Do kraja desetljeća moramo postići potpunu neovisnost o ruskom plinu, poručili su iz Europskog parlamenta

Autor:

Renata Škudar

Oko 40 posto prirodnog plina koji se koristi u Europi dolazi iz Rusije, kao i četvrtina sirove nafte, i zbog toga Europska unija do sada nije uvela sankcije na uvoz energenata iz Rusije. Umjesto toga ponovila je plan o što bržoj tranziciji na održive izvore energije, smanjenju potrošnje energije i pronalasku alternativnih dobavljača.

SAD je u utorak najavio da uvodi embargo na uvoz ruske sirove nafte i plina, a Velika Britanija će postupno ukidati uvoz energenata iz Rusije – do kraja 2022. No Njemačka neće zabraniti uvoz energenata iz Rusije kao odmazdu za invaziju na Ukrajinu jer bi to Njemačku gurnulo u kaos, a što bi “prije bila pobjeda, nego poraz za Kremlj”, kako su naglasili njemački dužnosnici. 

Jedna od glavnih rasprava na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u  Strasbourgu vodila se oko rasta cijena energenata i manipulacija na tržištu plina. Cijene plina dosegnule su svoj vrhunac u prosincu 2021. kada su bile četiri i pol više nego u siječnju iste godine.

“Imamo pravo misliti da postoji namjerno manipuliranje tržištima energenata koje pogađa Europsku uniju. Oni koji će najviše platiti su građani. Možemo reći da su naše rezerve dovoljne za sadašnje potrebe, ali nisu dovoljne na dugi rok”, istaknuo je Cristian- Silviu Busoi, predsjednik parlamentarnog Odbora za industriju, istraživanje i energetiku.

Kadri Simson, povjerenica Europske komisije za energetiku najavila je zakonodavni prijedlog koji će propisati da se podzemne zalihe plina moraju napuniti do barem 90 posto kapaciteta do 1. listopada svake godine.

“Naša je vizija postizanje potpune neovisnosti o ruskom plinu do kraja ovog desetljeća. To uključuje povećanje opskrbe ukapljenim zemnim plinom, raznolikost energetskih izvora i smanjenje potražnje za energijom”, najavila je Kadri Simson.

Europarlamentarci su upozorili kako se Putin i Gazprom već duže vrijeme ‘igraju’ s cijenama plina i namjerno zadržavaju ogromne količine plina za europsko tržište, iako je bilo dovoljno količina u Rusiji.

https://www.nacional.hr/14-dan-invazije-na-ukrajinu-9-ozujak-2022/

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.