Hajduk i Dinamo na rasprodanom Poljudu u siromašnom derbiju odigrali bez pogodaka

12.03.2022., stadion Poljud, Split - Hrvatski Telekom Prva liga, 27. kolo, HNK Hajduk - GNK Dinamo. Amer Gojak, Filip Krovinovic. Photo: Miroslav Lelas/PIXSELL

Miroslav Lelas/Pixsell

U najvećem derbiju hrvatskog sporta Hajduk i Dinamo su pred rasprodanim Poljudom u okviru 27. kola HT Prve lige odigrali susret bez pogodaka.

Prilikama vrlo siromašnu utakmicu pružili su najveći rivali hrvatskog nogometa, a pogotovo siromašan bio je drugi dio susreta u kojem se praktički od 65. minute nije dogodilo apsolutno ništa spomena vrijedno pred vratarima.

Dinamo tako ni drugi put ove sezone nije svladao Hajduk, ali je zadržao pet bodova prednosti pred ‘Bilima’ koji su i nakon ovog dvoboja četvrti na ljestvici.

Vrlo žestoko su domaćini ušli u dvoboj te iz uvodnog pritiska već u 5. minuti kreirali odličnu situaciju. Dugu loptu Eleza glavom je pod pritiskom odlično spustio Livaja za natrčalog Melnjaka, ali njegov snažan udarac iz voleja s trinaest metara nije bio dovoljno precizan te je Livaković odličnom reakcijom upisao prvu obranu vratara na utakmici.

Gosti su prvi dobar dolazak u posljednju trećinu imali u 12. minuti kada je na ubačaj s desne strane domaća obrana loše reagirala te je Petković nečuvan (i iznenađen) došao do lopte, napadač ‘Plavih’ pokušao je u padu zaprijetiti, ali poslao je loptu daleko od okvira vrata.

12.03.2022., stadion Poljud, Split – Hrvatski Telekom Prva liga, 27. kolo, HNK Hajduk – GNK Dinamo. Amer Gojak, Filip Krovinovic. Photo: Miroslav Lelas/PIXSELL

Generalno je prvih dvadesetak minuta igre u potpunosti pripalo ‘Bilima’ koji su konstantnim pritiskom gotovo u potpunosti onemogućavali goste u ‘smirivanju igre’, pri tom ‘u valovima’ probijajući posljednju liniju u posljednjoj trećini, ali osim nekoliko velikih gužvi koje su uspijevali na vrijeme očistiti ‘Plavi’, većih uzbuđenja pred vratarima nije bilo.

S vremenom je Dinamo uspostavio blagu prednost u posjedu, primarno jer su gosti u izlascima pažljivo birali dodavanja, igrajući bez pretjeranog rizika, a Dambrauskasova momčad je usprkos dinamičnim kretanjima teško dolazila do čiste situacije za kreiranje eventualne prijetnje.

Nakon podužeg perioda isprepletenog nepovezanom igrom (i dodatnim rastom tenzija) s obje strane gosti u 41. minuti stižu vrlo, vrlo blizu pogotka. Gojak je lijepom varkom prevario Biuka i otvorio si prostor za ubačaj s desne strane napada, savršeno je poslužio Oršića koji u punom trku glavom gađa desni kut i pogađa vratnicu!

Uslijed novog kraćeg pritiska Hajduka gosti su u prvoj od dvije minute nadoknade prvog poluvremena istrčali u kontru koju je na kraju udarcem s osamnaest metara okončao Gojak, bila je to još jedna odlična prilika za ‘Plave’, ali lopta je završila malo pored vratnice.

12.03.2022., stadion Poljud, Split – Hrvatski Telekom Prva liga, 27. kolo, HNK Hajduk – GNK Dinamo. Koreografija navijaca Hajduka, Torcide. Photo: Miroslav Lelas/PIXSELL

U nastavak je Valdas Dambrauskas bio primoran ući s dvije promjene, zbog ozljede je igru napustio Grgić, a zbog mučnine Biuk, umjesto njih na travnjak su istrčali Vuković i Mlakar.

Kao na početku dvoboja i na otvaranju drugog poluvremena Hajduk je bio konkretniji u igri prema naprijed, ali – ponovno – u samoj završnici gosti kvalitetnim postavljanjem otklanjaju opasnije dolaske domaćina.

Prvu prijetnju u nastavku kreirali su Splićani. Livaja je u 56. minuti primio loptu na lijevoj strani napada, izbacio Lauritsena i iskosa s petnaest metara poluvisoko gađao suprotni kut, a Livaković odbijanjem upisao svoju drugu obranu na utakmici.

U 59. minuti je Livaja desno iskosa s osamnaest metara vanjskim dijelom kopačke poslao loptu prema gornjem suprotnom kutu Livakovićevih vrata i pogodio gredu.

Četiri minute poslije Sahiti je imao odličan prodor pored nekoliko suparničkih igrača, ali njegov udarac s dvanaest metara pravovremenim postavljanjem blokirao je Lauritsen. Uskoro su Sahiti i Krovinović napustili igru, a umjesto njih ušli Kalinić i Čolina.

12.03.2022., stadion Poljud, Split – Hrvatski Telekom Prva liga, 27. kolo, HNK Hajduk – GNK Dinamo. Navijaci Dinama, Bad Blue Boysi izrazili su podrsku narodu Ukrajine. Photo: Miroslav Lelas/PIXSELL

12.03.2022., stadion Poljud, Split – Hrvatski Telekom Prva liga, 27. kolo, HNK Hajduk – GNK Dinamo. Bakljada navijaca Hajduka Torcide

Osim navedenog pred vratarima se u drugom dijelu nije događalo doslovno ništa spomena vrijedno, pa ni tijekom pet minuta sudačke nadoknade. Dinamo se prilično jednostavno i strpljivo branio, Hajduk pred sam kraj ostao i bez snage za konačni juriš, tako da je susret zaključen bez pogodaka.

U sljedećem kolu Hajduk će na Poljudu ugostiti Lokomotivu, dok će Dinamo biti gost u Koprivnici kod Slaven Belupa. Program ovog kola zaključuje se sutrašnjim okršajima Hrvatskog dragovoljca i Rijeke (15:00) te Osijeka i Gorice (17:05).