IZIGRANI GRBIN ‘Manjinci su obećali da neće odabrati stranu prije nego bude jasno tko ima većinu, a onda su podržali Jandrokovića’

Autor:

Luka Batelic, Patrik Macek, Sandra Simunovic/PIXSELL

Pregovori oko sastavljanja parlamentarne većine zasad nisu ugrozili poziciju predsjednika SDP-a Peđe Grbina koji i dalje ima podršku najvažnijih stranačkih tijela, iako pojedinci smatraju da je upitno treba li Grbin biti toliko otvoren prema suradnji s DP-om

Saborski zastupnici nacionalnih manjina najveće su razočarenje pregovora oko sastavljanja većine u Hrvatskom saboru i jedini su se do sada pokazali kao neiskreni u razgovoru s predsjednikom SDP-a Peđom Grbinom”, rekao je za Nacional izvor iz samog vrha SDP-a dobro upoznat s tijekom pregovora SDP-a i drugih stranaka koje su u proteklom sazivu Sabora činili opoziciju HDZ-u. Isti izvor je naglasio i da predsjednik SDP-a i dalje ima podršku vrha stranke da pokuša sastaviti većinu u Saboru te da informacije o velikom nezadovoljstvu unutar SDP-a nisu točne. Tu je informaciju Nacionalu potvrdilo i nekoliko drugih sugovornika koji tvrde da je broj onih koji u ovom trenutku zagovaraju smjenu Peđe Grbina i prekid bilo kakvih pregovora oko stvaranja većine vrlo malen i da se može svesti zapravo na dva imena – Tonina Piculu i bivšeg kandidata za gradonačelnika Splita Davora Matijevića. Ostali Grbinovi unutarstranački oponenti su se za sada povukli te čekaju završetak pregovora, a zatim i izbore za Europski parlament i tek tada se može očekivati nastavak borbe za preuzimanje SDP-a. Do tada je Grbin dobio “miran” period u kojem se može koncentrirati na pregovore oko pokušaja okupljanja saborske većine iako će to, kako sada stvari stoje, biti vrlo težak zadatak.

Naime, izvori iz SDPa tvrde da je odluka zastupnika nacionalnih manjina da podrže Gordana Jandrokovića za predsjednika Sabora iznenadila Peđu Grbina i pregovarački tim SDP-a jer je istoga dana, samo nekoliko sati ranije, održan sastanak na kojem su predstavnici nacionalnih manjina rekli da se oni do sada nisu izjašnjavali i davali podršku bilo kojoj strani prije nego što je jasno dogovorena saborska većina te da će se toga držati i u ovom slučaju. No samo nekoliko sati kasnije prvo je zastupnik bošnjačke nacionalne manjine Armin Hodžić izjavio da će podržati izbor Gordana Jandrokovića za predsjednika Sabora, a potom je to potvrdio i zastupnik romske nacionalne manjine Veljko Kajtazi.

‘Koja je cijena koju će SDP platiti u pregovorima i je li moguće da su nam prihvatljivije politike DP-a od nacionalnih manjina?’ pita se jedan od članova SDP-a nezadovoljan stanjem u stranci

Izvor iz SDP-a kaže da ovakav istup predstavnika nacionalnih manjina nije bio korektan prije svega zbog sadržaja njihova međusobnog razgovora te je dodao:

“Iako u SDP-u nemamo praksu u javnosti izlaziti s detaljima pregovora, budući da su manjinci na neki način prekršili dogovor, ne vidim razloga zašto onda ne bismo mogli reći i našu stranu priče. Naime, mi baš iz razloga da predstavnike manjina ne dovodimo u nezgodan položaj nismo njih željeli uvlačiti u priču oko sastavljanja većine u Saboru i izbora predsjednika Sabora iz redova nekadašnje oporbe. Svjesni smo pozicije u kojoj se manjine nalaze i jasno nam je koliko je to delikatna situacija te baš iz tih razloga mi nismo željeli njih moliti niti nagovarati da budu dio te većine i oni su naše argumente pozitivno prihvatili. Uz to su i dodali kako oni do sada nikada nisu donosili odluke prije nego što se oformi jasna većina i prije konstituirajuće sjednice Sabora. Međutim, nakon samo nekoliko sati u javnost su izašli s potpunom drugačijim stavom i moram priznati da je to sve nas koji smo upoznati sa sadržajem pregovora razočaralo.”

Predstavnik bošnjačke nacionalne manjine u Saboru Armin Hodžić prvi je potvrdio da će manjine podržati Gordana Jandrokovića. FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Ovakve komentare, ali i ovakav rasplet pregovora s predstavnicima nacionalnih manjina vjerojatno neće najbolje prihvatiti dio SDP-ovaca koji smatraju da predsjednik Peđa Grbin uopće i ne bi trebao pregovarati s Domovinskim pokretom te da se SDP tako previše približava konzervativnoj desnici s kojom ne bi trebao surađivati. Jedan od njih je za Nacional rekao da mu je rasplet u kojem bi SDP prihvatio neke uvjete Domovinskog pokreta, a u kojem se istovremeno udaljava od nacionalnih manjina, potpuno neprihvatljiv:

“Zanima me samo koja je cijena koju će SDP platiti u ovim pregovorima i je li moguće da su nam prihvatljivije politike DP-a od nacionalnih manjina. Ako je cilj da se oformi većina koja će smijeniti Turudića, promijeniti Lex AP i Izborni zakon, onda mi je to još prihvatljivo i jasno mi je zašto se u to ne želi uvlačiti Pupovca i društvo jer su oni uostalom i glasali za Turudića u Saboru. Međutim, sve više od toga meni je neprihvatljivo i nadam se da Peđa neće uvući SDP u neke pregovore u kojima bi se raspravljalo o smanjenju prava nacionalnih manjina jer u tom slučaju SDP na idućim izborima neće imati više od 15 mandata, ako i toliko. Zato je zanimljiva i pasivna uloga Možemo!, jer mi se čini da oni samo čekaju naš krivi korak u pregovorima te da onda preuzmu i ostatak SDP-ovih birača.”

Iako u SDP-u ima popriličan broj onih koji se protive suradnji s DP-om, većina njih je još uvijek spremna dati podršku Peđi Grbinu da pokuša sastaviti saborsku većinu. Isto tako, više sugovornika Nacionala bliskih SDP-u svjesno je i da Peđa Grbin nije odustao od plana po kojem bi Zoran Milanović bio mandatar vlade zato što je izgubio povjerenje u njega, već zbog po njima neprimjerene intervencije Ustavnog suda kojom se Milanoviću to zabranjuje.

Povlačenje grbinova prijedloga da Zoran Milanović bude mandatar mnogi vide kao poraz predsjednika SDP-a. FOTO: Marko Juric/PIXSELL

Priča o Milanoviću posebno je zanimljiva jer mnogi ne gledaju blagonaklono na Milanovićevu ulogu i ponašanje sada nakon izbora. Izvori iz drugih stranaka čak tvrde da je Milanović najveći gubitnik ovih izbora i da je blamirao i sebe i tu stranku. Treba napomenuti da takve ocjene dolaze iz izvora bliskih HDZ-u koji ističu i da ga se SDP sada naglo odrekao, dok su ga još nedavno nazivali spasiteljem. Jedan bivši, ali i budući saborski zastupnik SDP-a ovako je prokomentirao situaciju s Milanovićem:

“Bio sam iznenađen kada je Peđa prvo medijima rekao da odustajemo od Milanovića i smatram da je to mogao bolje napraviti. Vidim i da ga mnogi kritiziraju zbog tog poteza, ali mislim da nije imao drugog izbora. SDP je legalistička stranka i koliko god se mi duboko ne slažemo s odlukom Ustavnog suda i koliko god ona bila nakaradna, mi tu odluku moramo poštovati jer bismo u suprotnom bili sve ono što zamjeramo HDZ-u. Možda u očima birača ispadamo slabi, ali drugog izbora nemamo. Ne možemo si dopustiti da ne budemo legalisti. Zato je ta odluka bila jedina ispravna. Nije tu riječ da je Grbin odustao od Milanovića, ili da je Milanović odustao. Riječ je o poštovanju sudskih odluka koliko god one bile krive.”

Ove izjave, ali i raspoloženje koje vlada u SDP-u od izborne noći 17. travnja pokazuje da i u samoj stranci zapravo ne znaju kakva ih budućnost očekuje i kako bi se trebali postaviti u ovoj situaciji. Predsjednik stranke ima jednoglasnu potporu Predsjedništva da nastavi pregovore, iako su i oni svjesni da su vrlo male šanse da ti pregovori na kraju budu uspješni. S druge strane se postavlja pitanje cijene tih pregovora i koliku će oni štetu napraviti SDP-u, pogotovo kada su u pitanju pregovori s DP-om. U cijeloj toj priči mali je broj onih koji će javno kritizirati vodstvo stranke, a i oni koji to čine nemaju političku težinu kakvu bi trebao imati netko tko kreće u bitku protiv stranačkog vodstva. Tonino Picula je to izgubio onog trenutka kada se kandidirao za predsjednika SDP-a, ali je rekao da će stranku voditi iz Bruxellesa. Sada ponavlja gotovo istu stvar i od sebe po tko zna koji put pokušava napraviti žrtvu, iako će vjerojatno opet izboriti novih pet godina na sigurnom poslu u Europskom parlamentu.

Očito je kako u SDPu prave unutarstranačke borbe tek slijede, a kako će one izgledati ovisi prvenstveno o tome hoće li uspjeti pokušaj da se sastavi parlamentarna većina, ali i o rezultatu stranke na EU izborima

Drugi glasni kritičar je bivši kandidat SDP-a za gradonačelnika Splita Davor Matijević koji već duže vrijeme proziva vodstvo stranke, a kritike je pojačao nakon završetka izbora. No jedan izvor iz stranke smatra da je Matijević zadnji koji ima pravo kritizirati rezultate i vodstvo stranke. Evo kako je to obrazložio:

“Davor Matijević je svojom uspješnom politikom u Splitu došao do toga da je na izvanrednim izborima za gradonačelnika Splita osvojio malo više od tri posto glasova. Oprostite što sam sarkastičan, ali mi nije jasno odakle njemu pravo da govori o neuspjesima ili uspjesima SDP-a te odakle mu pravo da kritizira vodstvo stranke. On je bio najveći kritičar koalicije s Puljkom, a da te koalicije nije bilo osvojili bismo još manje mandata. Pa mi smo u 10. izbornoj jedinici dobili pet posto više glasova ili 15 tisuća glasova više nego prije četiri godine. To dovoljno govori koliko je loša bila odluka o koaliciji s Puljkom i koliko je točna bila Matijevićeva procjena da se ta koalicija neće isplatiti.”

Očito je kako u SDP-u prave unutarstranačke borbe tek slijede, a kako će one izgledati ovisi prvenstveno o tome hoće li uspjeti pokušaj Peđe Grbina da sastavi parlamentarnu većinu, ali i o rezultatu stranke na izborima za Europski parlament na kojima je SDP po mnogima sastavio vrlo respektabilnu listu, pa bi svaki rezultat ispod tri osvojena mandata za SDP bio katastrofalan.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.