Načelnik sektora 112 otkrio u kojim će se slučajevima koristiti poruke ranog upozoravanja

Autor:

03.06.2023., Zagreb - Test poruka Sustava civilne zastite za rano upozoravanje i uzbunjivanje. Danas je provedeno testiranje Sustava u stvarnim uvjetima, slanjem SMS poruke svim korisnicima domacih mobilnih mreza i korisnicima u roamingu.
Sustav za rano upozoravanje i upravljanje krizama je informacijski sustav implementiran na razini RH s ciljem pravovremenog obavjescivanja gradjanstva o nastanku krizne situacije s mogucnoscu dijeljenja uputa za postupanje u ugrozenom podrucju putem mobilnih telefona i drugih modernih tehnologija. Photo: Davor Puklavec/PIXSELL

Davor Puklavec/PIXSELL

U subotu je testiran Sustav za rano upozoravanje i upravljanje krizama. Otprilike 80 posto mobilnih uređaja je zaprimilo testnu poruku, a u narednom razdoblju, najavili su u subotu iz MUP-a, provest će se analiza i ukloniti uočeni nedostaci.

Davor Spevec, načelnik sektora 112, poručio je da se ne bi složio da akcija nije bila dobra. “Bilo bi puno bolje negoli je to bilo do jučer kada nismo mogli nikome poslati poruku. Nije idealno naravno, zato smo i testirali. Oko 80 posto uređaja je primilo uredno poruku, neki jesu dobili dvije, neki nisu dobili niti jednu, analiziramo zašto se to dogodilo, ali do 80 posto pučanstva smo došli, znači da je situacija znatno bolja nego što je prije bila”, izjavio je.

Poruke su poslane, dodao je, na četiri milijuna šesto osamdeset i devet tisuća mobitela. Od toga je njih milijun i sto trideset i tri tisuće bilo osoba u roamingu. “Nažalost ovu tehnologiju koju smo danas koristili, a to je SMS, staru tehnologiju koja ima ograničenja u količini poruka koje se mogu poslati u sekundi, drugačije nije moglo. U utorak ćemo testirati novu tehnologiju koja dolazi u istom trenutku na sve mobitele koji se nalaze na području koje je zahvaćeno krizom, ali takvu poruku mogu primiti samo pametni telefoni”, istaknuo je za RTL.

Ovo što sada testiraju, naglasio je, je sustav ranog upozoravanja, situacije u kojima unaprijed mogu građane upozoriti da se nešto loše događa, odnosno sprema i gdje imaju vremena da oni poduzmu aktivnosti da se zaštite. “Poplave, požari, zagađenja zraka, zagađenja vode, nuklearni događaji i sve ono što imamo određeno vrijeme za reakciju koristeći ovaj sustav. Sustav ćemo moći koristiti nakon potresa, bit će građanima važno reći gdje da se sklone, gdje mogu naći hranu, mjesto za zbrinjavanje i slično”, zaključio je.

Poruke upozorenja stigle na 80 posto uređaja. Neke su kasnile, MUP objasnio zašto

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.