Fantastični Nikola Jokić odveo Denver Nuggetse do pobjede u petoj utakmici finala i prve NBA titule

Jun 12, 2023; Denver, Colorado, USA; The Denver Nuggets celebrate after center Nikola Jokic (15) was awarded the Bill Russell NBA Finals MVP Award after winning the 2023 NBA Finals against the Miami Heat at Ball Arena. Mandatory Credit: Kyle Terada-USA TODAY Sports Photo: Kyle Terada/REUTERS

Kyle Terada/REUTERS

Denver je s 94-89 pobijedio Miami u petoj utakmici finala NBA doigravanja i tako s ukupnih 4-1 došao do prve titule prvaka u franšiznoj povijesti. Utakmica je prelomljena tek u zadnjoj minuti, Jimmy Butler je kod 92-89 za Nuggetse iz teške pozicije na 17 sekundi prije kraja promašio tricu za izjednačenje a nakon što je Bruce Brown na drugoj strani stavio dva bacanja za +5, Kyle Lowry je 12 sekundi prije isteka vremena promašio tricu koja bi Heatu dala barem kakvu-takvu nadu za pobjedu.

Nikola Jokić je opet bio sjajan, kroz finalnu seriju imao je prosjeke od 30.8 koševa, 13.5 skokova i osam asistencija, dok je u petoj utakmici imao 28 koševa (12/16), 16 skokova i četiri asistencije, uz dodatak da je deset zabio u zadnjoj četvrtini, kad se utakmica prelamala. Jamal Murray bio je na 14 koševa (6/15) i po osam skokova i asistencija, Michael Porter Jr 16 koševa (7/17) i 13 skokova.

Miami se nije predavao, imao je plus deset sredinom druge četvrtine, plus osam početkom treće a zadnje vodstvo, doduše minimalno, imali su na dvije mkinute prije kraja kod 89-88. Jimmy Butler je zabio 21 uz slabašan 5/18 šut, Bam Adebayo imao je 20 koševa (9/20) i 12 skokova, Max Strus (5/12) i Kyle Lowry (4/13) zabili su po 12 za Heat čiji su igrači s ukupnih 9/35 pogodili svaku četvrtu tricu.

OZNAKE: nikola jokić