Erupcija donedavno premršavog veznjaka, Theo Leoni je prvi asistent i drži Anderlecht na vrhu lige

RSC Anderlecht v Sporting Charleroi - Jupiler Pro League ANDERLECHT, BELGIUM - AUGUST 27 : Leoni Theo midfielder of Anderlecht during the Jupiler Pro League match between RSC Anderlecht and Sporting Charleroi on August 27, 2023 in Anderlecht, Belgium, 27/08/2023 Anderlecht Belgium PUBLICATIONxNOTxINxFRAxBEL Copyright: xVincentxKalutx

Vincent Kalut

Ako pogledamo u povijest belgijskog nogometa, Anderlecht je bez konkurencije najveći tamošnji klub: 34 puta su bili prvaci države, devet puta su osvojili nacionalni kup, dva puta su ponijeli trofej UEFA-inog Kupa pobjednika kupova, jednom Kup UEFA te još dvaput su uzeli europski Superkup.

Međutim, Anderlecht zadnjih godina ne briljira, nakon što je klub u periodu od sezone 09/10 do 16/17 osvojio pet titula, u sljedećih šest sezona dva treća mjesta stoje kao najbolji rezultati. Belgijski klupski nogomet raste, uz Club Brugge koji je osvojio četiri titule u zadnjih šest sezona tu su još Gent, Genk, Union SG, Antwerp, Charleroi, Standard Liege…sve redom ozbiljni klubovi koji Jupiler ligu čine vrlo zahtjevnom.

Ipak, ovo bi mogla biti sezona velikog povratka za Anderlecht. Briselski klub nakon, doduše nepotpunog, desetog kola stoji na vrhu s 21 bodom, ispred Union SG-a i Genta koji imaju dva boda i jednu utakmicu manje.

Anderlecht ljetnim prodajama nije puno izgubio: vratar Bart Verbruggen je za 20 milijuna eura otišao u Brighton, stoper Hannes Delcroix za 3 milijuna u Burnley  a desni bek Amir Murillo u Marseille za 2.5 milijuna. S druge strane, iz Nice je za 5 milijuna eura kupljen danski reprezentativni napadač Kasper Dollberg, dosadašnji napadač Boca Juniorsa Luis Vazquez za 4.5 milijuna, dobro poznati Thorgan Hazard iz Dortmunda za 4 milijuna eura, kao slobodan igrač iz Nice je došao vratar Kasper Schmeichel a na posudbu iz Seville je došao iskusni danski veznjak Thomas Delaney. U rubrici novih igrača je ukupno 14 imena, od toga dva iz druge momčadi Anderlechta koja igra drugu ligu. Jedan je 19-godišnji vratar Timon Vanhoutte koji još nema nijedan nastup ove sezone i koji, neće se valjda momak naljutiti, nije važan za ovu priču. Drugi je itekako bitan, zove se Theo Leoni, ima 23 godine, igra na poziciji centralnog veznog i pravi je primjer „late bloomera“, igrača koji sazrije, doslovno eksplodira na najvećoj sceni, prilično kasno.

Doduše, treba reći da je Leoni prošle godine povremeno bio priključivan prvoj momčadi, u kupu protiv drugoligaša Lierse Kempenzonena je igrao 56 minuta dok je u prvenstvu skupio 83 minute u šest utakmica, dakle prosječno 15-ak minuta po utakmici. Bilo je zapravo krajnje vrijeme da Leoni, rožen 2000., zaigrao na najvišoj razini, Anderlecht trenutno u drugoj momčadi drži samo u-23 igrače.

U prvom kolu sezone i porazu kod Union SG-a ljevonogi Leoni je ušao u 68. minuti i od tada je svaku sljedeću utakmicu počeo u prvih 11. Povjerenje trenera Briana Riemera opravdao je sa pet asistencija u sljedećih devet utakmica, u toj kategoriji uz vršnjaka Maxima De Cuypera iz Club Bruggea drži prvo mjesto lige, jednim golom te ukupno sjajnom igrom u oba smjera. Leoni predvodi ligu i u broju osvojenih duela na tlu, ukupno je kreirao 19 prilika za gol, presjekao je 15 lopti…

„Uvijek sam se trudio ostati pozitivan“, rekla je nova zvijezda belgijskog nogometa na pitanje kako sada gleda na činjenicu da su mnogi mlađi igrači iz druge Anderlechtove momčadi prije dobivali priliku u prvoj ekipi. Leoniju se kao problem uvijek isticala njegova nedovoljna fizička snaga, što sada očito više nije problem.

Za kraj još jedna anegdota: u subotnjoj 3-1 pobjedi Anderlechta nad Mechelenom Leoni, koji inače nosi broj 17, jedan je kratak period igrao s jedinicom na leđima. Ne zato što je kao Olivier Giroud morao na vrata, nego mu se u igri broj sedam doslovno odlijepio sa dresa.