Moldavija upozorava na ruske ‘psihološke operacije’ dok napetosti rastu

Autor:

epa10471116 Moldova's Prime Minister Dorin Recean during a swearing-in ceremony at the presidential palace in Chisinau, Moldova, 16 February 2023. Moldova's parliament approved Dorin Recean as prime minister on 16 February to lead a pro-Western government.  EPA/DUMITRU DORU

EPA/DUMITRU DORU

Proeuropski čelnici Moldavije odbacili su ruske tvrdnje da Ukrajina planira napasti otcijepljeni proruski teritorij te zemlje i pozvali na smirenost. Rusko ministarstvo obrane tvrdilo je, bez ikakvih dokaza, da će ukrajinski saboteri organizirati invaziju na Transnistriju obučeni u ruske vojnike kao izgovor za ukrajinsku invaziju.

Moldavija je tjednima upozoravala da Rusija planira preuzeti vlast. A dužnosnici su odbacili ruske tvrdnje kao “psihološki” kao dio specijalnog rata. “Ministarstvo obrane vjeruje da je to element psihološke operacije, a ne pravi plan”, rekao je državni tajnik Valeriu Mija.

Predsjednica Moldavije Maia Sandu, u posjetu susjednoj Rumunjskoj, govorila je o sigurnosnim izazovima bez presedana koji dolaze. “Neki su htjeli da naša zemlja padne i da se u Kišinjevu postavi marionetska vlada koja robuje interesima Kremlja”, rekla je.

Moldavija nije dio NATO-a, ali je prošlog lipnja dobila status kandidata za članstvo u EU na isti dan kad i Ukrajina. Ranije ovog tjedna moldavska čelnica sastala se s američkim predsjednikom Joeom Bidenom, koji je obećao potporu suverenitetu njezine zemlje.

Izazovi koje je stvorio rat u Ukrajini

S populacijom od samo 2,6 milijuna, Moldavija je jedno od najsiromašnijih europskih gospodarstava i bila je jako izložena ratu u Ukrajini.

Suočila se s velikom energetskom krizom jer njezina energetska infrastruktura datira iz sovjetske ere. Ne samo da je Rusija ograničila svoju opskrbu plinom, već su i njezini napadi na ukrajinsku električnu mrežu imali posredne učinke.

Visoka inflacija i veliki priljev izbjeglica iz Ukrajine stvorili su daljnje pritiske, što je dovelo do prosvjeda koje je organizirala populistička i proruska stranka Sor, koju vodi odbjegli oligarh Ilan Shor. Također je došlo do očite eskalacije incidenata koje je novi premijer Dorin Recean opisao kao “hibridne napade”.

Ruski projektil ispaljen je na Ukrajinu kroz moldavski zračni prostor na dan kada je prethodna vlada pala ranije ovog mjeseca, suočena s onim što je njegov prethodnik nazvao “višestrukim krizama”.

Moldavska vlada podnijela ostavku nakon više kriza

Predsjednica Sandu optužila je Rusiju da planira srušiti vodstvo Moldavije uz pomoć stranih sabotera iz Rusije, Srbije, Bjelorusije i Crne Gore. Rekla je da će njihov cilj biti napad na vladine zgrade, hvatanje talaca i zatim poticanje prosvjeda kako bi se vlada zamijenila onom koja je “u službi Rusije”. Ubrzo nakon njezina govora, dvanaestorici srpskih nogometnih navijača zabranjen je ulazak u Kišinjev na utakmicu.

Kremlj je optužio čelnike Moldavije da su upali u antirusku histeriju i upozorio ih da budu “vrlo, vrlo oprezni” sa svojim izjavama. Politički analitičar Denis Cenusa rekao je da je najslabija točka Moldavije za proruske snage njezina unutarnja socioekonomska stabilnost. Ako Rusija ne uspije kratkoročno, rekao je da bi mogla uspjeti na glasačkim mjestima na lokalnim izborima ove godine i predsjedničkim izborima 2024. otcijepljeni teritorij Moldavije

Na istočnom krilu Moldavije nalazi se uzak pojas zemlje zvan Transnistria. Nalazi se između rijeke Dnjestar i ukrajinske granice i u  njoj dominiraju govornici ruskog jezika. Oni su proglasili neovisnost od Moldavije 1990. nakon raspada Sovjetskog Saveza. Kratki pogranični rat doveo je do prekida vatre 1992. godine i od tada to područje osigurava  1500 ruskih vojnika stacioniranih ondje. Čim su ruske snage izvršile invaziju na južnu Ukrajinu prije godinu dana, pojavili su se strahovi da će pokušati zauzeti Odesu i cijelu obalu do Pridnjestrovlja. To se nije dogodilo, ali ono na što moldavski čelnici sada upozoravaju podsjeća na ono što se dogodilo u travnju 2022.

Prijavljen je niz misterioznih eksplozija za koje separatističke vlasti u Transnistriju kažu da su bile usmjerene na njihov stožer državne sigurnosti, stare radio stupove iz sovjetske ere i vojnu jedinicu. Vlasti Pridnjestrovlja ukrajinske “infiltratore” su i tada smatrale odgovornima. Kijev je okrivio ruske specijalne službe, upozoravajući da žele zaprijetiti Moldaviji i destabilizirati situaciju.

Ranije ovog tjedna proseparatistički kanal na društvenim mrežama rekao je da je vidio ukrajinsku vojnu opremu na autocesti koja povezuje Ukrajinu s Moldavijom, ali neuvjerljiva fotografija prikazuje samo nekoliko malih oklopnih vozila i ukrajinsku zastavu.

Šef mirovnog tijela Pridnjestrovlja, Oleg Beljakov, rekao je da među stanovništvom nema panike, ali ruska upozorenja “daju razloga za ozbiljnu zabrinutost”.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.