IZAZOV ZA USKOK 2017.: Tajna zaplijenjenih registratora koji idu u prilog Petru Pripuzu

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO

Objavljeno u Nacionalu br. 1014, 26. rujan 2017.

SUVLASNIKA C.I.O.S.-a Uskok tereti za zločinačko udruživanje i izvlačenje 98 milijuna kuna putem fiktivnih isporuka robe. Nacional je dobio uvid u otpremnice autoprijevoznika, službene vagarske listove i ostale zaplijenjene dokumente koji dovode u pitanje Uskokove teze da je bila riječ o Pripuzovim izmišljenim poslovima

Nacional je dobio uvid u dio dokumentacije iz istrage u slučaju protiv Petra Pripuza, suvlasnika C.I.O.S.-a, koji bacaju posve novo svjetlo na slučaj u kojem Uskok Pripuza tereti za zločinačko udruživanje i izvlačenje 98 milijuna kuna putem, po Uskokovu viđenju, fiktivnih isporuka robe. Riječ je o dokumentaciji Ivana Nakića, vozača koji je radio za jednog od osumnjičenih u tom slučaju Jakšu Michieli-Tomića, vlasnika tvrtke Appello. Ta je tvrtka C.I.O.S.-u, odnosno tvrtki CEZA-R koja posluje u sklopu te grupacije, isporučivala metalni otpad.

Tužiteljstvo tvrdi da je bila riječ o fiktivnim nabavama, odnosno da stvarnih isporuka po računima nije bilo te da je Petar Pripuz s Michieli-Tomićem i još nekoliko drugih vlasnika tvrtki, organizirao izvlačenja novca iz svoje tvrtke na temelju nevjerodostojnih računa za nabavu metalnog otpada. Budući da je ta tvrtka u međuvremenu likvidirana i da je sva njena dokumentacija zasad nedostupna ili nestala, tužiteljstvo je s te strane imalo određenu podlogu za tvrdnje da je riječ o izmišljenim poslovima.

Pun registrator otpremnica autoprijevoznika, vagarskih listova, primki i ostale prateće dokumentacije iz tvrtke Appello koja je zaplijenjena Ivanu Nakiću, a koju je on sačuvao, mogla bi, međutim, značajno promijeniti tijek istrage. Naime, za svaku otpremu robe u tom se registratoru nalazi interni dokument prijevozničke tvrtke Kontrans kao isporučitelja robe, na kojem su navedeni datum i vrijeme prijevoza, registarski broj kamiona koji je prevozio robu, ime i prezime vozača, količina tereta s rednim brojem vage te ime kupca odnosno dobavljača. Usporedo s tim, za svaku otpremu robe koja je išla prema Pripuzovoj tvrtki CEZA-R Centar za reciklažu, postoji također službeni vagarski list otisnut na službenom memorandumu te tvrtke s preciznim podacima o tome tko je isporučitelj robe, količini i vrsti robe, bruto i neto količini utvrđenoj vaganjem na atestiranoj vagi tvrtke CEZA-R, kao i podaci o registarskom broju kamiona kojim je roba dopremljena i imenu referenta koji je sve prekontrolirao.

“Ova dokumentacija koja potvrđuje gdje je, kada i kome roba vožena, dovodi Uskok u nezgodan položaj, slično kao i u slučaju Sauche koji je sam otkrio dio dokumentacije na koju se Uskok uopće nije bio fokusirao. I ovdje je bila riječ o ogromnoj dokumentaciji, 40 registratora, 20 tisuća papira, tko će svaki papir pregledati, tako da je moguće da je Uskoku to naprosto promaknulo ili da nisu mogli povezati to s dokumentacijom koju im je dao Pripuz”, rekao je za Nacional izvor dobro upućen u sadržaj istrage.

Nacional je postavio pitanje Uskoku ostaje li pri optužbi da je riječ o fiktivnim poslovima, a glasnogovornik Uskoka Vuk Đuričić odgovorio je samo da o predmetima u kojima je istraga u tijeku, sukladno zakonskim odredbama, Uskok ne daje informacije. Ujedno je istaknuo da je Rješenje o provođenju istrage u tom predmetu pravomoćno. U navedenom Rješenju o provođenju istrage Uskok teško tereti Pripuza za kazneno djelo zločinačkog udruženja iz članka 328. stavka 1 Kaznenog zakona, zlouporabu povjerenja u gospodarskom poslovanju počinjenu u sastavu zločinačkog udruženja te zlouporabu položaja i ovlasti i utaju poreza. Djelatnici Uskoka na temelju dokaza koje su uspjeli prikupiti te tajnog praćenja i prisluškivanja telefonskih razgovora, tvrde da je Pripuz u zajedničko djelovanje povezao ostale okrivljenike i to s ciljem izvlačenja novčanih sredstava iz trgovačkog društva CEZA-R na temelju nevjerodostojnih računa. Riječ je o računima za nabavu metalnog otpada na području Dalmacije, od trgovačkih društava Reciklažno dvorište, Appello, Crni i obojeni metali, Retrovizor i ostalih, a ti računi prema tvrdnjama Uskoka “ne prikazuju istinite poslovne događaje”.

 

‘Zašto bi pripuz koji je legalno zaradio 716 milijuna kuna išao kokošariti s Bandićem i nekim fiktivnim robama i stavljati ugled firme u pitanje’, Nacionalu je izjavio izvor upućen u poslovanje C.I.O.S.-a

 

Dokumentacija koja je Nacionalu dana na uvid pokazuje da je sva navedena roba i knjigovodstveno ušla u sustav CEZA-R koji je veći dio te robe potom izvezao kupcima u Turskoj i Italiji, za što također postoji službena dokumentacija tvrtke. Ako bi optužbe Uskoka bile točne, to bi de facto značilo da je C.I.O.S. organizirao i plaćao prijevoz praznih kamiona, vagona i brodova u Tursku i Italiju, što znači da bi takvi prazni kamioni, vagoni ili brodovi trebali proći najmanje dvije državne granice i dvije carinske uprave. Prema informacijama do kojih je došao Nacional, C.I.O.S. je kao krovna tvrtka još u kolovozu od Carinske uprave u Splitu zatražio dokumentaciju koja bi trebala potkrijepiti svaku isporuku s točno navedenim količinama robe, ali im ta dokumentacija ni nakon mjesec dana nije dostavljena. Kad im bude dostavljena, to bi po uvjerenju izvora bliskih C.I.O.S.-u trebao biti krajnji dokaz da je sve rađeno po zakonu te da Petar Pripuz nema nikakve veze s fiktivnim nabavama i izvlačenjem novca putem trećih tvrtki.

Prema rekonstrukciji koju su Nacionalu prezentirale osobe upućene u detalje slučaja, CEZA-R je fakture za isporučenu robu uredno putem računa plaćao tvrtki Appello. Ovlaštena osoba te tvrtke podizala je novac i nosila Jakši Michieli-Tomiću koji je tim novcem plaćao tvrtke koje posluju s gotovinom, čini se i na crno. Riječ je zapravo o manjim sakupljačima otpada koji operiraju u sivoj zoni koju država ne nadzire ili pak putem jednostavnih trgovačkih društava kakva se mogu otvoriti i za 10 kuna, a nerijetki su slučajevi da na istoj adresi bude registrirano po 20 takvih tvrtki.

“Zašto te tvrtke posluju preko posrednika poput Appella i drugih, a ne izravno s CEZA-R-om? Zato što u CEZA-R-u za svaki dostavljeni komad starog otpada, bilo da je riječ o staroj olupini ili veš mašini, privatna osoba kao isporučitelj mora dati osobnu iskaznicu te dobiva potvrdu o isplati novca. Onima koji se bave sakupljanjem otpada na crno, ne odgovara takav način evidencije jer bi morali plaćati porez na dohodak pa zato rade preko trećih tvrtki koje su im spremne plaćati u kešu, a koje se nakon nekog vremena likvidiraju i zatvaraju. Međutim, to nema nikakve veze s CEZA-R-om, već s državom koja nije regulirala tu zonu. Zašto porezni organi, primjerice, nikad nisu ušli u tvrtku Appello, već su oni ostali dužni državi i nikom ništa”, objasnio je za Nacional izvor upoznat s cijelim slučajem.

Ono što tužiteljstvo, zapravo, tvrdi jest da je C.I.O.S. poslovao s tvrtkama koje ne posluju zakonito. “Mi da jedan mjesec ne prijavimo PDV, došla bi nam četa poreznika. Čak nama šalju upozorenja da ćemo biti porezni jamci tvrtkama koje tri mjeseca nisu prijavile PDV, a posluju s nama”, rekla je za Nacional osoba upućena u poslovanje C.I.O.S.-a.

Ista osoba upozorava na sporne navode Tužiteljstva iz prijedloga Uskoka za određivanje istražnog zatvora Petru Pripuzu i ostalim osumnjičenicima. Naime, Uskok se u tom prijedlogu pozvao na dokument Ministarstva financija.

“Osim činjenice da su kaznena djela činili kroz izrazito dugo razdoblje od gotovo pet i pol godina, na visok stupanj upornosti i kriminalne volje okrivljenika ukazuje i činjenica da je, kako pokazuju rezultati provedenog kriminalističkog istraživanja, zločinačko udruženje nastavilo s istovjetnim kriminalnim aktivnostima i nakon što je Ministarstvo financija, Porezna uprava, Područni ured Zagreb provelo porezni nadzor nad trgovačkim društvima CEZA-R d.o.o., Somer separacija d.o.o. i Ekopirc metali j.d.o.o., kojim su se ustanovile nepravilnosti u pogledu knjiženja podataka u poslovnim knjigama, opravdanosti uplata, isplata i podizanja gotovine sa žiro računa tih društava i dr. te je u tom pravcu naložilo obvezu njihova otklanjanja”, stoji u obrazloženju Županijskog suda u Zagrebu od 1. lipnja ove godine kojim se određuje istražni zatvor za Petra Pripuza i ostale. Osoba upućena u poslovanje C.I.O.S.-a tvrdi, međutim, da se Uskok u tom dijelu pozvao na nepostojeći dokument.

“Ako postoji takav dokument vezano uz poslovanje CEZA-R-a, zašto Uskok nije isti priložio ili se pozvao na poslovni broj i klasu koju svaki službeni dokument mora imati. Očito je netko time želio samo dodatno ‘impresionirati’ suca kako bi odredio istražni zatvor. Zanimljivo je da nigdje kasnije u dokumentaciji Uskok ne navodi to navodno upozorenje Ministarstva financija, to se jednostavno više ne spominje”, tvrdi Nacionalov izvor.

 

Po Uskokovoj optužbi C.I.O.S. bi organizirao i plaćao prijevoz praznih kamiona, vagona i brodova u Tursku i Italiju koji su bez robe trebali proći najmanje dvije državne granice i dvije carinske uprave

 

Isti izvor ne može se oteti dojmu da je cijeli slučaj iskonstruiran i tempiran kako bi se uhićenja provela tjedan dana prije održavanja lokalnih izbora, i to zbog asocijacija slučaja Pripuz sa slučajem Bandić. Pripuz i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić bili su zajedno optuženi u predmetu Agram zbog ugovaranja obrade glomaznog otpada sa Zagrebačkim holdingom po cijeni od 520 kuna. No u međuvremenu se ispostavilo da je Sandra Švaljek, u vrijeme dok je mijenjala Milana Bandića, s CEZA-R-om potpisala ugovor u kojem je dogovorena cijena od 660 kuna po toni, odnosno po 20-ak posto višoj cijeni. Istovremeno, Grad Samobor istu je uslugu na temelju provedena javnog natječaja plaćao 900 kuna po toni.

“Zapanjujuća je lakoća kojom Uskok podiže optužnice i zapanjujuća je lakoća kojom sudac optuženika trpa u zatvor bez ijednog dokaza. Takva praksa trajat će sve dok jednog dana netko ne pozove nekoga na odgovornost za potrošeni novac iz državnog proračuna”, kaže upućeni pravosudni izvor. On tvrdi da će sada Uskok, budući da bi im teza o fiktivnim fakturama mogla biti srušena, pokušati optužnicu fokusirati na pitanje neprijavljenih viškova robe koji su ostali nakon određenih poslova demontaže hala i slično.

“Međutim, i tu će se utvrditi da je Pripuz prijavio šest milijuna eura viškova prihoda, na što je uredno platio porez”, kaže Nacionalov sugovornik.

Izvor blizak C.I.O.S.-u čak tvrdi da je Uskok donio rješenje bez da je Petar Pripuz uopće ispitan o okolnostima koje navode o fiktivnim isplatama.

“Trebali su reći: Kupio si milijun tona, gdje je roba? Pero bi objasnio koliko je od toga prodano, a koliko je na skladištu i sve bi potkrijepio dokumentacijom. Međutim, nitko mu nije ni postavio to pitanje. Tragedija je da se oni nisu fokusirali na djelo, nego na osobu. Logikom: mi znamo da je on nešto napravio pa ćemo mu nešto naći. Kad u Agramu nije bilo ničega, izmislili su bez ijednog dokaza da je izvlačio novac iz svoje tvrtke. Pa nije to virtualna usluga da se može izvlačiti, riječ je o tisućama tona robe”, tvrdi izvor blizak Petru Pripuzu. Štoviše, isti izvor tvrdi da je Uskok donio rješenje o provođenju istrage na temelju kaznenih prijava PNUSKOK-a i Samostalnog sektora za otkrivanje poreznih prijevara Ministarstva financija iako porezni nadzor nad CEZA-R-om uopće nije bio proveden. U Kaznenoj prijavi Samostalnog sektora za otkrivanje poreznih prijevara Ministarstva financija (SSOPP), koju potpisuje načelnik tog sektora Paulino Lonza, navodi se između ostalog sljedeće:

“Sve navedeno govori o povezanosti društava koja su ispostavljala fiktivne račune s društvom CEZA-R d.o.o. i činjenici da su odgovorne osobe društva CEZA-R d.o.o. bile svjesne da posluju s fiktivnim društvima i evidentiraju ulazne račune bez stvarne osnove u isporuci metalnog otpada.”

No kako je Samostalni sektor za otkrivanje poreznih prijevara to mogao utvrditi ako porezni nadzor nad CEZA-R-om nije ni proveden? Ne samo da nije proveden porezni nadzor, već nije pregledana ni poslovna dokumentacija tvrtke CEZA-R d.o.o.

 

‘Zapanjujuća je lakoća kojom Uskok podiže optužnice i lakoća kojom sudac trpa u zatvor bez ijednog dokaza. Tko odgovara za potrošeni proračunski novac?’ pita Nacionalov izvor iz pravosuđa

 

“Rezultati onoga što se naziva ‘dubinskom analizom’ Sektora za otkrivanje poreznih prijevara, nisu čak prije podnošenja kaznene prijave proslijeđeni Poreznoj upravi radi provođenja postupka utvrđivanja i naplate poreza. Ne mogu se stoga oteti dojmu da je takva selektivna i arbitrarna ‘dubinska’ analiza Samostalnog sektora za otkrivanje poreznih prijevara Ministarstva financija imala za isključivi cilj slaganje konstrukcije za potrebe Uskoka”, tvrdi osoba upućena u detalje istrage.

Drugi Nacionalov izvor također tvrdi da bi se postupanje Uskoka trebalo propitati.

“Samo su došli i uhitili ga, bez prethodnog poreznog nadzora, bez ičega. Na temelju čega su uopće pokrenuli istražne radnje? Provodili su nadzor u drugim firmama, a Pripuzu dali kaznenu prijavu. Pa kako bi on mogao sakriti 80 tisuća tona robe, znate li vi koliko je to brodova? Postoje fakture Luke Split, otpremnice o utovaru na brod, točno se može vidjeti rekonstrukcija slijeda utovara s kamiona na svaki brod. Uostalom, zar bi neka željezara iz Turske ili Italije radila fiktivne uplate? Pa kako bi to moglo proći carinske kontrole, riječ je o tisućama tona željeza?” pita se izvor blizak poslovanju C.I.O.S.-a.

Ono što isti izvor također smatra nelogičnim jest to da porezni nadzornici nisu proveli nadzor nad CEZA-R-om, a optužba tvrdi da se preko te tvrtke izvlačio novac, iako su grupu C.I.O.S. i Pripuza obrađivali u kontinuitetu od 2011.

“Grupa C.I.O.S. je od 2011. prošla 16 poreznih nadzora kojima nije utvrđeno ništa osim redovitih sitnih grešaka. Za period 2012. i 2013. nadzor je prošao i CEZA-R. Od 2012. provođen je i nadzor nad Pripuzom. Iako su 2013. utvrdili da nema ničega, od 1. ožujka 2015. otvaraju novi porezni nadzor nad Petrom i Mirom Pripuz i taj nadzor traje 15 mjeseci, sve do 2. svibnja 2016. Utvrđeno je da je sve čisto i da je Pripuz sa suprugom u tih 10 godina legalno zaradio 716 milijuna kuna s plaćenim porezima. Porezna je izdala zapisnik na 152 stranice. Pa zašto bi netko tko je legalno zaradio 716 milijuna kuna išao kokošariti s Bandićem ili nekakvim fiktivnim robama i stavljati teško stečeni ugled firme u pitanje? Pa ta tvrtka zapošljava 1600 ljudi u grupi koja posluje i u Sloveniji i Srbiji. U Hrvatskoj zapošljava 1000 ljudi redovito i još dvjestotinjak preko agencije, a godišnje u državni proračun uplaćuju 60 milijuna kuna raznih poreza i davanja. Uz to, poslovanje C.I.O.S.-a svake je godine podložno reviziji neke od četiriju najvećih i najrespektabilnijih revizorskih kuća u Hrvatskoj”, tvrdi izvor upoznat s poslovanjem tvrtke i zaključuje da je institucijama jednostavnije napasti lidera u regiji nego se sustavno baviti problemom crnog tržišta metalnog otpada na kojem postoji niz tvrtki koje se otvaraju i potom zatvaraju s dugovima prema državi. Nacional posjeduje dokumentaciju za jednu od tih tvrtki koja nominalno posluje prema zakonu, ali je zato još tijekom poreznog nadzora, a prije likvidacije, sva imovina prebačena na druga poduzeća, dok je iza te tvrtke ostao dug u iznosu 52 milijuna kuna koji se nikad neće naplatiti.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.