Capak objasnio kako će izgledati javni prijevoz: “Moramo se pripremiti na suživot s koronavirusom”

Autor:

Zagreb, 23.04.2020 - U Hrvatskoj je u protekla 24 sata potvrden 31 slucaj novozaraženih koronavirusom, ukupno ih je do sada 1982, a dvoje pacijenata je umrlo u splitskoj bolnici, izvijestio je u cetvrtak Nacionalni stožer civilne zaštite. Na slici ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak.
foto HINA/ POOL/ Damir SENCAR/ ds

HINA/ POOL/ Damir SENČAR

Ravnatelj Hrvatskoj zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak objasnio je u petak u razgovoru za Glas Slavonije kako će izgledati svakodnevni život s popuštanjem mjera.

“Mi smo s epidemiološkim mjerama koje smo uveli u ožujku, i kojih su se ljudi odlično držali, uspjeli staviti pod kontrolu sve kontakte zaraženih, čime smo stekli određeni kredit. On je doveo do toga da imamo relativno malen broj oboljelih, a iako još uvijek nema trajnog pada, to je i dalje odlična brojka”, kazao je na početku i dodao da su na taj način uspjeli pripremiti zdravstveni sustav na eventualni stres s pojavom velikog broja oboljelih, posebice teško oboljelih koji bi zahtijevali smještaj u jedinice intenzivnog liječenja, respiratore i kisik.

Tek sada, s tim ostvarenim kreditom, može se krenuti u popuštanje mjera kako gospodarstvo ne bi i dalje stajalo. Na pitanje kako bi trebao izgledati javni prijevoz u tramvajima i autobusima, odgovara: “Javni prijevoz neće biti isti kao prije. Mi se moramo pripremiti na suživot s koronavirusom i sve mjere koje ćemo provoditi u svakodnevnom životu. U trenutku kad bude pušten, javni će prijevoz biti moguć pod strogim epidemiološkim mjerama, poput dezinfekcije ruku onih koji ulaze, socijalnog distanciranja, preporuke nošenja maski, ali i kontrole provođenja svega navedenog. Međutim, u jednom tramvaju određene kvadrature, uz preporuke socijalne distance od dva metra stane možda desetak, ili 15 ljudi, ali ako bi svi oni nosili maske i strogo se pridržavali dezinfekcijskih standarda, tada bi bilo dopušteno i nešto više ljudi”.

Naglašava i kako su trgovački centri prostori koji su epidemiološki vrlo zahtjevni. “Smatramo da su kompliciraniji i mi epidemiolozi moramo točno propisati što je potrebno učiniti kako bi se spriječile gužve i kontakti, prije nego bude moguće njihovo otvaranje. Također, intenzivno razmišljamo i o produljenju radnog vremena trgovina, a ono što smo s ovim radnim vremenom htjeli izbjeći, to su dvije smjene. Ako imate dvije smjene djelatnika, to zahtijeva gušći javni prijevoz, a dolazi i do miješanja radnika. Zato bi, u slučaju produljenja radnog vremena, trebalo izbjeći njihov kontakt, a razmišljamo i o još nekim opcijama koje su trenutačno na raspravljanju”, objasnio je.

OZNAKE: krunoslav capak

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.