Hrvatska izborila plasman na Europsko prvenstvo!

21.11.2023., stadion Maksimir, Zagreb - Kvalifikacije za UEFA Euro 2024, skupina D, Hrvatska - Armenija. Nogometasi Hrvatske slave pogodak Ante Budimira za vodstvo 1:0. Ante Budimir Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Goran Stanzl/PIXSELL

Hrvatska će igrati na 13. velikom natjecanju od svoje neovisnosti. Izabranici Zlatka Dalića su plasman na Europsko prvenstvo koje se sljedeće godine održava u Njemačkoj izborili osvojivši drugo mjesto u skupini D. Vatreni su u posljednjem kolu pred 20.398 gledatelja u Maksimiru bili bolji od Armenije rezultatom 1:0 (1:0), a jedini pogodak na utakmici bilo je djelo Ante Budimira koji se u strijelce upisao u završnici prvog poluvremena nakon što ga je idealno poslužio Borna Sosa.

Hrvatska je tako grupnu fazu natjecanja okončala sa 16 osvojenih bodova, a kako je Turska večeras remizirala kod Walesa njoj je s bodom više pripala prva pozicija na ljestvici. Vatreni će na ždrijebu kontinentalne smotre, koja će se održati 2. prosinca u Hamburgu, biti smješteni u treću jakosnu skupinu u kojoj su još Škotska, Slovenija, Slovačka, Češka i Nizozemska pa s njima neće moći biti u grupi.

Pred golom Armenije je bilo opasno u 8. minuti kada je iz kornera ubacio Modrić, no Budimir u petercu nije stigao do lopte koju je naposljetku izbila obrana gostiju.

Nakon ubačaja Kramarića s desene strane deset minuta kasnije glavom je sa sedam metara pucao Budimira, no Čančarević je bio spreman na njegov pokušaj. Nedugo potom Modrić je presjekao dodavanje vratara Armenije te je odmah pokušao zatresti mrežu, no lopta je od bloka otišla malo pored stative.

Novi pokušaj Vatrenih vidjeli smo u 22. kada je s lijeve strane ubacio Sosa, a novi udarac Budimira ponovno nije zadao previše problema Čančareviću.

Odličnu šansu su nakon pola sata igre imali gosti kada je Hovhannisyan pobjegao po desnoj strani napada, ali je u situaciji 1 na 1 s Livakovićem vratar Hrvatske uspio skrenuti loptu koja je na koncu završila iznad gola. Samo minutu kasnije nova šansa za goste koju je odličnim blokom zaustavio Gvardiol nakon što je s ruba šesnaesterca pucao Spertsyan.

U 32. minuti uzvraća Hrvatska. Nakon ubačaja Sosa lopta se odbija do Ivanušeca koji je sa sedam metara pucao pored stative. Nakon ubačaja Kramarića tri minute kasnije u kaznenom prostoru Armenije je nakon duela sa Sevikyanom pao Sosa, no slovački sudac Kružliak presudio je da se ne radi o prekršaju jer je gostujući igrač bio prvi na lopti.

Nakon proigravanja Majera u 41. minuti s ruba šesnaesterca je suprotne rašlje gađao Ivanušec, ali lopta je otišla daleko od okvira gola.

Vatreni su do gola došli u 43. minuti kada je Sosa odličnim ubačajem s lijeve strane pronašao Budimira, a on je udarcem glavom sa šest metara poslao loptu u mrežu za svoj drugi zgoditak u nacionalnom dresu. Dosad je pogodio samo u prijateljskom srazu s Turskom prije tri godine.

21.11.2023., stadion Maksimir, Zagreb – Kvalifikacije za UEFA Euro 2024, skupina D, Hrvatska – Armenija. Ante Budimir postize pogodak za vodstvo Hrvatske 1:0. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

U posljednjoj minuti prvog dijela je s tridesetak metara iz voleja dobro pucao Modrić, a Čančarević je uz poteškoće ipak uspio doći do lopte. Sudačka nadoknada je ponudila i udarac Brozovića iz nešto manje udaljenosti koji je prošao malo pored stative.

Mreža Armenije se trese i u 52. minuti kada su nakon ubačaja s lijeve strane na skoku u petercu bili Čančarević i Budimir, no pogodak zbog prekršaja u napadu opravdano nije priznat.

Dobru priliku Hrvatska je imala pet minuta kasnije kada je nakon udarca Kramarića s dvadesetak metara Čančeravić odbio loptu do Pašalića, no golman Armenije brani i njegov prizemni udarac upućen sa šest metara iskosa.

Odličnu akciju domaćin je odigrao i u 59. minuti kada je Modrić dubinskim dodavanjem proigrao Kramarića koji je proslijedio loptu za Pašalića, a njegov ubačaj s lijeve strane na drugu stativu u posljednji trenutak ispred Budimira izbija Tiknizyan.

U 64. minuti je s dvadesetak metara snažno pucao Gvardiol, ali lopta je išla ravno u Čančarevića. Nedugo potom je sa 17 metara pokušao i Budimir, no lopta odlazi visoko iznad gola.

Nakon prodora u 75. minuti Modrić je s desne strane tražio Budimira, no ispred njega do lopte dolazi Calisir koji je skrenuo loptu prema vlastitom golu nakon čega je Čančarević uspio upisati obranu. Uslijedio je ubačaj iz kuta nakon kojeg se lopta odbija do Brozovića, a njegov snažan udarac s 15 metara koji je išao pod samu gredu odlično brani golman Armenije.

Pašalić je u 83. minuti ubačajem s lijeve strane na drugoj stativi pronašao svog prezimenjaka Marca, no on je iz blizine zatresao vanjski dio mreže. U 90. minuti je iz daljine pucao Sučić za još jednu sigurnu obranu armenskog vratara.