Izdavačka kuća Alfa predstavila udžbenike i druge novitete za dolazeću školsku godinu

Autor:

Press/Izdavačka kuća Alfa

 

Izdavačka kuća Alfa je održala virtualnu konferenciju za medije i predstavila sve novosti koje su pripremili za iduću školsku godinu.

Predstavljena je nova generacija udžbenika za primjeren program i pilot-projekt ‘Alfa BETA testiranje’, a osvrnuli su se i na mjere, koje su već u samom početku pandemije koronavirusa poduzeli za olakšavanje i asistenciju u online nastavi.

Podsjetimo kako ‘Škola za život’ od jeseni dolazi i u preostale razrede osnovnih i srednjih škola pa će tako učenici drugih, trećih i četvrtih razreda osnovnih škola Informatiku učiti prema novom kurikulu i novim udžbenicima. Šestaši i sedmaši sve predmete osim onih koji obuhvaćaju STEM tematiku, osmaši pak one iz STEM područja, a gimnazijalci 2. i 3. razreda sve predmete.

Velika novost u školama od jeseni je Alfina nova generacija udžbenika za primjeren program, koje su pripremili za gotovo sve predmete i razrede osnovnih škola, a od ove godine i prvi put za predmete razredne nastave od 2. do 4. razreda. Upravo to predstavlja izniman iskorak u hrvatskom školskom sustavu, s obzirom na to da će se više od 30 tisuća školaraca koji imaju neki oblik poteškoća u učenju napokon moći koristiti vizualno i grafički jednakim udžbenicima, ali sadržajno prilagođenima svojim potrebama. Udžbenici su pripremljeni za sve predmete razredne i predmetne nastave, odnosno za učenike od 2. do 8. razreda osnovne škole osim za prvi razred i odgojne predmete.

“U Republici Hrvatskoj u ovom je trenutku u osnovnim školama oko 12 posto učenika s teškoćama u razvoju raznih vrsta i etiologije. To znači da čak 35 000 učenika treba primjeren oblik školovanja, odnosno redovni program uz individualizirane postupke ili redovni program uz prilagodbu sadržaja i individualizirane postupke u radu. Svi zakoni i pravilnici zahtijevaju stvaranje uvjeta u našim školama za zadovoljavanje različitih odgojno-obrazovnih potreba svakog učenika i omogućavanje svim učenicima da uče zajedno“, rekla je prof. logopetkinja Željka Butorac, koja već niz godina radi na prilagodbi Alfinih udžbenika,

Alfa podsjeća kako je zbog pandemije koronavirusa u vrlo kratkom vremenu osmislila i svojim korisnicima ponudila metodički oblikovane sadržaje, koji daju podršku nastavnicima u procesu e-učenja. Tako je kreirana virtualna učionica www.nastava.alfa.hr, kojom se danas uspješno koristi više od 15 tisuća nastavnika i učenika diljem Hrvatske s ukupno 350 tisuća pregleda.

Ulažemo velike napore kako bismo bili kvalitetan partner i podrška u nastavi na daljinu – zahvaljujući mnogobrojnim kanalima komunikacije s našim korisnicima, učiteljima i učenicima, počevši od digitalne platforme, digitalnih udžbenika i Alfinih mrežnih stranica, partner smo i podrška online nastavi te smo u stalnom kontaktu sa svim našim korisnicima“, izjavio je Domagoj Dedić, voditelj marketinga izdavačke kuće Alfa.

Ove godine je pokrenut jedinstven projekt ‘Alfa BETA testiranje’, koji ima za cilj okupiti dionike i stručnjake iz različitih područja u raspravu i dijalog te razmjenu mišljenja o udžbeničkom sadržaju, a kako bi se dobio uvid u senzibilitet javnosti prema sadržaju namijenjenom nastavi i učenju.

“Iznimno smo sretni i zadovoljni što su sudionici podržali našu inicijativu i ovaj projekt koji nam je dao mogućnost da čujemo različita mišljenja javnosti o pojedinom udžbeniku, što je svakako vrijednost ovog projekta jer tako nešto do sada nije postojalo, a mi smo rezultatima vrlo zadovoljni. Nama kao izdavaču takva je razmjena mišljenja itekako važna, jer nam je povratna informacija o našim udžbenicima uvijek prioritet kako bismo i u budućnosti pridonosili njihovoj što boljoj kvaliteti. Ovim smo projektom htjeli dodatno, izvan zakonski propisane procedure, ispitati sadržaj naših udžbenika i smatramo kako je projekt primjer dobre prakse“, rekla je povodom predstavljanja projekta Daniela Novoselić, direktorica nakladništva izdavačke kuće Alfa.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.