Mancini je opet u Azzurre pozvao 17-godišnjaka koji je u Serie A odigrao tek 31 minutu

screenshot

Ako ste slučajno ili namjerno bacili oko na popis talijanskih reprezentativaca koje je Roberto Mancini pozvao za predstojeće utakmice protiv Engleske i Malte, mogli ste zapaziti jedno prilično nepoznato ime – osim naravno ako niste fanatik calcija i znate apsolutno sve što se događa u talijanskom nogometu.

Simone Pafundi je to nepoznato ime, a to razlog za to što je nepoznat leži u činjenici da je taj igrač Udinesea u Serie A do sada odigrao 31 minutu u tri utakmice, debitirao je u zadnjem kolu prošle sezone s 22 minute u 4-0 pobjedi protiv Salernitane dok je ove sezone igrao u 1-0 porazu od Torina i 2-2 remiju protiv Sassuola. Međutim, nije to važno – ovaj 17-godišnji veznjak slovi za velikog talenta koji briljira u Primaveri pa ne čudi da u njemu svi vide sjajnog igrača za budućnost.

„Pafundi ima nevjerojatne kvalitete, on je igrač koji sljedećih 20 godina može biti važan član reprezentacije““, rekao je izbornik Mancini na pitanje kako se odlučio pozvati ovog potpuno neiskusnog momka.

Doduše, za Pafundija ovo nije prvi poziv među Azzurre, Mancini ga je na listu uvrstio i u studenom prošle godine kad je ušao u zadnjoj minuti 3-1 pobjede nad Albanijom. Pafundi je tako s 16 godina, osam mjeseci i dva dana iz U-17 prešao u seniorsku reprezentaciju Italije i upisao simboličnu minutu u debiju ušavši u igru umjesto Marca Verattija.

Pafundi je rođen 14. ožujka 2006. igra na poziciji koju Talijani zovu trequartista, a kad igra na tom mjestu znate otprilike o kakvom se tipu igrača radi. Tadašnji trener Udinesea Gabrielle Cioffi priključio ga je treninzima prve momčadi još u veljači prošle godine, dakle mjesec dana prije 16. rođendana. U Primaveri je prošle sezone, među igračima do četiri godine starijima, u 14 utakmica upisao šest golova i sedam asistencija dok je ove sezone među igračima rođenim 2003. i mlađima na dva gola i tri asistencije u osam utakmica.

„Od kad sam počeo trenirati nogomet uvijek sam igrao protiv starijih i uvijek sam bio najniži na terenu. Nikad mi to nije smetalo“, rekao je Pafundi koji se ni sada ne ističe gabaritima, s 166 centimetara visok je skoro kao Leo Messi (169 cm) ali puno niži od stopera protiv kojih igra.

„Volim gledati Messija ali i Deulofeua, igrače koji traže uske prostore između linija i tu stvaraju prednost“, kaže Pafundi. Gerard Deulofeu je igrač Udinesea, bivši član Barcelone, Watforda, Milana, Seville i Evertona, od kojeg ovaj mladić sigurno može puno naučiti.

„Stvarno vjerujem u njega“, rekao je izbornik Mancini za Pafundija. Nema sumnje da se radi o vrhunskom talentu, ako ništa drugo, Mancini će pokupiti puno pljeska jer očigledno želi pogurati Pafundija na najvišoj razini. Bude li rezultat povoljan za Italiju, može se očekivati da će sada, barem protiv Malte, dobiti i poneku minutu više.