Na prijelazu Bezdan uhićeno troje Hrvata. Prevozili glavu gromobrana

Autor:

12.03.2020., Batina - Zatvoren granicni prijelaz Batina-Bezdan jer je do zatvaranja prvo doslo sa strane Srbije. rPhoto: Davor Javorovic/PIXSELL

Davor Javorovic/PIXSELL

Na srpskoj strani graničnog prijelaza Bezdan prema Hrvatskoj zaustavljen je automobil u kojemu je detektirana opasna razina radijacije nakon čega su vozač i dvoje suputnika, svi hrvatski državljani, uhićeni, objavio je u danas somborski portal SOinfo.org, a prenio je i regionalni medij N1.

Prisustvo radioaktivnog materijala, po objašnjenju koje je neslužbeno dobio portal, detektirali su senzori na graničnom prijelazu upozoravajući na visoku razinu zračenja i postojanje „ozbiljne količine” radioaktivnog materijala.

Zračenje je primijećeno, kako navodi SOInfo, u putničkom vozilu stranih registracijskih oznaka koje je čekalo na izlazak iz Srbije.

Na granični prijelaz po prijavi incidenta stigla je dežurna ekipa iz Instituta za nuklearne znanosti “Vinča” koja je potvrdila prisustvo radioaktivnih elemenata u vozilu.

Također, kako je rečeno somborskom portalu, detektirano je i ozbiljno zračenje u pograničnoj zoni.

Neslužbeno, službenicima carine i policije iz subotnje smjene naloženo je da se riješe radnih uniformi i da se odazovu provjerama zdravstvenog stanja.

Vozilo i radioaktivni materijal su 24 sata bili locirani u blizini graničnog prijelaza Bezdan.

SOinfo.org portal je u ovome povodu „u kome je došlo do ozbiljnog ugrožavanja zdravlja stanovništva, zatražio obrazloženje Javnog poduzeća Nuklearni objekti Srbije“.

Granični prijelaz Bezdan – Batina najsjeverniji je prijelaz između Hrvatske i Srbije podijeljen rijekom Dunav.

Kurir navodi da se radi o glavi gromobrana koja je nađena u rezervnom kotaču u prtljažniku automobila državljanina Hrvatske L.M.(49) te da je pronađena na graničnom prijelazu Bezdan.

Prije rata 430 radioaktivnih gromobrana

U Republici Hrvatskoj prije rata bilo je postavljeno 430 radioaktivnih gromobrana. Ovakve je gromobrane potrebno ukloniti i ekološki zbrinuti, a Hrvatska je odustala od ovoga, potencijalno opasnog načina zaštite od groma. Sam gromobran nije opasan dok stoji okomito, ali kad se nagne prema dolje ili padne, ionizirajuće zračenje se proteže 300 metara u smjeru u kojem je okrenut.

Ionizirajuće polje radioaktivnog gromobrana prostire se u promjeru od 300 metara iznad gromobrana, a kako ima oblik stošca okrenutog nagore, ne djeluje na prizemne slojeve. Međutim ako gromobran padne s krova ili sa stupa na zemlju, zračenje se u njegovoj blizini širi horizontalno pa se tada u polju zračenja mogu naći i ljudi.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.