De’Aaron Fox odveo Sacramento do pobjede nad Golden Stateom, break Knicksa u Clevelandu

Apr 15, 2023; Sacramento, California, USA; Golden State Warriors guard Stephen Curry (30) misses a three point shot at the buzzer next to Sacramento Kings guard Malik Monk (0) in the fourth quarter during game one of the 2023 NBA playoffs at the Golden 1 Center. Mandatory Credit: Cary Edmondson-USA TODAY Sports Photo: Cary Edmondson/REUTERS

Cary Edmondson/REUTERS

Sacramento Kingsi čekali su dugih 17 godina na NBA play-off pobjedu a nakon što su ostvarili negativan rekord lige, nikad u povijesti se nije dogodilo da jedan klub toliko dugo izbiva iz doigravanja, vratili su se na velika vrata – domaćom pobjedom nad moćnim susjedima iz San Francisca. Kingsi su u prvoj utakmici obranili domaći teren i pobijedili s 126-123 uz sjajnu igru De’Aarona Foxa koji je s 38 koševa (šut 13/27) upisao drugi najefikasniji play-off debi, samo je Luka Dončić (42) prije tri godine zabio više od 25-godišnjeg beka Sacramenta koji je ove sezone na prosjeku od 25 koševa po utakmici.

Nakon prilično izjednačenog prvog poluvremena u kojem su starteri Kingsa promašili prvih 15 šuteva za tri, u trećem periodu Warriorsi su se kod 86-76 odvojili na +10. U zadnjih 12 minuta Fox s 15 koševa (3/3 za tri) i Malik Monk s 13 koševa odveli su utakmicu na stranu Sacramenta. Golden State je imao zadnje tri sekunde za napad, Stephen Curry (30 koševa, šut 11/20) je promašio tricu za odlazak u produžetak.

New York je u Clevelandu napravio „break“ pobjedom 101-97 u ogledu četvrte i pete momčadi Istoka. Knicksi su vodili kroz cijelu utakmicu, u drugoj četvrtini imali su +12, u trećoj +11, u četvrtoj +10 ali Cavaliersi su na 2:12 do kraja poveli s 93-92. Na kraju, može se reći da je presudan bio jedan skok, i to napadački, kod 99-97 na deset sekundi prije kraja Brunson je promašio šut ali Randle je uzeo skok i sačuvao posjed koji je kroz dva bacanja Grimesa pretvoren u konačnih 101-97.

Jalen Brunson imao je 27 koševa (11/24) za Knickse, Julius Randle 19 (7/20) uz deset skokova, Josh Hart 17 (8/11) i deset skokova. Donovan Mitchell je zabio 38 (14/30) uz osam skokova za Cavalierse, Darius Garland 17 (7/13), Jarrett Allen 14 (6/8) i 14 skokova.

U utakmicama odigranim u ranijem nedjeljnom terminu favoriti su opravdali očekivanja, Philadelphia je uz 26 koševa (7/15) Joela Embiida i 23 koša (8/21) i 13 asistencija Jamesa Hardena s 121-101 pobijedila Brooklyn dok je Boston s 112-99 pobijedio Atlantu, Jaylen Brown zabio je 29 (12/23), Jayson Tatum 25 (10/23) a Derrick White 24 (7/13).