Danska i Francuska za naslov europskog prvaka

epa11106703 (L-R) Sweden’s Daniel Pettersson, Sweden’s Sebastian Karlsson, Sweden's Jonathan Carlsbogard , Sweden's Max Darj, Sweden’s Jim Gottfridsson defend against  France's Elohim Prandi during the EHF Men's EURO 2024 semi final handball match between France and Sweden in Cologne, Germany, 26 January 2024.  EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

Rukometaši Danske i Francuske borit će se za naslov europskog prvaka u Koelnu, gdje su Danci u petak u polufinalu svladali Nijemce s 29-26 (12-14), a prethodno su Francuzi pobijedili Šveđane s 34-30 u produžetku.

Nakon što je Francuska na dramatičan način došla do svog četvrtog finala Eura izbacivši u polufinalu branitelje naslova, Danska je to isto ostvarila puno boljom igrom u drugom poluvremenu slomila otpor Njemačke.

Domaća reprezentacija je u prvom poluvremenu igrala odličnu obranu i u 28. minuti došla do tri pogotka prednosti (13-10). U drugo poluvrijeme su Nijemci donijeli dva gola prednosti (14-12), ali je ona nestala već za dvije minute igre u nastavku. Danci su utakmicu prelomili od 49. do 53. minute, kad su od 22-20 došli do pet pogodaka prednosti (26-21) i bez poteškoća prednost održavali do konačnih 29-26.

Emil Jakobsen, Mikkel Hansen i Simon Pytlik su postigli po pet pogodaka za pobjednike. Njemačke strijelce su predvodili Renars Uscins s pet golova i Juri Knorr sa četiri.

Francuzi spretno i sretno do finala

Francuska je u prvoj polufinalnoj utakmici odigranoj u Kölnu svladala u produžetku branitelje naslova, reprezentaciju Švedske, s 34-30 (17-11, 27-27).

Nevjerojatan je bio rasplet dvoboja u Lanxess Areni, u kojoj je jedna obrana dijelila Šveđane od drugog uzastopnog finala Eura, nakon što su u drugom poluvremenu uspjeli nadoknaditi šest pogodaka zaostatka iz prvih 30 minuta.

Francuzi su bili daleko bolja momčad u prvom poluvremenu, što je bilo vidljivo i na rezultatu, jer su u drugi dio utakmice ušli s vodstvom 17-11. No, Švedska je za nešto više od devet minuta izbrisala zaostatak i izjednačila (18-18). Francuzi su nakratko opet postali efikasni i s tri uzastopna gola poveli 21-18 u 43. minuti. No, istom mjerom su uzvratili Šveđani i u 47. minuti opet izjednačili (21-21).

Tada je na scenu stupio švedski vratar Andreas Palicka, koji je obranio tri sedmerca zaredom i omogućio Šveđanima da u zadnje dvije minute uđu s dva gola prednosti. Imali su Šveđani gol prednosti i loptu za, činilo se, zadnji napad, ali je Gottfridssonu suđeno probijanje šest sekundi prije kraja. Francuzi su uspjeli doći do suparničkog deveterca, gdje im je s istekom vremena dosuđen slobodni udarac.

Šveđani su postavili živi zid ispred Elohima Prandija, ali je Francuz uspio snažnim šutom poslati loptu između ruku švedskih igrača i pod gredu za izjednačenje na 27-27.

Švedski reprezentativci su ostali u nevjerici da im se to dogodilo, a tako su odigrali i dodatnih deset minuta. Dylan Nahi je postigao prva tri pogotka u produžetku, što su mu bili i jedini golovi na utakmici, od čega se Šveđani više nisu uspjeli oporaviti. Francuzi su tako došli do svog četvrtog finala na europskim prvenstvima, a u sva tri prethodna su izašli kao pobjednici.

Strijelce pobjedničke reprezentacije predvodio je Hugo Descat s osam pogodaka, a šest ih je postigao Dika Mem. Felix Claar je s devet golova bio najefikasniji u švedskoj reprezentaciji u kojoj je s 15 obrana briljirao Andreas Palicka, ali sve ih je zasjenio primljeni gol iz deveterca za produžetak.

Repriza finala s posljednjeg Svjetskog prvenstva

Tako će se u nedjelju, od 15 sati, Njemačka i Švedska boriti za broncu, a u finalu koje će započeti u 17.45 sati za zlato će igrati Francuska i Danska.

Bit će to repriza finala s posljednjeg Svjetskog prvenstva, kad su Danci osvojili treći uzastopni naslov svjetskih prvaka, te repriza finala olimpijskog turnira 2021. u Tokiju, gdje su do zlata došli Francuzi.

Francuzi su u sva tri dosadašnja finala na europskim prvenstvima izašli kao pobjednici, a za svoj posljednji europski naslov su svladali baš Dance, 2014. pred njihovim navijačima u Herningu.

Danci će tražiti put prema trećem europskom zlatu, a prvom od 2012. Danska i Francuska su na Euru još dvaput igrale za broncu; 2018. u Hrvatskoj slavili su Francuzi, a prije dvije godine su broncu osvojili Danci.