Bivši veznjak Arsenala i Milana vlasnik je kompanije vrijedne 20 milijardi eura i glasni je borac protiv klimatskih promjena

Autor:

Former Arsenal footballer, co-founder and CEO of GFBiochemicals Mathieu Flamini at the Slush 2022 Startup Event in Helsinki, Finland on November 18, 2022. Helsinki Finland PUBLICATIONxNOTxINxSUIxAUTxFRAxKORxJPNxSWExNORxFINxDENxNED Copyright: xEmmixKorhonenx LKKTF20221118140640PVVZ

Emmi Korhonen

Mathieja Flaminija (39) pamtimo kao sjajnog veznjaka koji je sedam sezona igrao za Arsenal, a pet za Milan. Flamini nogomet profesionalno ne igra od 2019., zadnju sezonu bio je igrač Getafea a već puno prije umirovljenja znao je čime će se baviti nakon kraja sportske karijere. Doduše, iako je sigurno vjerovao u svoju ideju, vjerojatno ni sam nije očekivao koliko će njegova kompanija narasti. Naime,  GF Biochemicals, tvrtka kojoj je Flamini uz svog talijanskog prijatelja Pasqualea Granatu suosnivač, danas na tržištu po procjenama vrijedi, pazite sad – preko 20 milijardi eura!

Ono što Flaminijevu tvrtku čini tako bogatom je činjenica da je prva u svijetu koja je spremna na industrijskoj razini, dakle radi se o velikim količinama, proizvoditi levulinsku kiselinu, tvar koja može potpuno zamijeniti naftu, uz važan dodatak – može zamijeniti naftu na potpuno ekološki način.

Naravno, masovno korištenje levulinske kiseline umjesto nafte nešto je što se neće dogoditi ni sutra ni preksutra, međutim potencijal je tu. Kompanija osnovana 2008., nakon što je Flamini prešao u Milan i upoznao Granatu, dobila je 2015. John Sime Award, najveću svjetsku nagradu za inovaciju. Nije čudno, Flamini i kolega Granata dokazali su da levulinska kiselina, tvar koja se dobiva iz obnovljivih izvora poput biomase i poljoprivrednog otpada, može potpuno zamijeniti naftu.

„Klimatske promjene se ignoriraju. Pogledajte Indiju i Kinu, tamo ljudi više niti ne smiju vježbati vani, na zraku. Želimo li da svugdje bude tako“, pita se Flamini u intervjuu za The Guardian. „Plastika? Ima je svugdje u moru, došli smo do toga da se bebe rađaju s mikroplastikom u njihovim organima“.

Flamini je sada ozbiljan biznismen ali i dalje uključuje nogomet u svoj poslovni plan. „Nogomet i sport općenito su jedna od zadnjih stvari na svijetu koje mogu ujediniti ljude. Nogomet se mora zauzeti za klimu, ukazivati na klimatske promjene. Kako? Moramo tražiti rješenja. Smanjenje emisije ugljika je jedna od mogućnosti, ali to je tek minimum“, rekao je Flamini koji je upravo bio zaštitno lice Green Football weekenda, skupa održanog prošlog vikenda kojeg su organizirali Sky Sports, BBC i TNT a na kojem se govorilo o važnosti očuvanja okoliša.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.