Kvalifikacije za EURO: Škotska i Portugal ostali stopostotni, slavlje BiH u Zenici

23.09.2022., stadion Bilino Polje, Zenica, Bosna i Hercegovina - UEFA Liga Nacija, Liga B, skupina 3, 5. kolo, Bosna i Hercegovina - Crna Gora. Edin Dzeko Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Armin Durgut/PIXSELL

Susret Turske i Armenije u Eskirsehiru okončan je remijem 1-1 (0-0) pa je Turska zadržala prvo mjesto u skupini sa 10 bodova, tri više od druge Hrvatske i treće Armenije, ali Turska je odigrala dvije utakmice više od Hrvatske, a jednu od Armenije.

Povela je Armenija početkom drugog poluvremena golom Dašjana (49), no Turska je uspjela poravnati u završnici preko Bertuga (88). Turska sada ima 10 bodova, Hrvatska i Armenija po sedam, Wales četiri, a Latvija je bez bodova. U ponedjeljak će Hrvatska gostovati kod Armenije u Erevanu, Latvija će ugostiti Wales, dok će Turska biti slobodna.

U skupini A Škotska je ostala stopostotna i nakon petog nastupa zahvaljujući sigurnoj 3-0 (3-0) pobjedi na gostovanju kod Cipra. Sva tri gola pala su u prvih pola sata, strijelci su bili McTominay (6), Porteous (16) i McGinn (30).

Ranije u petak je u toj skupini Španjolska deklasirala Gruziju u Tbilisiju sa 7-1 (4-0).  Španjolska je sve dvojbe riješila još u prvom poluvremenu nakon kojega je imala prednost od 4-0 uz dva gola Morate (22, 40), autogolom Kverkelije (27-ag) i pogotkom Olma (38). Početkom nastavka Čakvetadze (49) je nakon pogreške Unaija Simona smanjio na 4-1, ali su potom Morata (65) svojim trećim golom, pa Williams (68) i Yamal (74) postavili konačni rezultat.

Škotska je na vrhu skupine sa 15 bodova, slijedi Španjolska sa šest, Norveška i Gruzija su na četiri, a Cipar je bez bodova.

U skupini J Portugal je ostao stopostotan 1-0 (1-0) pobjedom na gostovanju kod Slovačke u Bratislavi. Strijelac je bio Bruno Fernandes (43). U igri za drugo mjesto ostao je Luksemburg koji je na svom terenu nadigrao Island sa 3-1 (1-0). Pogotke za domaće postigli su Chanot (9-11m), Sanches (70) i Sinani (90), dok je Haraldsson (88) nakratko dao nadu gostima.

Pobjedu je ostvarila i BiH koja je u Zenici sa 2-1 (2-1) svladala Liechtenstein. Džeko (3) i Luechinger (18-ag) brzo su stvorili prednost za BiH da bi Wolfinger (21) fantastičnim golom smanjio na 2-1. Iako je ostalo do kraja 70 minuta, rezultat se više nije mijenjao. Vodeći Portugal ima 15 bodova, Slovačka i Luksemburg su na 10, BiH ima 6, Island 3, a Liechtenstein 0 bodova.