Gheorghe Hagi ima svoju akademiju, a njegova Farul Constanta plasirala se u play-off rundu za prvaka kao vodeća u prvenstvu

Autor:

in meciul de fotbal dintre Farul Constanta si Petrolul Ploiesti, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, sambata 18 februarie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Farul Constanta

Rumunjska od 1998. nije ostvarila plasman za Svjetsko prvenstvo, a od 2000. godine je samo dva puta stigla do Europskog prvenstva te nije uspjela proći grupnu fazu na Euru 2008. i 2016. godine. Svoj pokušaj da se plasira na sljedeći Euro u Njemačkoj započinje kvalifikacijskim utakmicama protiv Andore i Bjelorusije, koje su na rasporedu krajem ovog mjeseca.

Gheorghe Hagi odveo je Rumunjsku do četvrtfinala Svjetskog prvenstva 1994. i naširoko ga se smatra najboljim igračem svih vremena.

“Hagi za predsjednika”, skandirale su stotine tisuća navijača.

Rumunjska je na putu do četvrtfinala SP-a 1994. pobijedila Kolumbiju i domaćina SAD u skupini te Argentinu u osmini finala. Uslijedio je poraz od Švedske na jedanaesterce tako da je val neviđene ljubavi prema naciji izgubio zamah.

Dvije godine kasnije, unatoč tome što se Hagi nije kandidirao na predsjedničkim izborima u Rumunjskoj, ljudi su ipak glasovali za njega. Njegovo ime ispisali su po svojoj ruci, a dobio je nekoliko tisuća glasova (čak više od nekih službenih kandidata).

Tijekom profesionalne karijere, koja je završila 2001. u Galatasarayu Hagi je nastupao za Real Madrid i Barcelonu. Za reprezentaciju Rumunjske u kojoj je bio do 2000. upisao je 124 nastupa i postigao 35 golova. Zanimljivo, zvali su ga Maradona s Karpata, a 1994. osvojio je četvrto mjesto na dodjeli nogometne nagrade Ballon d’Or. Pele ga je još 2004. godine uvrstio na popis 125 najboljih svjetskih igrača.

“Imao sam osobnost, dobru kontrolu lopte i bio brz. Odrastao sam sa Nizozemskom 70-ih prošlog stoljeća, a Johan Cruyff bio je moj idol. Većinu vremena nosio sam dres sa brojem 10 i znao što to znači. Moja ambicija uvijek je bila biti najbolji. To je bila moja najveća motivacija”, rekao je Hagi.

Nakon toga okrenuo se trenerskoj karijeri i to samo nekoliko mjeseci nakon što se povukao iz profesionalnog nogometa. Njegov prvi posao bila je upravo reprezentacija Rumunjske.

Za kralja, kako ga zovu u Rumunjskoj, bio je to težak početak. Njegova momčad izgubila je od Slovenije u dvije utakmice play-offa za Svjetsko prvenstvo i time propustila turnir prvi put od 1986. godine.

U trenerskom poslu bilo mu je teže jer stvari na početku nisu bile sjajne, ali sada je drugačije.

Sada ima 58 godina te je vlasnik i glavni trener rumunjskog prvoligaša Farul Constanțe, koja je regularni dio prvenstvene sezone završila na vodećem mjestu u poretku i ujedno se plasirala u play-off rundu za prvaka. Uz to, pokrenuo je svoju nogometnu akademiju za mlade u Ovidiuu. Njegov san je stvaranje generacije, koja će uvesti Rumunjsku u borbu za osvajanje Svjetskog prvenstva.

Od pokretanja akademije pridružilo joj se više od 200 djece iz cijele zemlje, a angažirano je oko 100 djelatnika.

Akademija je preuzela trećeligaša Viitorul Constantu, koja je u sezoni 2016./17. osvojila naslov prvaka, a dvije sezone kasnije postala pobjednik Rumunjskog Kupa. Prije dvije godine Viitorul se spojio sa Farulom u kojem je Hagijev vlastiti nogometni put započeo kada je imao samo deset godina.

Jedan od onih koji su napredovali na akademiji je njegov sin Ianis, koji je sada član Rangersa.

“Dobar igrač može ići raditi svoj posao bilo gdje. Ianis je u sezoni 2020./21. osvojio nagradu za najboljeg mladog igrača Rangersa prije nego što je ozlijedio ligamente koljena. Prilično dobro se prilagodio, a njegova ozljeda je loša sreća. Imao sam dvije prilike da zaigram u Premier ligi i žao mi je što sam obje propustio. To je zemlja koju volim i poštujem”.

1990. godine Newcastle i Tottenham bili su zainteresirani za dovođenje Hagija, a četiri godine kasnije Cruyff i Barcelona bili su na istom tragu. Na kraju završio je u Galatasarayu.

“Kao klinac volio sam Kevina Keegana, koji je bio jedan od mojih idola. Imao sam želju igrati za Newcastle, ali teško je odoljeti kada vas Cruyff nazove i zamoli da idete s njim u Barcelonu. Tada sam se odlučio za Galatasaray, koji je imao cilj ostvariti kontinentalni uspjeh”, kazao je Hagi.

“Napisao sam knjigu. Stavio sam unutra sve o mojoj taktici, mojoj filozofiji, o tome kako ja vidim nogomet. Morate početi s osnovama, prvo raditi jednostavne stvari, a zatim ići korak po korak prema kompliciranijim. Moj moto je: Rođen sam da pobjeđujem, a ne samo da postojim pa to pokušavam primijeniti u svemu što radim i želim inspirirati one s kojima radim da učine isto. Cruyff je moja inspiracija, a način na koji je radio stvari bio je jednostavno nevjerojatan. Toliko sam naučio od njega te njegovih ideja i metoda”, dodao je.

Cilj njegove akademije je promovirati najmanje dva igrača u prvu momčad.

“Cijela ova akademija je moj način da nešto vratim nogometu jer sam se uvijek osjećao dužnim. Vratio sam se u Constanțu jer tamo sam rođen. Ovo je moje mjesto i radim na stvaranju prvaka. Želim stvoriti svjetske prvake. Vjerujem u posao, koji radim i u talent rumunjskih igrača. Morate postaviti najveće ciljeve i neumorno vjerovati. Inače, nećete učiniti puno”, zaključio je Hagi.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.