Inflacija u SAD-u na najnižoj razini u dvije godine. Optimizam zbog toga podigao cijene nafte prema 80 dolara

Autor:

epa10691166 Federal Reserve Board Chairman Jerome Powell holds a news conference after the Fed refrained from raising interest rates following its two-day conference at the Federal Reserve in Washington, DC, USA, 14 June 2023. The Fed is pausing its interest rate hikes after raising them 10 times in a row to curb inflation.  EPA/JIM LO SCALZO

EPA/JIM LO SCALZO

Inflacija u SAD-u spustila se u lipnju na najnižu razinu u više od dvije godine zahvaljujući zamjetnom pojeftinjenju energije i blažem poskupljenju hrane, pokazali su u srijedu podaci ministarstva rada.

Godišnja stopa inflacije spustila se u lipnju na tri posto, sa četiri posto u svibnju, što znači da su potrošačke cijene u najvećem svjetskom gospodarstvu porasle najblaže od ožujka 2021. godine, navode u ministarstvu.

U travnju iznosila je 4,9 posto, a na početku godine 6,4 posto.

Na mjesečnoj razini cijene su pak u lipnju porasle za 0,2 posto, dvostruko snažnije nego u prethodnom mjesecu.

Kad se isključe cijene hrane i energije, cijene su na godišnjoj razini porasle za 4,8 posto, nakon 5,3-postotnog rasta u svibnju.

Energija je na godišnjoj razini u lipnju pojeftinila 16,7 posto, za pet postotnih bodova snažnije nego u svibnju.

Cijene benzina pale su na godišnjoj razini za 26,5 posto, nakon 20-postotnog pada u svibnju.

Plin je u lipnju na godišnjoj razini pojeftinio 18,6 posto, nakon svibanjskog 11-postotnog pojeftinjenja.

Izuzetak je struja, kojoj je cijena na godišnjoj razini porasla za 5,4 posto, premda nešto blaže nego u mjesecu ranije.

Kućanstva su za hranu u lipnju izdvajala 4,7 posto više nego godinu dana ranije, osjetno manje nego u prethodnom mjesecu. Glavni pokretač temeljne inflacije bilo je pak kontinuirano snažno poskupljenje stanovanja, za 7,8 posto u odnosu na prošlogodišnji lipanj, i skok cijena osiguranja motornih vozila, za 16,9 posto, pokazuju podaci ministarstva.

Cijene nafte porasle. trgovce ohrabilo popuštanje inflacije u SAD-u

Cijene nafte približile su se u srijedu razini od 80 dolara zahvaljujući popuštanju inflacije u SAD-u koje bi po tumačenju trgovaca moglo potaknuti središnju banku da zaključi ciklus podizanja kamatnih stopa u najvećem svjetskom gospodarstvu.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 51 cent nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 79,91 dolar. Jučer je zaključila trgovinu u plusu 1,71 dolar.

Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po 62 centa višoj cijeni, od 75,45 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u plusu 1,84 dolara.

Trgovci su se jučer usredotočili na očekivanja snažnije potražnje u Kini i najavu Rusije i Saudijske Arabije da će u kolovozu smanjiti opskrbu kako bi stabilizirali cijene.

U proteklim tjednima tržišta su zakočile poruke američkog Feda i Europske središnje banke (ECB) da još nisu završili s podizanjem kamatnih stopa, unatoč posustajanju aktivnosti koje koči i potražnju za gorivom.

Danas je taj strah uzmaknuo pred izvješćem američkog ministarstva rada da je inflacija snažno oslabila i u lipnju, kliznuvši na tri posto, najnižu razinu u više od dvije godine.

„Brojka je najniža od pandemije, iako valja imati na umu da smo još u prijelaznoj fazi. No, u cjelini gledano, trgovci su zadovoljni”, rekao je Naeem Aslam iz Zaye Capital Marketsa.

Na tržištima očekuju da će američka središnja banka možda još jednom podići kamatne stope, ali pretpostavljaju da je ciklus zaoštravanja monetarne politike dosegnuo vrhunac.

Pozitivno raspoloženje poduprli su i slabiji dolar, optimizam zbog kineskih poticaja i podaci o američkim zalihama, napominje Fiona Cincotta iz City Indexa.

U međuvremenu, prognoze američke Uprave za energetske informacije (EIA) i Međunarodne agencije za energiju (IEA) ukazuju na izjednačavanje ponude i potražnje na tržištu do 2024. godine.

Međunarodna agencija za energiju (IEA) i američka vlada prognoziraju istodobno da će se razmak između ponude i potražnje smanjiti u idućoj godini.

IEA očekuje tijesnu opskrbu već u drugoj polovini ove godine, zbog prognozirane snažnije potražnje iz Kine i zemalja u razvoju i smanjene opskrbe iz vodećih proizvođača. Nove prognoze objavit će ovog tjedna.

Američka vlada snizila je pak procjenu ponude, a podigla procjenu potražnje, a kada se to dogodi istodobno, promjena može biti “seizmička”, naglasio je Tamas Varga iz PVM-a.

„Jasno je da u američkoj upravi za energetiku ne strahuju da bi inflacija mogla izazvati recesiju koja bi mogla smanjiti globalnu potrošnju nafte”, zaključio je Varga.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.