KAZNA ILI NAGRADA? Sutkinja koja je krala odjeću iz trgovine i dalje prima pola plaće – da ne radi

Autor:

Pixabay

Dvije sutkinje sa zadarskih sudova protiv kojih je Državno sudbeno vijeće (DSV) pokrenulo stegovni postupak zbog zlouporabe ovlasti i krađe, i dalje primaju polovicu plaće iako ne rade. Naime, suci koji zbog sumnje na kršenja zakona ili sudačke etike završe pod suspenzijom imaju pravo na pola plaće sve dok god se sudski postupak ne okonča.

Zahvaljujući dinamici rješavanja sporova, čini se da je suspenzija sucima češće nagrada nego kazna, piše Novi list. Sutkinji Stalne službe u Benkovcu zadarskog Općinskog suda na teret se stavlja da je od početka veljače 2016. do 3. studenog iste godine u zamjenu za novčanu nagradu “požurivala” određene predmete.

U najmanje 17 predmeta sutkinja je sačinjavala tužbe radi utvrđivanja prava vlasništva, a stranke koje su pred nju dolazile znale su koja će im pitanja biti postavljena te su dobile i upute kako da odgovore. U zamjenu za to vlasnica benkovačke agencije za nekretnine, sumnja se, sutkinji je dala najmanje 30.700 kuna i 200 eura mita.

Drugi slučaj odnosi se na sutkinju zadarskog Trgovačkog suda koja je od svibnja prošle godine suspendirana zbog krađe u trgovačkom centru Supernova. Sutkinju se tereti da je u dva navrata, i to 17. kolovoza i 6. rujna prošle godine, iz jedne trgovine u najvećem zadarskom trgovačkom centru ukrala razne odjevne predmete u ukupnoj vrijednosti 267 eura.

Sumnja se da je svaki put s odjeće uklonila sigurnosne etikete i zaštitu kako je ne bi otkrili na izlazu iz trgovine, a prema neslužbenim informacijama, u drugom takvom pokušaju su je zaustavili zaštitari i prijavili policiji. Sutkinji zbog ovog kaznenog djela prijeti kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina.

Obje spomenute sutkinje, prema Zakonu o Državnom sudbenom vijeću, primaju pola sudačke plaće, što znači da su za nerad plaćene više od iznosa medijalne neto plaće, koja je u studenom 2023. godine iznosila 1.030 eura, piše Novi list. Suspendirani suci tako mjesecima ili godinama ne odlaze na posao, a pritom svaki mjesec imaju prihode veće od 50 posto zaposlenih Hrvata i to bez obzira na to vodi li se protiv njih postupak zbog primanja mita, krađe ili pak zbog zlouporabe položaja i protuzakonitog posredovanja u sudskim poslovima.

Državno sudbeno vijeće suce suspendira na rok od tri mjeseca, a suspenzija se može produljivati do pravomoćnog okončanja stegovnog postupka, za što je propisan rok od dvije godine, ili najdulje do pravomoćnog okončanja kaznenog postupka. U slučaju oslobađajuće presude, sudac ima pravo na isplatu razlike neisplaćene plaće.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.