HRVANJE S HRVATSKOM: Navijanje ili divljanje

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO, Josip Regovic/PIXSELL

U nas još nije jasno definirana razlika između nogometnog navijaštva i divljaštva, a zdrava navijačka jezgra iz svojih redova nije uklonila kukolj koji je ugrožava i zbog čijeg izgreda omiljeni klub u blagajnu UEFA-e uplaćuje desetke tisuća eura

Za ljubitelje nogometa prava nogometna sezona počinje tek sada. Završen je jesenski dio Hrvatske nogometne lige, „lige za bedaka“, kako ju je nazivao legendarni novinar Tomislav Židak, a natjecanja u Ligi prvaka ulaze u završnu fazu. Navijački sladokusci gledat će prepune europske stadione, na čijim su tribinama ispremiješani gledatelji protivničkih momčadi koji se nadmeću scenografijom i kostimografijom s obilježjima svojih klubova.

Na većinu europskih stadiona roditelji dovode malodobnu djecu bez straha da će biti ugrožena nasiljem. U nogometu uživaju i pripadnice ljepšeg spola, a gostujući navijači nisu ograđeni kavezima kojima se priječi bliski doticaj s domaćim navijačima.

Utakmice Lige prvaka nisu samo nogometno nadmetanje, nego happening i kolektivno veselje u kojem navijači uživaju u vještinama nogometnih majstora, ali i u ozračju na tribinama. U takvom ugođaju nogometna utakmica vraća se izvornom smislu sporta – sportskom nadmetanju i navijačkom ohrabrivanju natjecatelja u skladu sa sportskim pravilima.

Iako je Hrvatska već desetak godina članica Europske unije, zbivanja na hrvatskim stadionima daleko su od europskih nogometnih standarda u Španjolskoj, Njemačkoj, Portugalu, Velikoj Britaniji i drugim europskim zemljama. Veći dio onog što gledamo na travnjacima nalik je nadmetanju amatera na seoskoj livadi, a tribine su pretvorene u bojišnicu koju nadzire policija – njezino pojačano djelovanje plaćaju porezni obveznici – koja sprječava sukobe zaraćenih navijačkih plemena. Sve je češće izvanstadionsko nasilje, na unaprijed dogovorenim bojišnicama kao što je bilo za posljednjeg susreta između Dinama i Hajduka, kad su pripadnici Bad Blue Boysa i Torcide dogovorili tučnjavu oko jezera Bundek. Policija ih je u tome spriječila. Šteta. Bilo bi dobro da ih je, do sljedećeg susreta oko Dugopolja, prepustila međusobnom zamlaćivanju.

Kako europeizirati nogomet

Hrvatsku nogometnu ligu ne bismo trebali poistovjećivati s Hrvatskom nogometnom reprezentacijom, visoko pozicioniranom u europskom nogometu i sastavljenom od igrača stasalim u organiziranim europskim klubovima, prema kojima su naši klubovi nalik na seljačke radne zadruge. Ako je vrh nogometnog umijeća ono što su u tzv. derbiju pokazali Dinamo i Hajduk, onda bi zbog mizerna loptanja i posrtanja igrača na travnjaku trebalo proglasiti klupski stečaj, a preplaćenim upravama, trenerima i „igračkim zvijezdama“ naložiti da gledateljima vrate novac za kupljene ulaznice.

Može li se situacija u hrvatskom nogometu barem donekle uskladiti s europskim nogometnim standardima? Od umijeća baratanja loptom na travnjaku do uspostave kompetentnih uprava koje su se – osim rijetkih iznimaka – pokazale nesposobnim čak i u trgovanju igračima i trenerima, na čemu se, nažalost, temelji današnji nogomet. Igra je odavno zamijenjena biznisom i to je glavni izvor infekcije kojom je zaražen najpopularniji sport današnjice.

Kad je riječ o sportu, najprije bismo trebali pomesti smeće ispred svojih medijskih vrata. Mediji, osobito elektronski, znatnim dijelom snose krivicu za napuhavanje nepostojećeg i prikrivanje nogometnih devijantnosti. Iz tjedna u tjedan slušamo trivijalne izjave trenera i igrača uoči i poslije utakmica („Dobro smo se pripremili“, „Respektiramo protivnika“, „Dat ćemo sve od sebe“, „Računamo na potporu gledatelja“, „Unatoč dobroj igri nismo ostvarili željeni rezultat“ i slične fraze), a nitko se od sportskih novinara ne pita koga te banalnosti zanimaju. Najavljuju li, možda, ugledni slikari i redatelji svoje izložbe ili predstave? Ili je to rezervirano samo za trećerazredne nogometne stručnjake?

Posebna su priča sukomentatori u studiju koji si umišljaju da su akademici nogometa koji će neukom puku objasniti ono što je upravo gledao… Može li itko od njih objasniti frazu „u fazi napada“ i „u fazi obrane“? Ne kaže li se to na hrvatskom jeziku „u obrani i u napadu“?

Što je uloga urednika prijenosa? Da gledateljima posreduje trivijalnosti gostujućih „stručnjaka“? Nekad je legendarni sportski novinar Mladen Delić u radijskim prijenosima nogometnih utakmica dojmljivije dočaravao zbivanja na terenu nego danas televizijski amateri i njihovi gosti u studiju zajedno.

Zanimljivo je i novinarsko prognoziranje rezultata utakmica na temelju procjene vrijednosti igrača na svjetskom placu. Ako neka momčad vrijedi 500 nečega, a druga 200, rezultat je posve predvidiv!? Mjerni sustav nalik na onaj kojim se određuje tržišna cijena tovljene junadi.

Nedavno je završen kolektivni plač nad gorkom sudbinom navijačkih izgrednika u grčkim zatvorima, popraćen osudama tamošnjih istražnih i pravosudnih institucija. Jer se u nas huliganstvo kažnjava simboličnim prekršajnim kaznama pa bi, valjda, tako trebalo biti i u drugim zemljama.

Oslobođeni izgrednici i njihovi prijatelji koji su ih dočekali na zagrebačkom aerodromu najbolje su pokazali tko su i što su. Neoprostiva je greška Vlade što im – iz državnog proračuna – za višemjesečni boravak u grčkim zatvorima nije isplatila dnevnice.

Navijaštvo ili divljaštvo

U nas još nije jasno definirana razlika između navijaštva i divljaštva. Zdrava navijačka jezgra iz svojih redova nije uklonila kukolj koji ugrožava pristojne gledatelje i zbog čijeg izgreda omiljeni klub u blagajnu UEFA-e uplaćuje desetke tisuća eura. A dobro se zna tko izvikuje rasističke uvrede igračima i baca baklje na teren. Zašto nijedan od hrvatskih nogometnih klubova na stadionu ne izvjesi transparent „Pirotehničko i svako drugo divljaštvo nanosi golemu štetu klubu za koji navijate“. Zašto se omiljeni igrači, primjerice Petković i Livaja, uoči utakmice ne obrate potencijalnim izgrednicima apelom da se suzdrže od huliganskih ispada? Zašto hrvatska policija i pravosuđe nemaju barem približne ovlasti kao grčko, španjolsko ili englesko?

Jednostavna pitanja na koja nema odgovora. Zato treba gledati Ligu prvaka, nogomet za civiliziranu publiku koja uživa u sportskom događaju. Za divljake na našim stadionima trebalo bi organizirati nogometna natjecanja u divljini, izvan domašaja pristojnih navijača, u kojoj bi mogli odmjeriti snage s četveronožnim grabežljivcima, nenaviknutim na spodobe s palicama i bakljama.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.