Beroš: “Više je hospitaliziranih od covida nego na današnji dan prošle godine”

Autor:

Saša Zinaja/Nfoto

Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je kako je u ponedjeljak više hospitaliziranih od covida 19 nego na isti dan prošle godine, javio je RTL. “U ovom trenutku imamo 427 hospitaliziranih, 55 je na respiratoru, što je više nego prošle jeseni, odnosno prošlog 30. kolovoza. I zato smo se sastali, jer moramo biti spremni”, kazao je ministar nakon sastanka koji je u utorak održao s ravnateljima nekoliko bolnica i s članovima ekspertne skupine Ministarstva zdravstva.

Sugerirao je i kako relevantan podatak sve više postaje ne broj zaraženih, nego broj pacijenata u bolnicama. “Ovaj početak četvrtog vala nije pokazao kao prošlo ljeto. Kliničke slike su lakše. Prema tome, broj novozaraženih nije relevantan. Relevantan je onaj broj koji će vama opteretiti zdravstveni sustav, a to je broj hospitaliziranih i broj najtežih bolesnika na respiratoru. To je za mene kao ministra zdravstva relevantniji podatak. Iako, gledajući šire epidemiološki, dobro je znati i broj novozaraženih i postotak pozitivnih među detektiranima i obrađenima.”

“Zasad ćemo se držati općih mjerila. Ali možete biti sigurni da je meni osobno najveća vrijednost podatka broj hospitaliziranih, broj novohospitaliziranih i broj onih na respiratoru”, kazao je.

Na sastanku je dogovoreno je da KB Dubrava neće biti jedina koja će primati covid pacijente, niti će više biti isključivo covid bolnica.

“Razmotrili smo teme koje su vrlo aktualne, a to je odgovor zdravstvenog sustava u ovom četvrtom valu, odnosno u doba hladnijeg vremena u jesen”, kazao je.

Rekao je da su razgovarali konstruktivno, o onome što su već naučili, sve kako bi spremno dočekali jesen.

“Situacija se mijenja. Znamo kako se virus širi, kakva je klinička slika. Međutim, činjenica je da je sve više cijepljenih u Hrvatskoj. To znatno mijenja paradigmu odnosa prema bolesnicima”, kazao je dalje:

“Dogovoreno je da se postigne kolektivna pripravnost cijelog zdravstvenog sustava. To ne znači da odustajemo od centraliziranog pristupa. Samo smo stekli nova iskustva.”

“Moje prvo pitanje ravnateljima onih bolnica koje do sada nisu isključivo liječile Covid-19 bolesnike, da li u slučaju, ako će sutra imati svoje dijelove bolnice koji će tretirati i takve bolesnike, hoće li i dalje tretirati ostale bolesnike.”

“Svi smo se dogovorili da će Klinika za infektivne bolesti i dalje biti primarni centar. Nakon toga, ovisno o rastu broja, punit će se druge ustanove, poglavito pojedini dijelovi, ne i cijela, KB Dubrava, potom Klinika za pućne bolesti, potom KB Zagreb.”

Rekao je da je najbitnije da se pritom ne ugrožava zdravlje ne-covid pacijenata.

Rekao je da je u petak nastavak razgovora o trećoj dozi cjepiva za radnike u zdravstvenom sustavu.

U kojim bolnicama u Zagrebu će skrbiti za covid pacijente, u kojima pak ne i koliko je to ukupno kreveta, zanimalo je novinare.

“Za prvu ruku, da kažem, osigurali smo 410 postelja. Od tog plana u ovom trenutku bile bi izuzete KB Merkur i KB Sveti duh, i to zbog njihovih infrastrukturnih uvjeta. To su bolnice s jednim hodnikom, s jednim laboratorijem, gdje je vrlo teško organizirati adekvatnu zdravstvenu zaštitu (istodobno) i covid-19 i ostalim bolesnicima”, odgovorio je.

Rekao je da su sve bolnice dale svoje brojke za covid-19 pacijente i za one na respiratorima. Rekao je da se razgovaralo i o Hitnoj:

“U početku prošlog vala bilo je određenih problema kad su kolima Hitne pomoći covid bolesnici išli od bolnice do bolnice, pa smo uveli koordinaciju koja je profunkcionirala i nakon toga je situacija bila puno bolja.”

Rekao je da su od svih bolnica zatražili da imaju kapacitete za izolaciju ljudi zaraženih koronavirusom, ali ne nužno i za liječenje.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.