Lukašenko o nuklearnom oružju iz Rusije: “Bombe su tri puta snažnije od onih bačenih na Hirošimu i Nagasaki”

Autor:

epa10681320 Russian President Vladimir Putin (R) and Belarusian President Alexander Lukashenko during their meeting at the Bocharov Ruchei residence in the resort city of Sochi, Russia 09 June 2023. Putin announced the transfer of Russian tactical nuclear weapons to Belarus to begin after July 07-08, when the construction of facilities for them is completed.  EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK

 Bjeloruski predsjednik Aleksander Lukašenko u srijedu je rekao da je njegova država počela primati taktičko nuklearno naoružanje iz Rusije od kojeg je neko trostruko snažnije od atomskih bombi koje je SAD bacio na Hirošimu i Nagasaki 1945.

Nuklearne bojeve glave kraćeg dometa koje bi se mogle koristiti na bojištu, Moskva šalje izvan ruskog teritorija po prvi put od raspada Sovjetskog Saveza.

„Imamo rakete i bombe koje smo primili od Rusije”, rekao je Lukašenko u razgovoru za državnu rusku televiziju, objavljenom na Telegram kanalu bjeloruske novinske agencije Belta.

“Bombe su tri puta snažnije od onih bačenih na Hirošimu i Nagasaki”, dodao je.

Lukašenko, bliski saveznik ruskog predsjednika Vladimira Putina, u utorak je najavio da bi nuklearno naoružanje moglo stići u Bjelorusiju “unutar nekoliko dana” te da njegova zemlja ima infrastrukturu i za rakete dugog dometa ako će to ikad biti potrebno.

Sredstvo odvraćanja

Putin je u petak rekao da će Rusija poslati naoružanje, nad kojim će zadržati kontrolu, nakon što Bjelorusija pripremi nužnu infrastrukturu.

Lukašenko je u utorak rekao da Bjelorusija ima nekoliko lokacija za to još iz sovjetske ere, te ih je obnovila pet ili šest.

Ruski čelnik je u ožujku objavio da je dogovorio razmještaj nuklearnog naoružanja, navodeći kako SAD to čini u europskim državama desetljećima.

Sjedinjene Države su kritizirale Putinovu odluku, ali i kazale da neće mijenjati svoj stav o nuklearnom naoružanju te da ne vide znakove da ga je Rusija doista spremna koristiti.

Lukašenko je Rusiji omogućio da napadne Ukrajinu s bjeloruskog teritorija, a za slanje nuklearnog naoružanja rekao je da će služiti kao sredstvo odvraćanja potencijalnih agresora.

Bjelorusija graniči s tri članice NATO saveza: Litvom, Latvijom i Poljskom.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.