Dinamo pobjedom u Skopju izborio nastavak puta u Ligi prvaka

26.07.2022., Nacionalna Arena Todor Proeski, Skopje, Sjeverna Makedonija - Druga utakmica 2. pretkola UEFA Lige prvaka FC Shkupi 1927 - GNK Dinamo. Robert Ljubicic, Arijan Ademi Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Luka Stanzl / Pixsell

Dinamo je izborio plasman u treće kolo kvalifikacija Lige prvaka. Plavi su pred oko petnaest tisuća navijača na stadionu Toše Proeski u Skopju bili bolji od prvaka Sjeverne Makedonije Shkupija rezultatom 0:1 (0:0). Jedini pogodak na utakmici bilo je djelo kapetana Arijana Ademija u 47. minuti susreta.

Izabranici Ante Čačića su tako nakon 2:2 iz prve utakmice u Zagrebu s ukupni 2:3 izborili plasman u sljedeće kolo kvalifikacija gdje će im suparnik biti bugarski prvak Ludogorec koji je s ukupnih 4:2 izbacio irskog Shamrocka.

Dinamo je prvu opasnost pred golom domaćina kreirao u 13. minuti kada su udarci Ivanušeca i Špikića završili u bloku obrane Shkupija. Nakon ubačaja iz kuta uslijedio je pokušaj Ademija kojeg brani Naumovski, a potom u nastavku akcije Perić nije uspio skrenuti u gol ubačaj Oršića.

Makdonci uzvrćaju na isteku 15. minute kada je snažno pod prečku s ruba kaznenog prostora pucao Hamidi, no Livaković je upisao sigurnu obranu.

U 18. minuti iz dobre situacije nakon ubačaja Oršića je glavom sa sedam metara pucao Petković, no golman domaćih je zabilježio obranu.

Shkupi je opasan i 21. minuti kada udarac Abdule glavom sa šest metara nakon ubačaja iz slobodnog udarca odlazi malo iznad prečke. U 30. minuti je pak sa 17 metara udarac okušao i Inacio, a učinak je bio identičan.

Dobru šansu da dođe u vodstvo Dinamo je propustio u 35. minuti kada nakon ubačaja Petkovića put do mreže Shkupija nije uspio pronaći Špikić.

Cephas se u 41. minuti odlično oslobodio Ljubičića nakon čega se brzo po desnoj strani napada sjurio prema golu Livakovića, no njegov prizemni udarac s desetak metara iskosa prolazi malo pokraj suprotne stative.

U drugoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela Petković je pobjegao obrani Shkupija, no u situaciji 1 na 1 s Naumovskim odlučio se na dribling koji mu nije prošao.

Dinamo je u vodstvo došao na početku drugog poluvremena. Menalo, koji je netom prije ušao u igru umjesto Špikića, je u 47. minuti odlično pronašao Ademija koji je sa šest metara poslao loptu pored nemoćnog Naumovskog.

Mreža domaćih se ponovno trese u 50. minuti kada je Petković odlično na drugoj stativi pronašao Menala koji je poslao loptu u gol, no pomoćni sudac je označio zaleđe iako se činilo da je ofenzivac Plavih bio u dozvoljenoj situaciji.

Petković je u akciji i dvije minute kasnije, ali ovaj put Menalo na drugoj stativi nije uspio dobro zahvatiti loptu.

Plavi su u 54. minuti tražili kazneni udarac nakon što je u šesnaestercu Shkupija povučen Oršić, ali danski sudac Kehlet nije se oglasio.

Dinamo je blizu gola bio i u 64. minuti kada ubačaj Ristovskog koji se odbio od bloka u mrežu s par metara nije uspio pospremiti Petkovića kojeg je omeo suparnički branič.

Domaćini su uzvratili dvije minute kasnije kada je Livaković odbio opasan ubačaj Cephasa nakon čega je glavom poslije odbijanca pucao Ali, no lopta je završila ravno u rukama vratara Plavih.

Oršić je u 71. minuti s desetak metara iskosa pokušao pogoditi suprotne rašlje, ali to mu nije pošlo za nogom.

Sedam minuta kasnije je sa skoro trideset metara udaljenosti snažno pucao Inacio, a lopta je pohujala pokraj stative Dinamova gola.

U završnici susreta Dinamo je uspio obraniti stečenu prednost te domaćinu nije dopustio da kreira ozbiljniju opasnost pred golom Livakovića.