Dan sjećanja na žrtve holokausta i junaštvo židovskog naroda Jom Hašoa obilježen u Osijeku

Autor:

28.04.2022.., Jasenovac - Jom Hasoa - Komemoracija u spomen na sest milijuna Zidova stradalih u nacistickim i fasistickim logorima tijekom Drugog svjetskog rata      Photo: Josip Regovic/PIXSELL

Photo: Josip Regovic/PIXSELL

U povodu Jom Hašoe, židovskog Dana sjećanja na žrtve holokausta i junaštvo židovskog naroda, predstavnici Židovske općine Osijek, Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije danas su položili vijence kod spomenika Majka i dijete u osječkom Parku Oskara Nemona.

Jom Hašoa obilježava se na godišnjicu oružanog ustanka Židova u varšavskom getu protiv njemačkih nacista i okupatora, koji je trajao od 19. travnja do 16. svibnja 1943. godine. Damir Lajoš, predsjednik Židovske općine Osijek pojasnio je kako su se Židovi odlučili vezati uz taj datum jer Danom sjećanja na žrtve holokausta i junaštvo židovskog naroda žele slaviti hrabrost, junaštvo i prkos tih ljudi unatoč nerealnim uvjetima i potpuno jasnom gubitku.

U povodu toga naglasio je: “Zbog toga inzistiramo na zabrani pozdrava Za dom spremni. To je postao neki kamen spoticanja očigledno zato što neke desne struje političke jednostavno nemaju namjeru da na iziđu u susret i onda to stvara trvenje”, naglasio je Lajoš u izjavi koju možete poslušati u cijelosti na doljnjoj poveznici.

Inače, jučer je u zagrebačkoj Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici otvorena izložba “Hrvatski pravednici među narodima”, autorice i kustosice Branke Sömen, nastaloj prema knjizi Miriam Steiner-Aviezer i uz podršku Yad Vashema iz Izraela te pod pokroviteljstvom Školske knjige i HAVC-a.

Pokroviteljstvo nad ovom izložbom o hrabrim Hrvatima koji su u doba zločinačkog ustaškog režima spašavali Židove, a koja je u posljednjih više od deset godina prošla dug put od Los Angelesa do foajea zgrade UN-a u New Yorku prvo je odbio Grad Zagreb, a Ministarstvo vanjskih poslova koje se već uključilo u organizaciju iznenada je od toga odustalo. To je posebno zanimljivo, jer se izložba postavlja u godini u kojoj Republika Hrvatska predsjeda IHRA-om, Međunarodnim savezom za sjećanje na holokaust o čemu je na sva usta govorio premijer Plenković.

Predsjedanje, koje je Hrvatska preuzela od Kraljevine Švedske je započelo 1. ožujka 2023., a predsjednika Nacionalnog koordinacijskog tijela u siječnju ove godine imenovao je ministar unutarnjih poslova, Davor Božinović.

Indikativno je da jučer na otvaranju nije bio niti jedan ministar, kao ni gradonačelnik Zagreba već su svi poslali zamjenike svojih zamjenika. To je itekako zamijećeno među predstavnicima diplomatskog zbora i veleposlanicima koji su nazočili otvaranju izložbe i zaključili kako hrvatska vlada svojim nepojavljivanjem šalje prilično lošu poruku. Osobito u godini u kojoj, podsjećamo, Hrvatska predsjeda IHRA-om, Međunarodnim savezom za sjećanje na žrtve holokausta, a premijer se busa u prsa svojim antifašizmom.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.