JAČANJE EKOLOŠKE SVIJESTI Dan bioraznolikosti u Varaždinu obilježen novim knjižicama i predavanjima o leptirima

Autor:

Leptiri

Varaždinska županija

Atraktivnom radionicom “Lov noćnih leptira” podno bedema varaždinskoga Staroga grada, predstavljanjem dviju edukativnih knjižica o leptirima i kukcima te predavanjem dr. sc. Tonija Korena, jednog od vodećih hrvatskih stručnjaka za leptire, u Varaždinu je u srijedu obilježen Međunarodni dan bioraznolikosti i Dan zaštite prirode.

Kako su priopćili iz Varaždinske županije, za posebnu “Srijedu u Muzeju” pobrinuli su se Gradski muzej Varaždin, koji je izdao knjižicu “Svijet kukaca”, te Javna ustanova Priroda Varaždinske županije, koja je izdala knjižicu “Svijet leptira”.

‘Svijet kukaca’ za edukaciju učenika

“Edukacijsko-kreativna knjižica ‘Svijet kukaca’ nazvana je po istoimenom stalnom postavu našeg Prirodoslovnog odjela, a napravili smo je s ciljem edukacije učenika osnovnih škola koji redovito i rado
posjećuju naš Odjel. Zamišljena je i kao vodič kroz stalni postav, a obogaćena je predivnim ilustracijama i kreativnim zadacima kroz koje učenici mogu upoznati svijet kukaca, naš muzejski svijet, a i puno zanimljivosti o kukcima općenito“, rekla je autorica Jelena Petković, kustosica pedagoginja u Gradskom muzeju Varaždin.

Knjižice o leptirima, FOTO: Varaždinska županija

Pritom je zahvalila svojim stručnim suradnicima dr. sc. Mišelu Jeliću i Ivici Pakracu.

Vodič za prepoznavanje vrsta leptira

Najmlađima je, pak, namijenjena i najnovija publikacija Javne ustanove Priroda Varaždinske županije.

Predavanje o leptirima u Varaždinu, FOTO: Varaždinska županija

Šarenu i zabavnu knjigu o leptirima na livadama uz rijeku Bednju, na Ivanščici i Ravnoj gori izdali smo sa željom da najmlađoj populaciji približimo svijet leptira, njihova staništa i važnost njihovog očuvanja. U knjižici je mnogo zanimljivih informacija o leptirima, njihovoj građi, razlikama između dnevnih i noćnih leptira, naljepnice, rezalice i ljepilice, a uz to i vodič za prepoznavanje pojedinih vrsta leptira. Posebnu pažnju posvetili smo leptiru Velikom livadnom plavcu, koji je izuzetno rijedak, a livade uz Bednju kod Ivanca su jedno od svega pet područja u Hrvatskoj na kojima se još uvijek pojavljuje“, poručila je Sanja Kopjar, ravnateljica Javne ustanove.

Predavanje o leptirima u Varaždinu, FOTO: Varaždinska županija

Za tekst i zadatke u “Svijetu leptira” zaslužna je Udruga Bioteka, dok su za dizajn i ilustracije u obje edukacije knjižnice zaslužne dizajnerica Valentina Dominić i ilustratorica Zrinka Ostović iz Smak kolektiva, ističe se u priopćenju.

Leptiri čine desetinu ukupne životinjske populacije

Podsjećaju kako još od 2014. godine Javna ustanova Priroda istražuje i prati faunu leptira na području Varaždinske županije, i to u suradnji s dr. sc. Tonijem Korenom, biologom i jednim od vodećih stručnjaka za leptire u Hrvatskoj. On je u palači Herzer održao predavanje o leptirima.

Leptiri su jedna od najbrojnijih skupina kukaca na svijetu i danas postoji oko 200.000 opisanih vrsta, što je 10 posto životinja. Treća su najraznolikija skupina životinja, a letjeli su i u vrijeme dinosaura“, istakao je Koren.

Leptiri, FOTO: Varaždinska županija

Iznio je i niz zanimljivosti o leptirima te je naglasio da su oni važni oprašivači biljaka zbog čega moramo pratiti populacije leptira i pokušati ih očuvati.

Svjetleće piramide podno bedema Staroga grada

Na radionici “Lov noćnih leptira” podno bedema varaždinskoga Staroga grada bile su postavljene svjetleće piramide.

Svjetleće piramide u Varaždinu, FOTO: Varaždinska županija

U Varaždinskoj županiji napominju i da je Gradski muzej Varaždin izložio dio zbirke Franje Koščeca, pri čemu je najstariji izloženi leptir bio iz 1910. godine.

Šareni svijet oko nas: I leptiri imaju svoj dan

Posjetitelji su, zaključuje se u priopćenju, imali priliku vidjeti i vrste leptira kojih danas više nema.

 

 

OZNAKE:

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.