoj organizaciji (WMO), postoji jasan i jedinstven stav: ne postoje znanstveno utemeljeni dokazi koji potvrđuju uspješnost i učinkovitost umjetnog djelovanja na konvektivne oblake i sprječavanje tuče”, rekli su Hini u DHMZ-u, a u vezi izjavom saborskog zastupnika Domovinskog pokreta Davora Dretara.

On je, naime, u petak u Bedekovčini zbog tuče koja je preksinoć pogodila Hrvatsko zagorje pozvao premijera, ministricu poljoprivrede i DHMZ da pod hitno pokrenu sustav protugradne obrane, jer će se u protivnom suočiti s prosvjedima već nakon sljedeće tuče.

Hoće li se i dalje provoditi postojeći sustav obrane od tuče ili će se uvesti neki drugi oblik na lokalnoj razini, u DHMZ-u kažu da ostaje u konačnici na donositeljima odluka. Poručuju da će im DHMZ svojim informacijama, analizama i studijama temeljenim na znanstveno dokazanim činjenicama pomoći u donošenju odgovarajućih mjera, strategija i politika.

U DHMZ-u ističu i da je njihov stav kao stručne nacionalne meteorološke i hidrološke organizacije o postojećem sustavu obrane od tuče u Hrvatskoj argumentirano obrazložen u Analizi sustava obrane od tuče – Izvješće i mišljenje o opravdanosti daljnjeg rada sustava obrane od tuče u RH, koju su izradili na zahtjev Ministarstva poljoprivrede 2018. i koja čini temelj odluke za donošenje zakona o prestanku važenja Zakona o sustavu obrane od tuče.

Dretar najavljuje veliki prosvjed odmah nakon prve velike tuče

Sustav obrane od tuče u EU nije u nadležnosti nacionalnih meteoroloških i hidroloških službi

U DHMZ-u ističu i kako sustav obrane od tuče, posebice način na koji se provodi u Hrvatskoj, nigdje u Europskoj uniji nije u nadležnosti nacionalnih meteoroloških i hidroloških službi.

Napominju kako je njihova osnovna zadaća i uloga motrenje stanja atmosfere, izrada procjene rizika od pojedinačnih vremenskih nepogoda te razvoj sustava za prognozu i upozorenja na olujna nevremena i druge ekstremne vremenske događaje.

“Izgradnja mreže suvremenih meteoroloških radara, koju je DHMZ izgradio kroz projekt METMONIC i kojom je po prvi put u povijesti radarskim mjerenjima obuhvaćena cijela Hrvatska, dodatno će unaprijediti i sustave ranog upozorenje na ekstremne vremenske i klimatske pojave poput tuče, ali i mraza, suše, poplave, olujnog vjetra”, poručuju iz DHMZ-a.

Ističu kako na taj način DHMZ može najbolje dati doprinos sigurnosti građana i njihove imovine, te podršku lokalnim zajednicama u prilagodbi klimatskim ekstremima koji će zbog klimatskih promjena biti sve učestaliji i intenzivniji. Napominju da svojim prognozama i agrometeorološkim informacijama pomažu poljoprivrednicima u prilagodbi njihove proizvodnje promjenama u temperaturnom režimu tla, vodnoj ravnoteži, raspoloživosti vodnih resursa, ali i u zaštiti od tuče, bolesti, štetočina i svega ostalog što klimatske promjene mogu donijeti.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.