Levčenko: Rusko rušenje kipova u Ukrajini isto je kao talibansko rušenje u Afganistanu

Autor:

Nfoto

Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko analizirao je u ponedjeljak za nacional.hr rušenje Polovskih baka, drevnih kipova davnog naroda Polovci kod grada Izjuma u Ukrajini. Prenosimo tekst veleposlanika Levčenka:

“Opet su ukrajinska i svjetska javnost zgrožene barbarskim ponašanjem ruske okupatorske vojske u Ukrajini. Sad je poznato da su ti neandertalci pored tek oslobođenog grada Izjuma, gdje je pronađena masovna grobnica u mukama ubijenih 450 ukrajinskih građana, srušili i kamene kipove Polovskih baka. Ove ogromne kamene kipove gradili su Polovci, kao nomadski narod koji došao iz azijskih ravnica na teritorij sadašnje istočne i južne Ukrajine u 11. stoljeću i postao susjed Kijevske države Rus. Polovci su gradili veličanstvene kipovi usred polja, i to je njihova poznata oznaka kulturnog nasljeđa na mnogim mjestima južne i istočne Ukrajine. U tog je nomadskog naroda posebno počasno mjesto zauzimala žena. I oni su masovno podizali kipove žena u zrelim godinama koje gledaju na istok, koje su dobile naziv Polovske bake. Ti ogromni kipovi napravljeni su uglavnom u 11.-12. st. i tako stoje u poljima Ukrajine gotovo tisuću godina. Preživjeli su sve prirodne kataklizme i ratove, koji su harali tim teritorijem tisuću godina. Čak poslije trogodišnje okupacije regije Izjum od strane hitlerovskih nacista njih nitko nije dirao. I evo, došla ruska neandertalska vojska koja počela sve rušiti na svom putu. Možete li zamisliti njihov kulturni nivo ako uništavaju tisućljetne spomenike kulture?

Neuk u povijesti, Vladimir Putin pretprošle godine službeno je izjavio da će Rusija pobijediti COVID-19 kako što je svojedobno pobijedila Pečenige i Polovce. Da pojasnim. Pečenige su također nomadski narod iz Azije, koji je došao na prostore suvremene istočne i južne Ukrajine samo 150 godine ranije od Polovaca. Polovci su jednostavno došli na ove teritorije i uništili Pečenige da bi zauzeli ravnice oko sjeverne obale Azovskog i Crnog mora, južnog Dnjepra i sadašnje regije Harkiv. Tako da predci suvremenih Rusa uopće nikad nisu ratovali s Pečenigama. S njima su mnogo bitaka imali kijevski i černigovski knezovi, ali evidentno da su 1091. Pečenige potpuno uništili Polovci zajedno s vojskom bizantskog cara Alekseja Komnina. S Polovcima preci sadašnjih Rusa također nikad nisu ratovali, točnije, bila je samo jednom manja bitka koju su čak izgubili. Tako do sada Moskva nije pobijedila COVID-19, kako što nikad nije pobijedila Pečenige i Polovce.

Neandertalci iz ruske vojske, kad su uništavali Polovecke Bake, izgleda da su mislili kako rješavaju povijesni naputak neukog Putina o pobjedi nad Polovcima. U stvari, Polovce uništila vojska svemoćnog mongolskog vođe Džingis kana, koja je zauzela pola Azije, a poslije i pola Europe. Ostatci Polovaca morali pobjeći na zapad. Oni su preselili u Bugarsku i Mađarsku. U Bugarskoj su potpomogli u stvaranju drugog Bugarskog carstva, potisnuvši Bizant. U Mađarskoj su živjeli između rijeka Tisa i Dunav i tamo imali svoju autonomiju tijekom šest stoljeća (od 1279. do 1876 g.). Zvali su se Kune ili Kumane, s nazivom teritorija Kunšag ili Kumanija. Tako i do sada narod Polovci ima utjecaja na razvoj niza poznatih nacija. Jedno od imena za Polovce bio je Kipčake, a kasnije su dobili naziv Tatari. Od njega svoje porijeklo vuče Kazahi (Kazahstan), Uzbeki (Uzbekistan), Kirgize (Kirgistan), Karakalpake (autonomna republika na sjeveru Uzbekistana), Tatari na Volgi, Tatari u Sibiru, Baškire (susjedi Tatara na Volgi), Gagauzi (jug Moldavije, jugo-zapad Odeske regije Ukrajine). Dosta malih naroda na sjevernom Kavkazu isto vodi svoje porijeklo od Polovaca – Kumiki, Nogaji, Karačaji, Balkarci. Za ukrajinski teritorij je dobro poznato da Krimski Tatari direktno vuku korijene od Polovaca, koji su imali utjecaj i na etnogenezu Ukrajinaca.

Tako rusko uništenje kamenih kipova izrađenih prije tisuću godina – ranije nego su počeli graditi Moskvu – svjedoči o potpunom kulturnom padu ruske nacije, koja čak i ne zna da je sin kijevskog kneza Jurij Dolgoruki, koji osnivao Moskvu u 1147, imao za suprugu kćer hana Polovca Pajetu, a njihov zajednički sin Andrej Bogoljubski faktički je i započeo dinastiju moskovskih knezova. Što da očekujemo od povijesno neukog Vladimira Putina, koji je svoj prvi vanjski posjet od početka rata u Ukrajini obavio u Tadžikistanu, radi susreta sa vođama Talibana, koji su 2008. u Afganistanu srušili monumentalni spomenik Budi, upisan u materijalnu svjetsku baštinu UNESCO-a? Tako Rusi 2022. rade isto što Talibani 2008. Sve je to amoralno, kriminalno i potpuna lišeno bilo kojih naznaka ljudskosti.

Polovci su imali stara božanstva. Jedno od glavnih imalo je vučji lik, i moglo je zaštititi nomade od napada, i pomoći u uništenju njihovih neprijatelja. Očekujemo da vuk dođe po duše neandertalaca u uniformama ruskih vojnika i rastrgne svakoga tko se usudio srušiti tisućljetni kulturni spomen na povijesni narod.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.