Čekanje je gotovo! Napoli osvojio prvi naslov nakon 33 godine, treći u svojoj povijesti

epa10609451 Napoli’s supporters celebrate following the Italian Serie A soccer match Udinese Calcio vs SSC Napoli at the Friuli - Dacia Arena stadium in Udine, Italy, 04 May 2023. Napoli sealed their third-ever Serie A championship after a 1-1 draw at Udinese.  EPA/GABRIELE MENIS

EPA/GABRIELE MENIS

Nogometaši Napolija po treći put u svojoj povijesti postali su prvacima Italije, a naslov su i matematički osigurali bodom osvojenim na gostovanju u Udinama, odigravši 1-1 protiv domaćeg Udinesea.

Domaća momčad je povela u 13. minuti, a strijelac je bio Slovenac Sandi Lovrić. Napoli je do izjednačenja došao u 52. minuti, kad je najbolji klupski strijelac Victor Osimhen postigao svoj 22. prvenstveni pogodak u ovoj sezoni.

Prvi naslov osvojen nakon 33 godine proslavili su igrači i vodstvo Napolija na terenu u Udinama, zajedno s navijačima koji su došli na sjever Italije, ali prava proslava je započela na ulicama Napulja i stadionu koji nosi ime Diega Armanda Maradone, legendarnog Argentinca koju u gradu pod Vezuvom ima status božanstva, a pod čijim je vodstvom osvojen posljednji “scudetto”.

Napoli je pet kola prije kraja došao do 80 bodova, 16 više od drugoplasiranog Lazija.

Važne bodove u borbi za očuvanje prvoligaškog statusa osvojio je Empoli uvjerljivom domaćom pobjedom 3-0 protiv Bologne. Kolumbijski branič gostiju Jhon Lucumi već u 1. minuti je autogolom donio prednost Empoliju. U završnici prvog poluvremena je vodstvo domaćih udvostručio Akpa Akpro (45+1), a u 68. minuti je Nicolo Cambiaghi pogodio za 3-0. Konačnih 3-1 postavio je Riccardo Orsolini iz kaznenog udarca u 88. minuti.

Nikola Moro je počeo utakmicu u dresu Bologne, a zamijenjen je u 54. minuti. Marko Pjaca je ostao na klupi za pričuve domaće momčadi.

Empoli je došao do 35 bodova i nalazi se na 15. mjestu, ali je sada osam bodova iznad zone ispadanja. Bologna je sa 45 bodova na devetoj poziciji.

Italija – 33. kolo
Empoli – Bologna 3-1 (Lucumi 1-ag, Akpa Akpro 45+1, Cambiaghi 68 / Orsolini 88-11m)
Udinese – Napoli 1-1 (Lovrić 13 / Osimhen 53)

Odigrano u srijedu:
Atalanta – Spezia 3-2 (De Roon 32, Zappacosta 48, Muriel 54 / Gyasi 18, Bourabia
Juventus – Lecce 2-1 (Paredes 15, Vlahović 40 / Ceesay 37-11m)
Salernitana – Fiorentina 3-3 (Dia 10, 59, 81-11m / Gonzalez 36, Ikone 71, Biraghi 84)
Sampdoria – Torino 0-2 (Buongiorno 31, Pellegri 90+4)
Milan – Cremonese 1-1 (Messias 90+3 / Okereke 77)
Verona – Inter 0-6 (Gaich 31-ag, Calhanoglu 37, Džeko 38, 61, Martinez 54, 90+2)
Lazio – Sassuolo 2-0 (Anderson 14, BAŠIĆ 90+2)
Monza – Roma 1-1 (Caldirola 39 / El Shaarawy 24)

OZNAKE: Napoli, serie a