Jani Atanasov s dva gola ipak nije srušio Azzurre, Ukrajina i Italija će u Leverkusenu odlučiti o putniku na EURO

Soccer Football - UEFA Euro 2024 Qualifier - Group C - Italy v North Macedonia - Stadio Olimpico, Rome, Italy - November 17, 2023 Italy's Federico Chiesa celebrates scoring their third goal REUTERS/Jennifer Lorenzini Photo: JENNIFER LORENZINI/REUTERS

JENNIFER LORENZINI/REUTERS

Talijani su se, zbog nekih nedavnih rezultata, mislimo prvenstveno na doigravanje za odlazak na SP u Katru, ali i činjenice da izborniku Lucianu Spalettiju puno igrača nije bilo na dispoziciji, pribojavali utakmice protiv Sjeverne Makedonije. Međutim, u petak navečer Azzurri su na rimskom Olimpicu pod velikim imperativom s 5-2 pobijedili Sjevernu Makedoniju i ostali u igri za odlazak na EURO.

Ponedjeljak i utakmica u Leverkusenu u kojoj će Ukrajinci formalno biti domaćini tako će dati odgovor koja će reprezentacija iz ove skupine, uz Englesku koja je već ranije to osigurala, otići na EURO. U zadnje kolo Italija i Ukrajina ulaze s po 13 bodova a Azzurri su u prednosti jer su s 2-1 dobili prvu međusobnu utakmicu, što znači da će im na BayAreni biti dovoljan i bod kako bi čekirali vizu za Europsko prvenstvo na kojem će braniti titulu.

Zbog ozljeda Spaletti nije mogao računati na Bastonija, Scalvinija, Reteguija, Locatelljai, Pellegrinija, Immobilea, Toloija i Zaccagnija, Di Lorenzo je suspendiran a Tonali je kažnjen zbog klađenja. Izbornik Azzura ipak je složio solidnu postavu koja je krenula odlično, već nakon 45 minuta bilo je 3-0, Makedonci sa Arijanom Ademijem i Agronom Elezijem u prvih 11 u tom periodu su teško uopće izlazili na suparničku polovicu a u tih 45 minuta uspjeli su uputiti tek jedan kakav-takav udarac na gol.

Za 1-0 zabio je Darmian glavom na drugoj stativi nakon ubačaja Raspadorija, za 2-0 pogodio je Chiesa sa 17 metara u nastavku akcije u kojoj je Jorginho propustio realizirati kazneni udarac. Prethodno je Elezi u korner poslao loptu koju je htio dodati svom vrataru a nakon udarca iz kuta Serafimov je igrao rukom. Na 3-0 Chiesa je povisio uz pomoć jednog makedonskog igrača od kojega je lopta odbila i prebacila vratara Dimitrievskog.

Na drugo poluvrijeme Makedonci su izašli s tri izmjene i evidentno agresivnije a donedavni hajdukovac Jani Atanasov, koji je zamijenio Ademija, u 51. minuti je zabio glavom na ubačaj Alioskog. Kako je Chiesa za 3-0 zabio nakon odbijanca, tako je i Atanasov zabio za 3-2 u 74. minuti. Panika se već počela uvlačiti u Talijane, osokoljeni Makedonci su se još malo podigli međutim u 81. minuti kombinacija Barella – Raspadori odvela je Azzurre do 4-2 a Stephan El Shaarawy je u nadoknadi na Di Marcovu povratnu loptu zabio za konačnih 5-2.