Dirljive scene iz Bruxellesa: Belgijski navijači pružili podršku gostima iz Švedske

epa10922608 Banners by Swedish fans during the UEFA EURO 2024 group F qualification round match between Belgium and Sweden in Brussels, Belgium, 16 October 2023. The match has been suspended due to a terrorist attack by a gunman that killed two Swedes elsewhere in Brussels.  EPA/OLIVIER MATTHYS

EPA/OLIVIER MATTHYS

Sinoćnji susret kvalifikacija za EURO između Belgije i Švedske u Bruxellesu je prekinut na poluvremenu zbog ubojstva dva švedska državljana na gradskim ulicama. Napadač je ubio dvoje Šveđana uoči utakmice pet kilometara od stadiona King Baudouin, no utakmica je uprkos tome počela.

Ipak, prije početka susreta nogometaši Švedske nisu znali šta se točno desilo, a kada su ušli u svlačionicu saznali su za tragičan događaj, te su odbili nastaviti susret, što su “Crveni vragovi” prihvatili.

U trenutku prekida rezultat je bio 1:1. Gosti su poveli u 15. minuti golom Viktora Gyokeresa, a izjednačio je Romelu Lukaku iz jedanaesterca u 31. minuti. “Nakon sumnje da se večeras dogodio teroristički napad u Bruxellesu, odlučeno je nakon konzultacija s dva oba tima i lokalnim policijskim vlastima da se utakmica između Belgije i Švedske prekine,” poručili su u ponedjeljak iz UEFA-e.

Navijači obje reprezentacije su, prema preporuci tamošnje policije, zadržani skoro tri sata na stadionu zbog njihove sigurnosti, a belgijski navijači su u jednom trenutku počeli skandirati “Švedska, Švedska” i na taj način pružili podršku gostima.

Podsjetimo, pucnjava se dogodila u ponedjeljak oko 19 sati u četvrti Molenbeek. Kako prenose mediji, počinitelj je navodno sišao s motora i otvorio vatru iz automatskog oružja usmrtivši dvije osobe za koje se navodi kako su bile u dresovima švedske reprezentacije.

Prema Het Laatste Nieuws, počinitelj je prvo pucao na više ljudi na ulici, koji su pokušali potražiti sklonište u zatvorenom prostoru. Počinitelj je tada navodno pucao u dvoje ljudi u taksiju, a zatim pobjegao. Društvenim mrežama kruži video na kojem muškarac, vjerojatno počinitelj pucnjave, na arapskom govori da se osvećuje za smrt muslimana te da je upucao trojicu Šveđana. U njemu, kako prenosi ‘Sudinfo’, tvrdi kako je pripadnik Islamske države. “Živimo za svoju vjeru, umiremo za svoju vjeru,” rekao je u jednom od videa.

Napadač iz Bruxellesa ubijen je u utorak ujutro u policijskoj akciji. Bruxelleska policija jutros je ustrijelila Abdeslama Lassoueda u kafiću u Schaerbeeku. Reanimiran je i u kritičnom stanju prevezen u bolnicu. Tamo je preminuo. M;inistrica unutarnjih poslova Annelies Verlinden istaknula je da ne mogu isključiti da nije imao suučesnika.