Magnus Carlsen po treći put u karijeri postaje trostruki svjetski prvak u šahu

24.07.2022., Zagreb - Zavrsnica Grand Chess Toura u Zagrebu, pobijednik Magnus Carlsen. Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Magnus Carlsen osvojio je oba naslova Svjetskog brzopoteznog i Svjetskog brzopoteznog šaha u Almatyju u Kazahstanu, u najnovijoj prekretnici njegove blistave karijere.

32-godišnji Norvežanin sada je nositelj sva tri naslova svjetskog šahovskog prvaka – u klasičnom, brzom i brzom šahu – po treći put u svojoj karijeri, dok niti jedan igrač nikada nije osvojio i brzi i brzi naslov u istom šahu. godina.

“Uskoro će mi trebati više ruku”, našalio se Carlsen na Twitteru, objavivši video kako na prste broji svojih sada 15 naslova svjetskog prvaka.

Završava trijumfalni kraj Carlsenove izvanredne desetljeće duge vladavine klasičnog svjetskog prvaka, jer je već najavio da neće braniti svoj naslov sljedeće godine.

“Osjećaj je sjajan”, rekao je u izjavi za javnost nakon što je osvojio dva naslova svjetskog prvaka u tri dana.

“Ovo je stvarno težak događaj. Jučer je počelo odlično, ali nisam osjećao da imam puno energije… Jučer sam pokušavao preživjeti do drugog dana i vidjeti imam li kakvu priliku… Danas sam se osjećao malo bolje nego jučer i pokušao sam osvojiti što više igre koliko sam mogao.”

Rapid i Blitz prvenstva imaju veći vremenski pritisak od klasičnog šaha. Rapid dopušta svakom igraču 15 minuta + 10 sekundi dodatnog vremena po potezu, počevši od poteza 1, dok Blitz iznosi tri minute po igraču po igri, s dvije sekunde dodatnog vremena po potezu.
Carlsen je u srijedu osigurao svoj četvrti naslov u Rapidu, s pola boda ispred Nijemca Vincenta Keymera.

Zatim je napravio dramatičan ulazak u 1. kolo Svjetskog prvenstva u brzim udarcima, trčeći kroz dvoranu za igru ​​i stigavši ​​do svoje ploče s dvije minute i 30 sekundi zakašnjenja, još uvijek odjeven u trenirku.

Ipak je pobijedio u meču, sa samo 30 sekundi na satu.

“U određenoj je mjeri naslov Blitza vrlo važan jer se [osvojen na turniru s] više rundi… Što se tiče klasičnog prvenstva [ide] osvojio sam ga, ali nije bilo dovoljno drago da ga zadržim.”

Hikaru Nakamura iz SAD-a vodio je turnir nakon 1. dana, ali je na kraju završio drugi u ukupnom poretku, pod pritiskom Carlsena.

“Iako je navikao osvajati turnire, ovaj nikad nije osvojio”, rekao je Carlsen nakon toga u izjavi za javnost. “Kada je počeo malo klimavo, znao sam da imam priliku.”

Međutim, i Carlsen se suočio s pritiskom jer je doživio dva poraza u važnim trenucima – od Rusa Iana Nepomniachtchija i Alexeya Sarane.

Ali izdržao je da bi na kraju zapečatio pobjedu za bod ispred Nakamure i Armenca Haika M. Martirosyana na trećem mjestu

OZNAKE: šah, Magnus Carlsen