Dinamo uvjerljivim izdanjem te golovima Šutala i Oršića stigao do slavlja nad Rijekom na Maksimiru

30.01.2022., stadion Maksimir, Zagreb - Hrvatski Telekom Prva liga, 21. kolo, GNK Dinamo - HNK Rijeka. Mislav Orsic Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Matija Habljak

U derbiju 21. kola HT Prve lige Dinamo je pred 4 194 gledatelja na Maksimiru rezultatom 2-0 (2-0) svladao Rijeku i tako trinaestom ligaškom pobjedom u sezoni s 43 boda na kontu, uz utakmicu manje od Osijeka i Rijeke, na vrhu ljestvice stekao tri boda prednosti pred prvim pratiteljima.

Riječkom prvoligašu ovo je bila jubilarna tisućita Prva HNL utakmica, u kojoj su ovim raspletom upisali peti ligaški poraz u sezoni te ukupno 282. u elitnom razredu domaćeg nogometa. Dinamu je, s druge strane, ovo bila prva ovosezonska pobjeda nad Rijekom, a ukupno jubilarna 50. u njihovom 90. međusobnom ligaškom okršaju.

Uvjerljivo izdanje ‘Plavih’ pogocima za slavlje okrunili su Josip Šutalo u 22. te Mislav Oršić u 42. minuti okršaja.

Iako su uvodno obje momčadi organizirale po nekoliko dobrih dolazaka u posljednju trećinu Dinamo je bio taj koji se vrlo brzo nametnuo suparniku.

Prvo pravo uzbuđenje vidjeli smo u 7. minuti kada su ‘Plavi’ prekrasno izigrali desnu stranu domaće obrane, u završnici Oršić ubacivanjem u sredini tražio Andrića, koji na četiri metra u duelu s Vukčevićem ne uspijeva doći do lopte te pada na travnjak. Dinamovi igrači tražili su kazneni udarac, a sudac Igor Pajač s VAR kolegama Belom i Zobenicom odradio tihu VAR provjeru i zaključio da nema elemenata za najstrožu kaznu.

Nastavio se pritisak Kopićeve momčadi, pa smo tako več u 12. minuti nakon još jednog ubačaja svjedočili korištenju VAR-a. Ovaj put su Pajač i kolege provjeravali eventualno igranje rukom Velkovskog u duelu sa Šutalom, ali i ovaj put sudačka postava odlučuje da nema riječi o kaznenom udarcu.

Uslijedila su dva dalekometna pokušaja gostiju preko Murića i Čerina, ali pravih izazova za Livakovića nije bilo.

Evidentno vrlo motivirani Oršić u 21. minuti snažnim, preciznim udarcem s devetnaest metara tjera Labrovića na odbijanje u korner poslije kojeg ‘Plavi’ stižu do rezultatske prednosti. Poslije kratke kombinacije s Bočkajem, Oršić je ubacio u sredinu gdje Andrićev udarac glavom Labrović odlično brani, ali odbijenu loptu spretno u mrežu posprema Šutalo za 1-0 i svoj drugi ligaški pogodak u sezoni i ukupno u 42. Prva HNL nastupu. Nakon podužeg provjeravanja pozicije Andrića prethodno pogotku (više od dvije minute), suci su u konačnici potvrdili da Dinamo ima vodstvo.

30.01.2022., stadion Maksimir, Zagreb – Hrvatski Telekom Prva liga, 21. kolo, GNK Dinamo – HNK Rijeka. Sudac Igor Pajac, Anton Kresic Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Nije Rijeka u ovom periodu imala odgovor na Dinamovu igru. U 28. minuti je poslije još jedne dobre akcije Ademi uputio snažan udarac sa sedamnaest metara u donji lijevi kut, ali zaposleni Labrović i to je uspio odbiti u korner.

Tek u 35. minuti svjedočimo još jednom dobrom dolasku ‘Bijelih’ naprijed, u izglednoj je poziciji za pogodak bio Čerin, ali njegov udarac s petnaest metara odlično je blokirao dobro postavljeni Theophile.

Odličnu priliku Dinamo je imao u 42. minuti, ali Oršić lijevo na sedam metara nije uspio kvalitetno primiti zahtijevnu loptu, pa je pravovremeno istrčali Labrović otklonio opasnost po svoja vrata.

30.01.2022., stadion Maksimir, Zagreb – Hrvatski Telekom Prva liga, 21. kolo, GNK Dinamo – HNK Rijeka. Nediljko Labrovic Photo: Slavko Midzor/PIXSELL

Ipak, potpuno dominantni domaćini samo minutu poslije stiužu do povećanja rezultatske prednosti. Odličan posao napravio je Andrić koji se na desnoj strani napada othrvao pritisku Velkovskog, sjurio u šesnaesterac i uklizavanjem prije kontakta s Čestićem uspio odigrati lijevo za usamljenog Oršića koji s dvanaest metara šalje loptu ispod Labrovića za 2-0 i svoj šesti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 63. u 191. Prva HNL nastupu.

30.01.2022., stadion Maksimir, Zagreb – Hrvatski Telekom Prva liga, 21. kolo, GNK Dinamo – HNK Rijeka. Navijaci Dinama, Bad Blue Boysi Photo: Slavko Midzor/PIXSELL

U nastavku smo prvi opasniji dolazak u posljednju trećinu vidjeli u 57. minuti kada je Rijeka odigrala kvalitetnu polukontru koju je ubačajem s desne na suprotnu stranu okončao Murić, bilo je to zahtijevno dodavanje za Drmića koji iz teške pozicije nije uspio pogoditi okvir vrata.

Prethodno ovom događaju strateg domaćih Kopić bio je primoran zbog ozljede izvaditi Perića, umjesto njega u igru je poslao Franjića. Tomić se na svoje prve taktičke promjene odlučio u 58. minuti kada je umjesto Vučkića i Brauta na teren poslao Pavičića i Ampema.

Dojam je da su ‘Plavi’ planski prepustili posjed suparniku u drugom dijelu, suparniku koji nije uspijevao konkretnije s posjedom pritisnuti posljednju liniju Dinama, pa smo tako gledali  prilikama potpuno siromašan period susreta.

Isti je prekinut velikom pogreškom Labrovića, 22-godišnjak je u 64. minuti pod visokim pritiskom Dinama pogrešnim dodavanjem proigrao Ivanušeca koji se sjurio desno i s osam metara iz odlične situacije poslao loptu pored suprotne vratnice.

Prvi Kopićev taktički potez bilo je izvođenje (danas zaista vrlo, vrlo dobrog) Andrića te uvođenje Tolića, koji je ostao na poziciji sprskog napadača, kao formalno najistureniji igrač u fluidnoj napadačkoj liniji ‘Plavih’. Dvije minute poslije (68.) Tomić je odgovorio s još dvije promjene, umjesto (danas nevidljivog) Murića i Selahija na travnjak su istrčali Obregon i Lepinjica.

Osim gore spomenutih dviju situacija, prilikama i uzbuđenjima potpuno siromašno drugo poluvrijeme konačno je obogaćeno u 88. minuti kada su poslije velike gužve gosti preko Pavičića uspjeli matirati Livakovića, ali zbog očite nedozvoljene pozicije Drmića pri asistiranju pogodak opravdano nije priznat.

U samoj završnici, druga od tri minute nadoknade, Dinamo je odigrao prelijepu malonogometnu akciju, u završnici se Ivanušec iz izgledne pozicije na desnoj strani napada odlučio tražiti Bočkaja lijevo, ali bila je zahtijevna pozicija iz koje je novo pojačanje ‘Plavih’ poslalo loptu daleko od okvira vrata.

30.01.2022., stadion Maksimir, Zagreb – Hrvatski Telekom Prva liga, 21. kolo, GNK Dinamo – HNK Rijeka. Mislav Orsic Photo: Matija Habljak/PIXSELL

U sljedećem kolu Dinamo gostuje na Aldo Drosini kod Istre 1961, a Rijeka će na Rujevici biti domaćin Lokomotivi.