ITF: Arina Sabaljenka i Đoković proglašeni “svjetskim prvacima’ za 2023. godinu

epa10991653 Novak Djokovic of Serbia celebrates his victory over Cameron Norrie of Great Britain in their singles match of the Davis Cup quarter final tie between Serbia and Great Britain in Malaga, Spain, 23 November 2023.  EPA/Jorge Zapata

EPA/Jorge Zapata

Međunarodna teniska federacija (ITF) proglasila je srpskog tenisača Novaka Đokovića i Bjeloruskinju Arinu Sabaljenku svojim ‘svjetskim prvacima’ za 2023. godinu nakon njihovih nastupa na ovogodišnjim Grand Slamovima.

Đokoviću je dodijeljena pojedinačna nagrada u muškoj konkurenciji po rekordni osmi put nakon što je osvojio tri od četiri Grand Slam turnira.

Đoković je osvojio ukupno 24 Grand Slam naslova u karijeri, izjednačivši rekord Margaret Court, osvojio je naslov na ATP završnici rekordni sedmi put i godinu je završi kao ‘broj jedan’.

Arina Sabaljenka je osvojila svoj prvi Grand Slam na Australian Openu, igrala je u finalu US Opena i stigla do polufinala na Roland Garrosu i Wimbledonu.

Bjeloruskinja, koju je Iga Swiatek izbacila s prvog mjesta na ljestvici nakon WTA završnice, rekla je da je 2023. bila “nevjerojatna” i da je presretna što je proglašena svjetskom prvakinjom.

“Jedva čekam da se vratim na teren u novoj sezoni u siječnju”, rekla je Sabaljenka.

Amerikanac Rajeev Ram i Britanac Joe Salisbury osvojili su nagradu u muškim parovima nakon što su slavili treći put zaredom na US Openu, dok su viceprvakinje Wimbledona Storm Hunter i Elise Mertens osvojile naslov u ženskim parovima.