Hrvatska na EP u Poreču: Kvesić, Garibović i Berak u utrci za broncu

Boran Berak prvo je hrvatsko ime u dosadašnjem tijeku drugog natjecateljskog dana 56. Europskog prvenstva u karateu u Poreču. Izborio je
borbu za broncu u kategoriji do 67 kg, a bio je nadomak i ulasku u finale. Ipak, u poluzavršnici Grk Dyionisos Xenos imao je malo više mirnoće u odlučujućim trenucima i pobijedio s 3-2.

Do tada je Berak ostvario tri besprijekorne pobjede. U prvom kolu bio je slobodan, a potom se nižu uspjesi bez izgubljenog boda, ostvareni protiv Poljaka Milosza Sabieckog 1-0, Nijemca Davida Kuhna 2-0 i Španjolca Samya Anquida Enkhailija s istim rezultatom.

“Konačno, nakon više godina čekanja, mukotrpnog rada. Ovakve situacije, borbe za medalju su mi često bježale za dlaku, Grčki suparnik u polufinalu bio je ipak bolji i zasluženo otišao u finale. Posao još naravno nije gotov, jako želim broncu na domaćem terenu”, istaknuo je hrvatski reprezentativac u kategoriji do 67 kg.

Alessandra Hasani (-55 kg) natjecanje je završila već u prvom kolu, izgubivši od Estonke Li Lirisman 5-1.

Uspješan dan djevojaka u ekipnom sastavu

U katama vrlo uspješan dan djevojaka u ekipnom nastupu. Niki Jukić, Ivani Raguž i Luciji Gečević za samo jedno mjesto u polufinalnoj skupini izmaknuo je dvoboj za broncu. U pomlađenom i prvom nastupu na EP-ima u takvom sastavu u polufinalnoj skupini bile su četvrte, osvojivši 22.12 bodova. Ukupno su zauzele 7. mjesto.

U prvom krugu što je značio nastavak natjecanja bile su također četvrte u svojoj kvalifikacijskoj skupini s 22.54 boda.

Muška ekipa u katama u sastavu Ivan Ermenc, Nikola Solomun i Moreno Emanuelle Pinter u kvalifikacijskoj skupini zauzela je 6. mjesto, pa nisu izborili nastavak ekipnog turnira u katama.

Nastupio je i Dino Povrženić (-60 kg), Jelena Pehar (-50 kg), te obje naše reprezentacije u borbama u prvim nastupima.

Garibović i Kvesić borbu za broncu izborili prvog natjecateljskog dana Samo jedna ozbiljnija pogreška jučer je Enesa Garibovića koštala plasmana u finale kategorije do 75 kg. Na startu je bio slobodan. Pobijedio je Šveđanina Williama Engmana 4-0, Albanca Bekima Bashu 1-0 i u posljednjem razdoblju najboljeg u toj kategoriji Talijana Luigija Busu čak s 5-1. U polufinalnom susretu ostavio je bolji dojam od Stanislava Horune, ali je Ukrajinac iskoristio Garibovićevu neopreznost popravljanja opreme u trenutku dok dvoboj nije bio zaustavljen i pobijedio s
minimalnih 1-0.

Ivan Kvesić borit će se za brončanu medalju na 56. EP-u u karateu u Poreču, a zahvaljujući plasmanu Turčina Ugura Aktaša izborio je nastup na OI u Tokiju. Kvesić i Aktaš medjusobno su se borili u polufinalu, u kojem je turski predstavnik bio minimalno bolji i slavio s 3-2. Na taj način Aktaš je “pogurao” Ivana Kvesića putem izravnog plasmana prema OI u Japanu.

Kvesić je u 1. kolu porečkog nastupa na EP u poluteškoj kategoriji bio slobodan. U nastavku pobjede nad Dancem Jonasom Friisom Pedersenom i Francuzom Faroukom Abdesselemom istim rezultatom 3-0. U četvrtfinalu protiv Nizozemca Briana Timermmansa nije bilo bodova, ali sudačkim preglasavanjem maksimalnim učinkom Kvesić je izborio plasman među četiri najbolja.

Aktaš je bio uvjerljiv u svom dijelu ždrijeba, na kraju izborio finale, ali već Aktaševim ulaskom u polufinale, Ivan Kvesić postao je sudionikom olimpijskog karate turnira u Tokiju. Suparnik Ivana Kvesića u subotnjem meču za broncu je Slovak Adi Gyurik, a Enes Garibović sastaje se s Nizozemcem Timothyem Petersenom.

Vrlo blizu bronci ostala je Ana Lenard u kategoriji do 61 kg. Ispala je u pretposljednjoj borbi repasaža. Protiv Turkinje Merve Coban završilo je 0-0, ali sudačkim preglasavanjem turska predstavnica otišla je dalje rezultatom 4-1. Prije toga, Lenard je bila bolja od Portugalke Caroline Arsenio 1-0, Belgijanke Nele de Vos 2-0, a u četvrtfinalu izgubila od svjetske prvakinje Srpkinje Jovane Preković 4-0. Anđelo Kvesić (+84 kg) i 17-godišnje iznenađenje Matija Relić (kate pojedinačno M) ispali su u četvrtfinalu, Sadea Bećirović (-68 kg) u osmini finala, a prve prepreke bile su kobne za Luciju Lesjak (+68 kg) i Saru Malčec (kate Ž)