Katoličke škole imaju pravo iz kurikula izuzeti sadržaje koji nisu u skladu s vjerom

Autor:

20.10.2021., Zagreb - Gusta magla prekrila centar Zagreba Photo: Slavko Midzor/PIXSELL

Slavko Midzor, Pixsell

Katoličke škole imaju pravo iz državnog školskog kurikula izuzeti sadržaje koji nisu u skladu s katoličkom vjerom i moralnim naukom Katoličke Crkve, otkrio je u novom broju Nacionala otac Vinko Mamić, ravnatelj Prve katoličke osnovne škole u Zagrebu.

Potaknut šokantnim slučajem trudnice Mirele Čavajde kojoj je u svim zagrebačkim bolnicama odbijen zahtjev za pobačaj unatoč tome je na nj imala zakonsko pravo, Nacional je u novom broju istražio koliko je u Hrvatskoj katoličkih i vjerskih škola, te kako rade.

U Hrvatskoj su ukupno 23 katoličke osnovne i srednje škole. One su, prema riječima Ivice Žuljevića, predstojnika Nacionalnog ureda za katoličke škole pri Hrvatskoj biskupskoj konferenciji, pod jednim vidom građanske ustanove s ciljevima, metodama i općim značajkama koje su zajedničke svakoj drugoj školi. Pod drugim, pak, vidom one su kršćanske zajednice koje provode odgojno-obrazovni projekt, utemeljen u evanđeoskim načelima.

Ankica Marinović, sociologinja religije s Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu, objasnila je u članku Nacionalove novinarke Tamare Borić kako su škole Katoličkoj Crkvi u Hrvatskoj važne iz više razloga. “Što je veći broj katoličkih škola, smatra se, veći je utjecaj Katoličke Crkve u obrazovanju hrvatskih građana uopće i širenju bazena potencijalnih članova Crkve, te u vezi s tim potencijalnih društvenih aktera na svim poljima društvenog djelovanja u budućnosti. Otvaranje vrtića i škola važan je vid evangelizacije, težnje prožimanju društva katoličkim vrijednostima. Djeca koja pohađaju te škole čine potencijalne vjerske elite Crkve, zalog su za njenu budućnost. S druge strane, činjenica da su sve vjerske škole s pravom javnosti i da ih mogu upisivati učenici različitih svjetonazora, može biti dobrodošao znak ekumenske i svjetonazorske otvorenosti, ali isto tako i znak izvjesne prozelitske nakane koja je uvijek u srži evangelizacije“, kazala je Marinović.

Detalje o broju, organizaciji i načinu rada katoličkih i vjerskih škola u Hrvatskoj, te njihovu financiranju, kao i stvarnom te potencijalnom utjecaju, pročitajte u novom broju Nacionala.

‘Učenike katoličkih škola Crkva vidi kao buduću vjersku elitu’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.